Chaotyczne akty bezsensownej przemocy

Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Seria: Kameleon
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Random acts of senseless violence
shpinac

Jesteśmy w czasach nieco późniejszych niż współczesne. Dwunastoletnia Lola Hart prowadzi pamiętnik. Jest miłą, szczęśliwą dziewczynką z dobrze sytuowanej rodziny. Jednak w chylącym się ku upadkowi Nowym Jorku jest to już rzadki przypadek. Wojna domowa przenosi się na Long Island, żołnierze z miotaczami ognia patrolują ulice, w ciągu roku zostaje zabitych pięciu prezydentów. Wkrótce Lola Hart zaczyna się przemieniać w zupełnie nową Lolę.

źródło opisu: Zysk i S-ka

źródło okładki: Zysk i S-ka

Łokieć_Pana_D | 2017-03-25

Pamiętnik dwunastolatki. Dziecka mimo wszystko, jakby nie było dojrzałe. I stąd ta książka, to kaskaderski nieco zamysł. Bo w pamiętniku wpisy o pluszakach, pierwszej miesiączce, z czasem zmieniają się w opisy mordów. Dodać wypada, dla jasności obrazu, że świat wokół właśnie się wali. Zamieszki, zamachy, krach gospodarczy. Kto lepiej się do nowego przystosuje jak dzieciak? No więc mała się dostraja. Raz się daje zastraszyć, potem straszy sama.
Potencjał historii nie został w pełni wykorzystany. Bardziej zarys, wstęp, brakuje kontynuacji. No i język, który jest zdeterminowany przez przyjętą konwencję (musi być nieco "dziecięcy"). Niepokojące jest tło, upadający porządek. Wiarygodnie narastający chaos. Dobrze kreślony, wciska się bezpardonowo, drzwiami i oknami.

| 2014-10-07
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 07 października 2014

„Chaotyczne akty bezsensownej przemocy” napisane są w formie pamiętnika prowadzonego przez dwunastoletnią Lolę Hart, mieszkającą w Nowym Jorku. Jednak niech nikt nie spodziewa się zapisków w stylu „on mi się podoba a ja mu nie i co teraz…” Z pamiętnika spogląda na nas dziewczyna, która z wrażliwej, dobrze wychowanej i pochodzącej z tzw. dobrego domu, przemienia się w osobę tak samo bezduszną jak otaczający ją świat. Świat, w którym „jest za dużo tego kurewskiego zła”.
Jack Womack zachwycił mnie tym, że potrafił wczuć się w rolę dwunastoletniego dziecka, opisać jego samotność, odrzucenie przez „przyjaciółki”, pierwsze miłości.
Książka godna polecenia, daję dziewięć gwiazdek.

patrycja76 | 2015-02-06
Przeczytana: luty 2015

Stała sobie ta książka na bibliotecznej półce i wprost krzyczała do mnie: "Przeczytaj mnie, przygarnij mnie!" Prawie jak spragniony miłości zwierzak w schronisku.
Świetny tytuł. Opis na okładce również bardzo zachęcający. Zaczyna się dobrze. Bliżej nieokreślona, jednak niezbyt odległa przyszłość. Ogarnięte wojną Stany Zjednoczone. Nie wiemy z jakiej przyczyny wybuchła wojna, trwają zamieszki, rozruchy, bójki uliczne, żołnierze nieustannie patrolujący ulice. Dwunastoletnia Lola mieszka z siostrą i rodzicami w Nowym Jorku. Chodzi do prywatnej szkoły, nosi kolanówki i jest grzeczną dziewczynką. Mieszka w stosunkowo dobrej dzielnicy, z dala od chaosu ogarniającego kraj. Rodzina jakoś sobie radzi. Ojciec jest scenarzystą, w trudnych dla wszystkich czasach jakoś udaje mu się zarobić na utrzymanie rodziny. Jednak i dla Hartów nadchodzi zła passa. Przemysł filmowy upada, narastają długi, rodzina przeprowadza się do mieszkania w gorszej dzielnicy. Przyjaciółki i nauczyciele odwracają się...

Mamerkus | 2013-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Kapitalny tytuł bardzo dobrej powieści. Obraz upadku moralnego i degrengolady osobowości 12-letniej Loli Hart, obserwowany przez czytelnika z punktu widzenia prowadzonego przez nią pamiętnika. Nie ma chyba bardziej karkołomnego pomysłu, aby dorosły facet-pisarz opowiadał historię oczyma młodej siksy wchodzącej w okres dojrzewania. Tymczasem Womack przekonał mnie do swojej wizji, tym bardziej, że jest to wizja spójna z tym, co można samemu zaobserwować na co dzień.
"Chaotyczne akty bezsensownej przemocy" to przede wszystkim wstrząsająca wycieczka po skutkach bezrozumnego, okrutnego w swej obojętności odrzucenia ze strony bliskich i przyjaciół, samotności i bezduszności świata. Najstraszniejsze jest to, że nie są to działania świadome, celowe, wynikają głównie z bezmyślności, egoizmu, konformizmu (jak szkolny ostracyzm ze strony koleżanki, która liczy się ze zdaniem większości, chociaż wie, że Lola jest niewinna). Prezentacja upadku niewinnej, młodej, dobrze wychowanej, rozsądnej i...

karminblue | 2011-05-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Jedna z najbardziej hipnotycznych ksiazek jakie czytalem. Ewolucja bohaterki jest porazajaca. Zdecydowanie moje Top10.

Rewelator | 2015-03-29
Przeczytana: 2003 rok