Chaotyczne akty bezsensownej przemocy

Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Seria: Kameleon
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Random acts of senseless violence
shpinac

Jesteśmy w czasach nieco późniejszych niż współczesne. Dwunastoletnia Lola Hart prowadzi pamiętnik. Jest miłą, szczęśliwą dziewczynką z dobrze sytuowanej rodziny. Jednak w chylącym się ku upadkowi Nowym Jorku jest to już rzadki przypadek. Wojna domowa przenosi się na Long Island, żołnierze z miotaczami ognia patrolują ulice, w ciągu roku zostaje zabitych pięciu prezydentów. Wkrótce Lola Hart zaczyna się przemieniać w zupełnie nową Lolę.

źródło opisu: Zysk i S-ka

źródło okładki: Zysk i S-ka

| 2014-10-07
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 07 października 2014

„Chaotyczne akty bezsensownej przemocy” napisane są w formie pamiętnika prowadzonego przez dwunastoletnią Lolę Hart, mieszkającą w Nowym Jorku. Jednak niech nikt nie spodziewa się zapisków w stylu „on mi się podoba a ja mu nie i co teraz…” Z pamiętnika spogląda na nas dziewczyna, która z wrażliwej, dobrze wychowanej i pochodzącej z tzw. dobrego domu, przemienia się w osobę tak samo bezduszną jak otaczający ją świat. Świat, w którym „jest za dużo tego kurewskiego zła”.
Jack Womack zachwycił mnie tym, że potrafił wczuć się w rolę dwunastoletniego dziecka, opisać jego samotność, odrzucenie przez „przyjaciółki”, pierwsze miłości.
Książka godna polecenia, daję dziewięć gwiazdek.

patrycja76 | 2015-02-06
Przeczytana: luty 2015

Stała sobie ta książka na bibliotecznej półce i wprost krzyczała do mnie: "Przeczytaj mnie, przygarnij mnie!" Prawie jak spragniony miłości zwierzak w schronisku.
Świetny tytuł. Opis na okładce również bardzo zachęcający. Zaczyna się dobrze. Bliżej nieokreślona, jednak niezbyt odległa przyszłość. Ogarnięte wojną Stany Zjednoczone. Nie wiemy z jakiej przyczyny wybuchła wojna, trwają zamieszki, rozruchy, bójki uliczne, żołnierze nieustannie patrolujący ulice. Dwunastoletnia Lola mieszka z siostrą i rodzicami w Nowym Jorku. Chodzi do prywatnej szkoły, nosi kolanówki i jest grzeczną dziewczynką. Mieszka w stosunkowo dobrej dzielnicy, z dala od chaosu ogarniającego kraj. Rodzina jakoś sobie radzi. Ojciec jest scenarzystą, w trudnych dla wszystkich czasach jakoś udaje mu się zarobić na utrzymanie rodziny. Jednak i dla Hartów nadchodzi zła passa. Przemysł filmowy upada, narastają długi, rodzina przeprowadza się do mieszkania w gorszej dzielnicy. Przyjaciółki i nauczyciele odwracają się...

Mamerkus | 2013-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Kapitalny tytuł bardzo dobrej powieści. Obraz upadku moralnego i degrengolady osobowości 12-letniej Loli Hart, obserwowany przez czytelnika z punktu widzenia prowadzonego przez nią pamiętnika. Nie ma chyba bardziej karkołomnego pomysłu, aby dorosły facet-pisarz opowiadał historię oczyma młodej siksy wchodzącej w okres dojrzewania. Tymczasem Womack przekonał mnie do swojej wizji, tym bardziej, że jest to wizja spójna z tym, co można samemu zaobserwować na co dzień.
"Chaotyczne akty bezsensownej przemocy" to przede wszystkim wstrząsająca wycieczka po skutkach bezrozumnego, okrutnego w swej obojętności odrzucenia ze strony bliskich i przyjaciół, samotności i bezduszności świata. Najstraszniejsze jest to, że nie są to działania świadome, celowe, wynikają głównie z bezmyślności, egoizmu, konformizmu (jak szkolny ostracyzm ze strony koleżanki, która liczy się ze zdaniem większości, chociaż wie, że Lola jest niewinna). Prezentacja upadku niewinnej, młodej, dobrze wychowanej, rozsądnej i...

karminblue | 2011-05-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Jedna z najbardziej hipnotycznych ksiazek jakie czytalem. Ewolucja bohaterki jest porazajaca. Zdecydowanie moje Top10.

Rewelator | 2015-03-29
Przeczytana: 2003 rok