Tej antologii przedstawiać nie trzeba. Jej popularność, po zeszłorocznej reaktywacji, jeszcze tylko wzrosła. Ponownie polski czytelnik zyska wyjątkową możliwość poznania autorów i opowiadań, które pewnie jeszcze długo przebijałyby się na nasz rynek. Oprócz gwiazdorów, jak: Kelly Link, Ted Chiang, John Crowley, Greg Egan czy Octavia Butler, poznamy wyśmienite teksty Tony’ego Ballantine’a,...

Ponownie polski czytelnik zyska wyjątkową możliwość poznania autorów i opowiadań, które pewnie jeszcze długo przebijałyby się na nasz rynek. Oprócz gwiazdorów, jak: Kelly Link, Ted Chiang, John Crowley, Greg Egan czy Octavia Butler, poznamy wyśmienite teksty Tony’ego Ballantine’a, Grahama Joyce’a, Olega Diwowa czy Jeffa Vandermeera. To dzisiejsza, niekwestionowana czołówka autorów światowej fantastyki.

źródło opisu: [Solaris, 2006]

Adam | 2011-04-25

Kolejny tom i niestety - początek przynajmniej, bez rewelacji. "Imperium lodów" Forda to ciekawy pomysł ale zmarnowany - opowiada historię synestetyka który pod wpływem bodźców smakowych.... ale przecież nie moja rola żeby to Wam opowiedzieć. W każdym razie końcówka zawodzi. Ale może to wina krótkiej formy bo można było ten pomysł ładnie rozwinąć.
"Częściowe zaćmienie" Joyse'a, mówiące o kontakcie z obcymi, który nastąpił na innym niż byśmy się mogli poziomie i trwał od czasów prehistorycznych - znów dobry pomysł i znów jak dla mnie słabe wykonanie.
Kolejna rzecz - "Wody Meriba" Tony'ego Ballantyne, też dotyczące obcego, tym razem takiego, którego naukowcy tworzą... słabe.
Kolejne opowiadanie "Powody do zadowolenia" Grega Egana, daje powody do zadowolenia ;) - jeśli ktoś lubi "Kwiaty dla Algernona" to "Powody..." na pewno przypadną takiej osobie do gustu.
Niestety - kolejne "Kamień" którego autorem jest Edward Bryant czyta się nie ciekawie mimo fajnego pomysłu (koncerty w których...

Bartek Biedrzycki | 2016-10-28

Całkiem przyzwoity zbiór współczesnej fantastyki (współczesnej w porównaniu z oryginalnymi "Krokami"). Fajne, ale chyba nie dla mnie te teksty, lepiej mi się czytało starocie.

Mamerkus | 2013-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2013