Kroki w nieznane. Almanach fantastyki 2006

Tony BallantyneEdward Bryant Wydawnictwo: Solaris Seria: Kroki w nieznane fantastyka, fantasy, science fiction
Solaris
fantastyka, fantasy, science fiction
Kroki w nieznane

Po almanachu fantastyki spodziewałam się sporej ilości opowiadań SF i kilku fantasy. Książka całkowicie mnie zaskoczyła. Z fantasy nie ma tu nic, jest kilka opowiadań SF ale większość jest po prostu dziwna.
Jak to bywa z opowiadaniami są tutaj pozycje świetne i słabsze.
Dla mnie najlepsze były: Imperium Lodów, Koty Pawłowa, Przemiana Martina Lake'a, I odjechał rycerz mój...

Może nie wszystkie opowiadania w tomie zasługują na 9/10, ale jest w nim takich kilka. W mojej ocenie najlepsze (9/10) to:
Imperium Lodów (Ford),
Powody do zadowolenia (Egan),
Przemiana Martina Lake`a (VanderMeer - do teraz nie potrafię zrozumieć paradoksu tego autora, z jednej strony jego styl wydaje się męczący, a z drugiej chce się więcej),
Jako 8/10 wymieniłbym:
I...

Całkiem przyzwoity zbiór współczesnej fantastyki (współczesnej w porównaniu z oryginalnymi "Krokami"). Fajne, ale chyba nie dla mnie te teksty, lepiej mi się czytało starocie.

Kolejny tom i niestety - początek przynajmniej, bez rewelacji. "Imperium lodów" Forda to ciekawy pomysł ale zmarnowany - opowiada historię synestetyka który pod wpływem bodźców smakowych.... ale przecież nie moja rola żeby to Wam opowiedzieć. W każdym razie końcówka zawodzi. Ale może to wina krótkiej formy bo można było ten pomysł ładnie rozwinąć.
"Częściowe zaćmienie"...

Dyskusje