Chaotyczne akty bezsensownej przemocy

Okładka książki Chaotyczne akty bezsensownej przemocy Jack Womack
Okładka książki Chaotyczne akty bezsensownej przemocy
Jack Womack Wydawnictwo: Zysk i S-ka Seria: Kameleon fantasy, science fiction
Kameleon
Random acts of senseless violence
Zysk i S-ka
2001-01-01
2001-01-01
Jerzy Łoziński
Nowy Jork fantastyka młoda dziewczyna

Okładka książki Wielka księga fantasy, tom 2 James P. Blaylock, Louise Cooper, Harlan Ellison, Lisa Goldstein, Tanith Lee, Patricia A. McKilip, Abraham Merritt, Lucius Shepard, Theodore Strugeon, Michael Swanwick, Jack Womack, Charles de Lint
Wielka księga ... James P. Blaylock, ...
Okładka książki Kroki w nieznane. Almanach fantastyki 2006 Tony Ballantyne, Edward Bryant, Ted Chiang, John Crowley, Marina Diaczenko, Siergiej Diaczenko, Thomas M. Disch, Oleg Diwow, Greg Egan, Jeffrey Ford, Graham Joyce, Kelly Link, David Marusek, Lucy Sussex, Jeff VanderMeer, Konrad Walewski, Jack Womack
Kroki w niezna... Tony Ballantyne, Ed...

Bardzo mi się podobała ta książka. Pierwsze zdanie to było niedowierzanie, początek pamiętniczka nastolatki nie był zbieżny z opisem na okładce. Ale powoli nastrój gęstniał, sytuacja stawała się coraz bardziej chora, coraz bardziej przytłaczał otaczający klimat. W 280 stron dwunastoletnia dziewczynka przestała być sobą. Czy Świat jej pozwoliłby dalej zostać sobą?

Zaskakująco dobra powieść. „Chaotyczne akty bezsensownej przemocy” posiadają formę zapisków w pamiętniku dorastającej dziewczynki. Lola Hart ma dwanaście lat i mieszka na Manhattanie w Nowym Jorku razem z młodszą siostrą oraz rodzicami. Bez wątpienia można ją zaliczyć do klasy wyższej, gdyż nie tylko żyje w najlepszej dzielnicy sławnego miasta, ale także chodzi do elitarnej, prywatnej szkoły tylko dla dziewcząt. 15 lutego niewiadomego roku dostaje od rodziców prezent w postaci pamiętnika, w którym zaczyna spisywać swoje przemyślenia, gdyż - jak sama przyznaje – bardzo lubi pisać. Za pięć miesięcy będzie zupełnie inną osobą.

Cała historia rozpoczyna się całkiem niewinnie - od wizji szczęśliwej rodziny wprost z amerykańskiego snu. Powoli jednak na kartach pamiętnika Loli pojawiają się pierwsze rysy na tym wizerunku. Rodzina Hartów popada w kłopoty finansowe i musi zacząć szukać oszczędności. Gdy sytuacja nie ulega zasadniczej poprawie, z ciężkim sercem decydują się opuścić mieszkanie w dobrej dzielnicy i przenieść się do tańszego lokum. W relacjach dziewczynki zaczynają się także pojawiać niepokojące zapisy o aktach przemocy, których staje się ona świadkiem. Początkowo są one nieliczne i trudno dostrzec jakiś ich głębszy wpływ na Lolę i jej życie, ale im dalej zagłębiamy się w zapiski dziewczyny, tym wpływ ten staje się coraz bardziej wyraźny.

W taki oto sposób Jack Womack wprowadza czytelnika w wykreowany przez siebie post-apokaliptyczny świat. Jesteśmy w niedalekiej współczesności. Amerykę trawi kryzys społeczny. Nie wiemy, jakie są jego przyczyny, ale nie jest to ważne. Więcej, nieznajomość powodów rozlewającej się po mieście przemocy doskonale potęguje mroczny efekt opowiadanej historii. Wizja pogrążonego w chaosie Nowego Jorku jest bardzo przekonująca. Dla Womacka przemoc jest faktem, którego nie ma zamiaru w żaden sposób motywować, a bohaterowie powieści przyjmują ją jako coś okropnego, ale jednocześnie typowego i normalnego. Na tym zbudowany jest gęsty i mocno depresyjny klimat powieści. Stąd też wziął się intrygujący tytuł książki – oto mam bowiem przedstawiony świat, w którym szaleją chaotyczne akty bezsensownej przemocy. Nie wiemy, z czego ona wynika, nie wiemy, do czego prowadzi, ale możemy prześledzić, jak wpływa ona na bohaterów powieści, czyli jak stopniowo ich niszczy.

W powieści Womacka wszystko jest agresją. Jeśli się dobrze zastanowić, to mamy tutaj każdy możliwy przejaw zachowań agresywnych, a więc agresja fizyczna, słowna, psychiczna, ekonomiczna, dopełniane dodatkowo przez wszechobecną obojętność i brak empatii w stosunku do innych. Świat Womacka powstał w wyniku usunięcia przez autora ludzkiej moralności, a pisarz zrobił to na tyle dobrze, że aż czuć totalnie niszczący wpływ tak skonstruowanej rzeczywistości na społeczeństwo. To mroczna wizja świata, która na całe szczęście nie jest całościowo możliwa do zaistnienia w naszej rzeczywistości, ale mogąca jednak przebijać do niej punktowo pod wpływem konkretnych uwarunkowań, takich jak bieda, brak perspektyw, kryzys ekonomiczny itp.

Kolejnym ciekawym zamysłem pisarza jest ukazanie przemiany osobowości Loli. Wyszło to naprawdę bardzo dobrze. Przemoc, która z wpisu na wpis coraz bardziej narasta, bezlitośnie wdziera się w życie dziecka. Warto podkreślić, że Womack bardzo przekonująco oddaje styl pisania dorastającej dziewczynki. W pamiętniku pokazane są typowe dla jej wieku rozterki, z którymi musi się zmagać (przyjaźnie, miłości, zderzenie w własną seksualnością itp.),a które z czasem schodzą coraz bardziej na drugi plan wobec rozlewającej się fali przemocy. Fala ta w końcu porwie i Lolę, co przekonująco udokumentował autor, całkowicie zmieniając styl pisania pamiętnika na przestrzeni kolejnych dni. Ostatnie strony stylowo w żaden sposób już nie przypominają tych pierwszych, tak samo jak i sama bohaterka. Widać to nie tylko po tematach, które porusza, ale także po słownictwie oraz sposobie myślenia. Pamiętnik jest zatem zapisem drastycznej przemiany osobowości głównej bohaterki pod wpływem wszechobecnej ludzkiej agresji.

Muszę przyznać, że ta mało znana powieść okazała się być naprawdę wciągająca. Pewnie nigdy bym po nią nie sięgnął, gdyby nie intrygujący tytuł. Ale i sam pomysł na opowieść jest naprawdę bardzo oryginalny (choć zastanawiam się, w jaki sposób lub pod wpływem czego narodził się on w głowie pisarza). Myślę, że książka z pewnością zasługuje na wznowienie, bo to naprawdę przemyślana i dobrze zrealizowana wizja świata w stadium upadku.

2062

"Nie wiem, jak to się stało ani się nie spodziewałam. Myślę, że nigdy się nie spodziewasz wszystko na czym ci zależy się kończy i już."
Powieść z kategorii tych, które powinny zostać wznowione.
Spokojny rytm powoli i prawie niezauważalnie przemienia się w prawdziwy hardcore. W prawdziwe życie.
Historia jest opowiedziana w formie pamiętnika, nazwanego imieniem Anne, przez dwunastoletnią narratorkę, Lolę Hart.
Lola wraz ze swoją rodziną należy do elity, mieszka na Manhatanie. Początkowa sielanka zaczyna jednak się chwiać w posadach, kiedy to rosnące bezrobocie, zamieszki i przemoc pomału wkradają się w rzeczywistość rodziny Hart.
W miarę rozwoju sytuacji Lola zmienia się z uczennicy jednej z najbardziej uprzywilejowanych prywatnych szkół na Manhattanie w ulicznego gangstera, gdy wraz z rodziną (a właściwie sama) walczy o przetrwanie w świecie koszmaru, upadającego rządu i gospodarki.
Świetna narracja, pokazująca wydarzenia tak jakby z boku, bo my cały czas siedzimy w jej głowie.
"Wściekam się na swoje uczucia ale one tak żyją we mnie jakbym już się w ogóle bez nich obejść. Kiedy patrzę na siebie w lustrze już się nie poznaję jakby mnie ktoś po cichu podmienił ale w środku jestem ciągle taka sama."
Książka dostępna na Allegro już chyba tylko - za grosze.
Polecam!

Powieść z kategorii tych, które powinny zostać wznowione.

Szkoda, że tak mało znana książka. Zdecydowanie zasługuje na szersza publikę. Ciekawe studium przypadku powolnej (a może ekspresowej?) degeneracji widziane z perspektywy dziecka. Na okres dojrzewania nakładają się rozruchy i upadek społeczeństwa. Wielkie problemy świata idą w parze z wielkimi problemami dziecka, małymi z perspektywy dorosłych.
Ubolewam z lekka nad jakością wydania i edycji, przydałaby się porządna korekta.

Ubolewam z lekka nad jakością...

Stała sobie ta książka na bibliotecznej półce i wprost krzyczała do mnie: "Przeczytaj mnie, przygarnij mnie!" Prawie jak spragniony miłości zwierzak w schronisku.
Świetny tytuł. Opis na okładce również bardzo zachęcający. Zaczyna się dobrze. Bliżej nieokreślona, jednak niezbyt odległa przyszłość. Ogarnięte wojną Stany Zjednoczone. Nie wiemy z jakiej przyczyny wybuchła wojna, trwają zamieszki, rozruchy, bójki uliczne, żołnierze nieustannie patrolujący ulice. Dwunastoletnia Lola mieszka z siostrą i rodzicami w Nowym Jorku. Chodzi do prywatnej szkoły, nosi kolanówki i jest grzeczną dziewczynką. Mieszka w stosunkowo dobrej dzielnicy, z dala od chaosu ogarniającego kraj. Rodzina jakoś sobie radzi. Ojciec jest scenarzystą, w trudnych dla wszystkich czasach jakoś udaje mu się zarobić na utrzymanie rodziny. Jednak i dla Hartów nadchodzi zła passa. Przemysł filmowy upada, narastają długi, rodzina przeprowadza się do mieszkania w gorszej dzielnicy. Przyjaciółki i nauczyciele odwracają się od Loli, uznając ją za kogoś gorszego. "gettówkę". Nie ma już wspólnych spacerów i dziewczyńskich pogaduszek. Nastolatka poznaje nowe koleżanki, silne i twarde dziewczyny, które żyją "na ulicy" utrzymując się z kradzieży i prostytucji. Lola szybko "wsiąka" w nowe towarzystwo. Życie w gangu uczy ją przemocy. Dostosowuje się do koleżanek, klnie, napada i kradnie. Obserwujemy zmianę zachodzącą w dziewczynie wymuszoną warunkami, w jakich przyszło jej żyć.
Ogólnie fabuła nie jest zła. Jednak odniosłam wrażenie, że autor jakby trochę za dużo mówi o sprawach seksu - głównie lesbijskiego. Tak, jakby postaci o niczym innym nie myślały. Opisy wspólnych nocy, pieszczot, itd. Po co tyle tego? Zbyt dużo nie wnosi to do rozwoju akcji. Wątek ten jest mocno i dosłownie uwypuklony w powieści. Co kilka stron czytałam "lesba". Także niby - slang miejski wydaje się być mocno naciągany i przez to denerwujący - może to wina tłumaczenia. "Łóżkować", "autobusować", "metrować", "puszczam" zamiast "przypuszczam" - jakieś to mało wiarygodne.
Trochę zawiodłam się na tej książce. Intrygujący tytuł okazał się być atrakcyjną przykrywką do takiej sobie opowieści o trudnym dorastaniu w ekstremalnych warunkach przyprawionej zbyt dużą ilością seksu i ogólnego rozbisurmanienia bohaterek.

Kapitalny tytuł bardzo dobrej powieści. Obraz upadku moralnego i degrengolady osobowości 12-letniej Loli Hart, obserwowany przez czytelnika z punktu widzenia prowadzonego przez nią pamiętnika. Nie ma chyba bardziej karkołomnego pomysłu, aby dorosły facet-pisarz opowiadał historię oczyma młodej siksy wchodzącej w okres dojrzewania. Tymczasem Womack przekonał mnie do swojej wizji, tym bardziej, że jest to wizja spójna z tym, co można samemu zaobserwować na co dzień.
"Chaotyczne akty bezsensownej przemocy" to przede wszystkim wstrząsająca wycieczka po skutkach bezrozumnego, okrutnego w swej obojętności odrzucenia ze strony bliskich i przyjaciół, samotności i bezduszności świata. Najstraszniejsze jest to, że nie są to działania świadome, celowe, wynikają głównie z bezmyślności, egoizmu, konformizmu (jak szkolny ostracyzm ze strony koleżanki, która liczy się ze zdaniem większości, chociaż wie, że Lola jest niewinna). Prezentacja upadku niewinnej, młodej, dobrze wychowanej, rozsądnej i wrażliwej, a jednocześnie całkiem przeciętnej dziewczyny. Fragmenty, gdy nawiedzona ciotka z Los Angeles w sposób egocentryczny i całkowicie pozbawiony choćby grama empatii znęca się nad matką Loli, a potem i samą Lolą, ryją beret swoją pozorną banalnością. No bo w końcu kto nie miał w życiu takiej sytuacji, gdy ktoś nas niesprawiedliwie ocenia ze swojego punktu widzenia.
"Chaotyczne akty..." to nie jest w zasadzie fantastyka, wbrew niesprawiedliwie przyszytej łatce, sprawdza się doskonale jako tzw literatura głównego nurtu. Akcja toczy się w bliżej nieokreślonej przyszłości, ale nie jest to czynnik, który ma jakiekolwiek znaczenie dla fabuły. Oprócz tego rzeczywistość powieściowego Nowego Jorku przypomina tę z lat 90-tych (nie ma wszechobecnych aktualnie komórek, smartfonów i innych bajeranckich szitów). Womack po prostu opisuje teraźniejszość w swej dołującej formie, rzeczywistość, która w każdej chwili może się zdarzyć.

Jedna z najbardziej hipnotycznych ksiazek jakie czytalem. Ewolucja bohaterki jest porazajaca. Zdecydowanie moje Top10.

• 12. Fantastyka anglojęzyczna
  • Posiadam - Moja kolekcja

Dodaj cytat z książki Chaotyczne akty bezsensownej przemocy