I kowbojki mogą marzyć

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Seria: Kameleon
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Even cowgirls get the blues
anulla

"Natura odczuwa pociąg do eskperymentu", natura więc zaeksperymetowała i stworzyła Sissy Hankshaw. Kobietę z ogromnymi kciukami. Kciukami, które stały się dla Sissy narzędziem do osiągnięcia wolności. Tom Robins stwarza fabułę jako pretekst do mówienia w sposób przewrotny o tym, co znaczy w życiu człowieka miłość. W sposób jawny mówi o tym, czym jest stabilizacja dla każdego z nas, ale głównym...

Tom Robins stwarza fabułę jako pretekst do mówienia w sposób przewrotny o tym, co znaczy w życiu człowieka miłość. W sposób jawny mówi o tym, czym jest stabilizacja dla każdego z nas, ale głównym tematem jest wolność. Wolność w sobie samym i szczęście bycia wolnym pośród innych ludzi. O swoja wolność walczą właśnie tytułowe kowbojki (Kowbojka to symbol kobiety świadomej, stawiającej się ponad patriarchat).

adamats | 2010-07-09
Na półkach: Dawno temu, Przeczytane
Przeczytana: luty 1993

Tam był taki gościu, Chink. I on oprócz tego, że regularnie dosyć korzystał z kowbojek i wszystkich innych nadających się do tego istot ;P, wygłaszał różne "życiowe mądrości" w stylu: "najprostsze nawet pójście do łóżka, jest czynnością znacznie wykraczającą poza możliwości pojmowanie mózgu".
Taki mądrala z tego Chinka był... a był(a) jeszcze Księżna... Ciekawa książka, niebanalna. A w adaptacji filmowej główną rolę grała ulubiona aktorka Quentina Tarantino, znana szerzej jako Kill Bill ;)

Jaśmina | 2011-11-17
Przeczytana: 2009 rok

Książka mnie niestety nie powaliła, co nie zmienia faktu, że tekst:

"Jest wiele rzeczy, dla których warto żyć. Jest kilka, dla których warto umrzeć. Ale nie ma ani jednej, dla której warto zabijać."

do dzisiaj jest jednym z moich ulubionych cytatów. Krótki, ale tak trafny.
Z pewnością daleko tej książce do banału, ale nie każdego przekona. Trochę chyba nie moja bajka to była...

Poetyka | 2010-06-21

Niesamowita książka! Pomijając główny wątek, czyli losy Sissy, najbardziej zachwycił mnie styl pisarski Toma Robbinsa. Z ołówkiem w ręku szukałam "perełek" w tekście: "Wiatr poszedł do domu na kolację i zabrał ze sobą swój tamburyn", "Limuzyna mknęła przez ciszę jak wiertło dentysty". Takich skojarzeń w książce jest mnóstwo. Być może niektórzy wolą więcej akcji w książce ale ta nie jest taka. Trzeba ją smakować powoli i docenić kunszt pisarski autora. W nagrodę możemy delektować się zabawną, mądrą, prowokacyjną oraz przepojoną erotyzmem książką. Polecam!

Dużo dygresji autora odbiegających od właściwego tematu, ale to tylko takie złudzenie, bo wszystko to tworzy całość. Te "wstawki" mogą jednak irytować, ale z drugiej strony, to niestandardowy typ narracji. Historia wyssana z palca :)) - z kciuka dokładnie.

apagajoo | 2012-08-02

crazy - bohaterka i świat wokół przedziwnie ciekawy, totalnie zakręcona historia

Yothica | 2016-11-04
Izdebskiczyta | 2016-07-31
Yrr | 2016-07-20
smyk1990 | 2016-04-16
michaltrudny | 2016-01-09
I kowbojki mogą marzyć

Nie sposób opowiedzieć pokrótce nawet jednej czwartej przygód Lily, tym bardziej, że ta kobieta sama w sobie jest wielką przygodą i przyznaję, że bardziej niż jakiekolwiek walory artystyczne, w tej książce urzekła mnie właśnie jej bohaterka.