Merle i Szklane Słowo

2008-09-01
2008-09-01
Arkadiusz Stempin
Merle

Zabierałam się za 'Merle' kilka razy w dość konkretnych odstępach czasu i nigdy nie udało mi się przeczytać więcej niż połowy tej książki. O ile ma niesamowity i doskonale skonstruowany klimat, a także intrygującą fabułę, jest bardzo ciężką lekturą i czyta się zwyczajnie nieprzyjemnie. Bardzo prawdopodobne, że powodem jest właśnie tak wychwalony przeze mnie klimat: słowa, które go budują, są toporne, ciężkie i ponure.

Zamierzam zabrać się za czytanie 'Merle' jeszcze raz, chociaż czuję się już zniechęcona tymi wszystkimi próbami. Ale kto wie, może następnym razem dam radę dobrnąć do końca i popatrzę na tę powieść z innej perspektywy?

Mam z tą serią problem.
Z jednej strony to ciekawy pomysł, całkiem nieźle nakreślone postacie i ładna okładka.
Z drugiej jednak można znaleźć całkiem dużo błędów logistycznych, popełnionych podczas produkcji. Gdyby zmniejszyć czcionkę i marginesy, całość można by zmieścić w jednej książce. W ten sposób uniknęłoby się fabuły, której 3/4 można przeczytać na opisie z tyłu jednej części. Teraz historii jest po prostu zbyt mało, żeby spodobała się czytelnikowi. Przez większą część akcji prawie nic się nie dzieje, a gdy ta sytuacja się zmienia, dostajemy zakończenie.
Gdyby cykl został przeredagowany i zamknięty w jednej książce, w mojej opinii nabrałby na wartości.

Mam z tą serią problem.

Zaskakująca i niebezpieczna z pewną dozą romansu. Swietna książka

Zaskakująca i niebezpieczna z pewną dozą romansu. Swietna książka

Fajne

Fajne

Cóż... Spodziewałam się czegoś lepszego, ale czego...? Prawie wszystkie wątki zakończone. Cały czas nie wiadomo, czy Merle znalazła ojca, czy Kamienne Światło zawładnęło Junpią i jeszcze kilkanaście pytań, które zada czytelnik. Może potrzeba jeszcze jednej części, aby to definitywnie zakończyć? Nie lubię książek prawie że bez zakończenia.
"Merle i Szklane Słowo", ale dlaczego akurat Szklane Słowo jest w tytule? Bardziej pasowałaby "Merle i Królowa Laguny", a część pierwszą nazwać inaczej (nie pamiętam o czym ona była). Czy tylko mi się zdaje, że nigdzie nie było podanej formułki Szklanego Słowa?
Raczej najlepsza część. Uwielbiam ostatnie dwa rozdziały.
Seria... cóż... do gustu mi nie przypadła, niestety...
(Nie potrafię sobie wyobrazić kobiet Sfinksów...).

"Merle i Szklane Słowo", ale...

• Kai Meyer
  • ✰~Fantasy~✰