Pieśni serca i inne opowiadania

Seria: Salamandra
Wydawnictwo: Rebis
Heart songs and other stories
8371206488
opowiadania
Barbara

Kolejna, czwarta już książka tej autorki w REBISIE.

Tym razem jest to zbiór opowiadań. Tło wydarzeń stanowi Nowa Anglia, a występujące postaci to przedstawiciele miejscowych rodzin. Opowiadania są oszczędnymi, surowymi historiami niezwyczajnych miejsc i zamieszkujących je ludzi, opowiedzianymi z ogromnym kunsztem przez mistrzynię gatunku.

[Rebis, 1999]

MariannaJ | 2014-10-28
Przeczytana: 27 października 2014

Wspaniałe. Każde opowiadanie nadawałoby się na film (jak "Brokeback Mountain", które opublikowano w zbiorze "Close Range"). Autorka przeniosła mnie w surowy świat stanu Vermont, gdzie dla większości mężczyzn najważniejszym zajęciem jest polowanie, a rytm życia wyznaczają pory roku. Ale zjeżdżają tam też nowobogaccy i mieszczuchy przekonani, że oto znaleźli swoją oazę spokoju. Okazuję się jednak, że mieszkańcy tego regionu to zahartowani przez życie twardzi ludzie (albo i zupełnie przegrani), z których wielu skrywa mroczne tajemnice. Kochają i nienawidzą, pomagają sobie i mszczą się. Nie są to jednak historie do końca ponure, przy kilku nawet się uśmiałam, a wszystkie po prostu zmuszają do refleksji. Warto czytać opowiadania Annie Proulx powoli, dawkując je sobie systematycznie, by posmakować świetnego języka i dać się ponieść wyobraźni. Bardzo polecam!

PannaAnna | 2015-08-22
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 sierpnia 2015

Opowieści o zwykłej codziennym obrzydlistwie, tyle, że dziejącym się gdzieś na prowincji w Kanadzie. Każde społeczeństwo ma swoich dewiantów.....Taki kanadyjski Hłasko

Anna | 2016-10-16
Przeczytana: 12 października 2012