Na oślep

Wydawnictwo: Rebis
Headlong
83-7301-064-5
Nefrit

Martin Clay, młody naukowiec, wyjeżdża z rodziną na wieś, by dokończyć książkę o nominalizmie. Tam, poproszony o wycenę kilku obrazów, natyka się na - jego zdaniem - zaginione dzieło Bruegla. Tak zaczyna się jego obsesja, wskutek której Martin stawia na szali swoje małżeństwo, prestiż zawodowy i... oszczędności całego życia.

Zbyszek Kwiatkowski | 2015-03-17

"Na oślep"("Headlong") Michaela Frayna to esej z historii malarstwa, powieść detektywistyczna i komedia omyłek w jednym. Od tej książki zaczęło się moje zainteresowanie Pieterem Brueglem oraz w ogóle historią sztuki. Nie jest to też taka sobie przeciętna powieść, została bowiem zauważona i otrzymała nominację do Booker Prize oraz Whitebread Prize w 1999 roku. Osobiście nie przywiązuję dużej wagi do nagród literackich. Wiadomo, że różnie to z tymi nagrodami bywa. Poza tym czasami nikomu nieznana i słabo rozreklamowana książka potrafi bardziej przemówić i całkowicie zauroczyć. Jeżeli chodzi o tę powieść to wydaje mi się, że nie cieszyła się jakąś wielką popularnością czytelniczą czy też medialną, co mnie trochę dziwi.
W "Na oślep" mamy opowiedzianą historię pewnego odkrycia. Martin Clay, młody naukowiec, wyjeżdża z rodziną na wieś, aby dokończyć swoją książkę o nominalizmie. Tam poproszony przez miejscowego właściciela ziemskiego, Tony'ego Churta, o wycenę kilku obrazów, natyka się...

moch | 2012-06-03
Na półkach: Przeczytane, 2012

To co lubię. Angielski humor, wątek kryminalny i nowa propozycja
interpretacji dzieł Bruegla. Dzięki tej książce ponownie spędziłam wieczór pochylona nad albumem Mistrza.

benia86 | 2013-11-17
Przeczytana: lipiec 2011

Ostatnio często wpadają mi w ręce książki z dziełąmi sztuki w tle ;). Tu też pojawia się zaginiony (???) obraz Bruegela i chociaż mamy do czynienia z opisami owego obrazu, to jednak ważniejszy jest człowiek, który sądzi że oto odnalazł wprost bezcenny obraz. Ważniejsze są emocje jakie wiążą się z tym odkryciem, napięcie i chaos, a nawet szaleństwo- to właśnie emocje kreują wartość tej książki. Bo jak TY czytelniku zachował byś się, gdybyś odnalazł Picassa na strychu nielubianej, skąpej, patrzącej ci na ręce ciotki??? Czy oszalał byś z porządania, do czego posunął byś się by dostać ten obraz???

Elwira | 2015-02-22

Czytałam ponad 10 lat temu, a humor jej bawi mnie do dziś - książka absolutne must have kolekcjonerów nietuzinkowej prozy (humoru) zwłaszcza angielskiego. Obecnie już chyba do dostania jedynie na aukcjach i w bibliotekach. Na prawdę WARTO, komedia omyłek jakich mało!!!

MILENA | 2011-03-05
Przeczytana: 04 marca 2011

Mam mieszane uczucia, krótką powieść czytałam bardzo długo, w międzyczasie zawsze pod ręką była inna książka po którą sięgałam chętniej. Pozostało wrażenie że pomysł na teraxniejszość przenikającą momentami do świata XVI-wiecznego malarstwa niderlandzkiego dobry, a fragmenty odnoszące się bezpośrednio do sztuki nie tak straszne do przebrnięcia jak mogłoby się wydawać. Natomiast nie budzące sympatii postacie, albo ciągle zmieniające się odczucia i oceny bieżących wydarzeń u głównego bohatera oraz poczucie humoru autora, zupełnie odmienne od mojego spowodowały, że książka nie zachwyciła mnie. Na korzyść autora przemawia jednak ogromna wiedza i praca jaką włożył w przygotowanie powieści bardzo rzetelnie ukazującej fragment malarstwa niderlandzkiego tego okresu oraz warunków politycznych, relacji społecznych, czy życiorysu Brueghela. Dzięki temu z zaciekawieniem odszukałam w albumach z malarstwem obrazów tego malarza, by przyjrzeć się im uważniej i zupełnie z innej strony niż dotychczas.

Łukasz | 2016-11-21
Przeczytana: 24 listopada 2016