Imperium Łez II: Kamień księżycowy

978-83-7359-921-5
powieść historyczna
historyczna
orchisss

Księżycowy Kamień, nieślubny syn cesarza Chin, umknął policyjnej obławie i zatrudnił się jako ogrodnik w angielskim konsulacie. W domu amerykańskiego pastora, którego uczył kaligrafii, poznał młodą Angielkę – Laurę. Młodzi zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia, jednak los nie był im przychylny. W trakcie żeglugi po Rzece Perłowej chłopak dostał się do pirackiej niewoli. Nosząca jego dziecko Laura straciła z nim kontakt.

Po śmierci matki dziewczyna musi się ukrywać; znajduje tymczasową pracę w palarni opium. Zagubionej i przerażonej Angielce pomaga Hong Xiuquan, przywódca zbuntowanych tajpingów, założyciel Stowarzyszenia Wielbicieli Boga. Pozostający pod wpływem nauk misjonarzy chrześcijańskich tajpingowie występują przeciw władzy cesarskiej, pustoszą kraj. W obozie tajpingów Laura samotnie wychowuje swojego syna. Miną lata, zanim ponownie spotka się z Księżycowym Kamieniem…

Sojczix | 2014-04-02
Przeczytana: luty 2014

Jakoś długo zeszło mi się czytanie tej książki, ale nie dlatego ze byłą nudna czy męcząca, to po prostu ja nie miałam za bardzo czasu do niej porządnie przysiąść. To kontynuacja "Wojny Opiumowej". Uszczypliwości te same czyli za długie rozdziały o opisy przy których się człowiek gubi. Pomimo tego książka poruszyła mną bardzo, ponieważ było mi żal gdy niektóre postacie kończyły swój żywot w bardzo przykry sposób. Czułam się tak jakbym się maiła z nimi więcej "nie zobaczyć". W dodatku, często przeżywam niektórych bohaterów i ich cechy dlatego nie mogłam znieść, gdy okazywana byłą ich tam np. religijność tylko nie taka jak być powinna, hipokryzja i okrucieństwo, dlatego jeszcze bardziej nie lubiłam tych negatywnych postaci i to mnie cieszyło. Książka bardzo ciekawa i przyjemna, ale pierwsza część zdaje się nieco lepsza.

Karolina | 2013-03-16
Przeczytana: 15 marca 2013

Już po pierwszej części byłam pod wielkim wrażeniem wiedzy autora o XIX-wiecznych Chinach, ale po drugim tomie "Wojen opiumowych" jestem pewna, że książki Jose Frechesa warto czytać chociażby dla ogólnej wiedzy o tamtych czasach. Druga część oscyluje wokół początków sekty tajpingów i ich zbrojnego powstania. Wielka historia przysłania losy bohaterów, z którymi nie można się zżyć, chociażby dlatego, że po kilku rozdziałach (nierzadko oddalonych w czasie o kilka miesięcy lub lat), dowiadujemy się o ich tragicznym końcu.

Książkę czyta się szybko, ale bardziej jako luźny podręcznik do historii niż powieść.

aneksa | 2015-03-29
Na półkach: Recenzja, Posiadam, Przeczytane

Fabuła w pierwszej części rozwijała się powoli mam wrażenie, że była podwaliną pod część drugą.
Autor bardzo fajnie przedstawił postacie, których losy krzyżowały się ze sobą wielokrotnie, czasami w zaskakujący sposób.
Fabuła jest fikcją ale tło historyczne jak najbardziej jest zgodne rzeczywistością i jest bogatym źródłem informacji.
Książka lekka, przyjemna, zawiera troszkę romansu, przygody i historii.

moniqve | 2013-11-21

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Dla mnie jest w niej zbyt dużo historii, która miejscami powoduje wrażenie, że losy bohaterów są tylko dodatkiem tej powieści. A szkoda, bo wątki miłosne i obyczajowe mają potencjał dobrej,a nawet bardzo dobrej opowieści. Duży ukłon dla autora, za tak głeboką wiedzę na temat Chin, jednak spodziewałam się książki bardziej historycznej - obyczajowej niż historycznej - politycznej.

Turistkaa | 2016-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2016