Gandhi: Niech Indie zostaną wyzwolone

Tłumaczenie: Joanna Kluza
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Gandhi". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Sonia Draga
Gandhi. Et l'Inde sera libre!
978-83-7508-187-9
indie, gandhi
Freja78

Jest rok 1915. Gandhi wraca do Indii po dziesięciu długich latach spędzonych z dala od ojczyzny. Uzbrojony jedynie w siłę własnego umysłu, powstaje w samotności przeciwko Imperium Brytyjskiemu, domagając się wolności i godności dla swego narodu. Przemierzając niestrudzenie najuboższe regiony kraju, człowiek w białej szacie głosi bierny opór, aby sprzeciwić się niesprawiedliwym prawom okupanta. Propaguje miłość bliźniego i tolerancję, aby pogodzić skłóconych ze sobą hindusów i muzułmanów, będących o krok od wojny domowej.
Drugi tom barwnej biografii jednej z najwybitniejszych postaci XX wieku.

Piotrek | 2013-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

No i dobrnąłem do końca. Muszę przyznać, nie jest to łatwa lektura, i to wcale nie z powodu Gandhiego. Raczej z powodu historii samych Indii, podziałów kastowych i szalonych odmian religii, które to w głównej mierze a nie Anglicy przysporzyły najwięcej problemów. Porównując z 1 tomem nie widzę różnic w jakości fabuły. Jest tylko nieco szybsza, ale z powodów politycznych nieco zagmatwana. Myślę że tą książkę trzeba czytać bardzo uważnie i nie przerywać lektury parokrotnie jak w moim przypadku. Cofałem się po stronach, bo zapominałem "kto z kim i dlaczego". Nie wiem jak widać Mahatmę w innych książkach, tutaj oprócz próby budowy pomnikowej postaci, autor pokusił się o sportretowanie jego prywatności przez co chyba jest to bogatsza biografia niż zwykle.
Polecam, ale tylko wytrwałym czytelnikom. Takim co muszą przeczytać książkę ode "deski do deski" i nie mogą zacząć innej zanim nie skończą jednej.

Bandziorno | 2012-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2012

Bardzo ciekawa historia, której nie trzeba wcale zaczynać od pierwszego tomu. Pokazuje bardzo dobrze w całej okazalości człowieka, o którym jednak miałem blade pojęcie, zarówno jego zalety i wady, genialne idee i tragiczne błędy.

Tomek Domański | 2016-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2016