Cierń Miasta Lwa

The thorn of lion city
japońska okupacja
literatura faktu
mad28

Książka opowiada o losach chińskiej rodziny mieszkającej w Singapurze. Autorka, Lucy Lum, wspomina lata japońskiej okupacji, wojenną zawieruchę i dzieje swojej rodziny. Koncentruje się na relacjach między rodzicami, ale przede wszystkim próbuje po latach zrozumieć demoniczną, terroryzującą krewnych babkę, przez którą – zdaniem autorki – na jej rodzinę spadły liczne nieszczęścia. Ukochany ojciec popełnił samobójstwo, część rodzeństwa przepadła bez wieść. Losy rodziny Lum są także pretekstem do pokazania historii regionu i jego trudnej sytuacji geopolitycznej w latach 40. XX wieku. Książka opowiada również o zwyczajach mieszkańców Miasta Lwa, chińskich wierzeniach i tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

Monika | 2015-03-29
Przeczytana: 28 marca 2015

Książka jest dobrze napisana, ale opowiada o takich okropnościach, że nie dałam rady doczytać jej do końca. Dawno nie spotkałam na kartach powieści aż tak patologicznej rodziny. Horror po prostu :(

kamyk576 | 2014-02-22

'' To, co najgorsze, tkwi w rodzinie głównej bohaterki, w zakłóconych relacjach między ojcem i matką, w okrucieństwie wobec najbliższych, w niesprawiedliwej strukturze spolecznej. Doświadczenie, a trochę i intuicja, podsuwają jednak Lucy Lum drogę do wyrwania się z kręgu zła. Jej historia udowadnia, że natura człowieka- mimo wszystko - składnia się ku dobremu''
Krzysztof Masłon''RZECZPOSPOLITA''

Marion | 2012-03-14
Przeczytana: luty 2012

Autorka opisuje skomplikowane relacje w chińskiej rodzinie, widziane oczyma dziecka.

Popipopipopo | 2014-10-27
Przeczytana: 22 października 2014

Mam mieszane uczucia ,czy ta książka jest warta umieszczenia w "Pisane przez życie" czy innej serii tego typu .Wydaje mi się ,że nie jest ona czymś nadzwyczajnym bo takie historie były tam w tym okresie czymś normalnym .Oprócz tego ,że autorka opisała panującą hierarchię w domu w którym się wychowała to nic więcej z niej nie wyciągnęłam .

Paulina | 2016-01-03
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 31 grudnia 2015

Historia na jeden długi zimowy wieczór. Bardzo smutna i w nieco inny sposób ukazująca oblicza wojny.

Daria587 | 2016-08-21
SMagda | 2016-08-02