Tancerka Mao

Tłumaczenie: Sławomir Kędzierski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Inspektor Chen". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
A loyal character dancer
978-83-241-3127-3

Chiński inspektor i amerykańska policjantka we wspólnym niebezpiecznym śledztwie. Inspektor Chen prowadzi dochodzenie w sprawie brutalnego morderstwa w szanghajskim parku. Na polecenie najwyższych władz musi je jednak przerwać. Zostaje oddelegowany do pomocy amerykańskiej policjantce poszukującej zaginionej kobiety – byłej tancerki, żony aresztowanego w Stanach członka triady. Chen i...

Chen i Catherine Rohn docierają z Szanghaju na daleką prowincję. Podczas podróży przez Chiny czerwonych sztandarów i sentencji Konfucjusza, starożytnej poezji i domów publicznych ukrytych za szyldami klubów karaoke Chen i Catherine zbliżają się do siebie. I nieoczekiwanie odkrywają, że coś łączy zaginioną kobietę z morderstwem w parku. Ale żeby odnaleźć tancerkę, muszą zagłębić się w jej przeszłość – naznaczoną brutalnością, poniżeniem i zbrodnią…

Marlena | 2014-04-11
Na półkach: Rok 2014, Przeczytane
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

„Triada – chińska organizacja podziemna, powstała w XVII w. w celu obalenia dynastii Qing. W XIX w. rozpoczęły działalność przestępczą. Obecnie synonim grup przestępczych w Chinach”.

W czasach obecnych znakiem rozpoznawczym triady jest wytatuowany smok, symbol siły, zrozumienia i mądrości w Chinach. Największa z nich obecnie liczy 50 tyś. członków. Triady są odpowiednikiem yakuzy w Japonii albo mafii włoskiej.

Chiny. XX wiek. W parku na Bundzie zostają znalezione zwłoki mężczyzny. Inspektor Chen, policjant służący partii i ludowi, który przypadkiem znajduje się nieopodal przyjmuje sprawę aby ją rozwiązać. Nieoczekiwanie zostaje od niej odsunięty aby w zamian zaopiekować się amerykańską inspektor Catherine Rohn, przedstawicielem biura szeryfa federalnego w USA, która przyjeżdża do Chin ze specjalną misją.

Młoda, zdolna sinolożka, pasjonatka kultury chińskiej oraz Chen, policjant, ale także poeta i tłumacz języka angielskiego. Spędzając razem tak dużo czasu razem między dwojgiem...

Alivea | 2014-06-01
Na półkach: Przeczytane, Ebook

Całkiem przypadkiem trafiłam na tę pozycję. Jestem mile zaskoczona!
Chiński inspektor, amerykańska policjantka, szanghajskie klimaty, Konfucjusz, poezja, jedzenie, niebezpieczne dochodzenie...
Warto przeczytać. Sam wątek śledztwa nie zainteresował mnie tak bardzo jak wciągnął sam klimat powieści i zafascynowany poezją inspektor Chen.

Mylengrave | 2016-09-18
Przeczytana: 18 września 2016

Bardzo, bardzo dobra książka, którą połknęłam na raz. Nie jest to z pewnością typowy kryminał, zagadka jest jedna, poboczne nie mają większego znaczenia. Co urzeka w tej książce, to właśnie jej oryginalność.

Główny bohater nas oczarowuje, nie sposób go nie lubić, to taki poczciwy pan policjant, który zrobi wszystko dla dobra sprawy. Książka aż prosi się o ekranizację.

Doskonała narracja, niespieszna, nieprzesadzona, krew nie leje się hektolitrami. Z lekka przeszkadzał mi filozoficzny natłok myśli inspektora, ale mimo wszystko wpasował się w styl autora.

Nie lubię książek podróżniczych, tymczasem ta mnie urzekła, spoglądamy na Chiny okiem zwykłego obywatela, który trochę się tej swojej biedy i odmienności wstydzi, zwłaszcza przed obywatelem Amerykańskim - panią inspektor Catherine, partnerkę Chena. Zestawienie światów pokazane zostało w sposób obiektywny i bardzo barwny, czytelnik zdaje sobie sprawę ze zderzenia kultur, totalnie innej mentalności, a jednak widzi porozumienie...

LenaS | 2012-12-24
Przeczytana: 17 grudnia 2012

Pokazanie, dla nas czegoś zupełnie nowego, orientalnego, zarówno z punktu widzenie mieszkańca Chin Chena, jak i z perspektywy amerykanki Catherine, było świetnym rozwiązaniem. Co do dwóch głównych, wspomnianych bohaterów, autor bardzo dobrze przedstawił rozwijanie się ich relacji, pokonywanie różnic kulturalnych czy poglądowych. Rozdziały upływają szybko, w przeciwieństwie do akcji, która rozwija się dość powolnie. Nie sądzę by autor wykorzystał cały jej potencjał, chociażby w ukazaniu związku między dwoma śledztwami, które mogło być znacznie ciekawsze. W pewnym momencie czytania, zaczęłam obawiać się o brak jakiegokolwiek punktu kulminacyjnego. Niepotrzebnie, choć przyznam, że był on mało spektakularny. Wszystko co do tej pory napisałam, przedstawiać może moją zupełną niechęć do książki. Mimo to spędziłam przy niej miło czas. Specyficzny klimat udzielił mi się, choć gdyby powieść miała większą ilość storn mogłoby wypaść to znacznie gorzej. Dlatego cieszę się, że zakończenie, acz w...

kikusiaa16 | 2014-04-27

Nie jest zła, ale muszę powiedzieć że, nie czytałam jej z zapartym tchem.

Joanna | 2012-05-15
Przeczytana: 30 kwietnia 2012

Starszy inspektor Chen pracuje w szanghajskiej policji dla dobra partii i systemu. W wolnych chwilach czyta i pisuje poezję, a także z pasją zgłębia język angielski. Gdzieś w tle zarysowuje się postać narzeczonej? przyjaciółki?... dziewczyny z wyższych sfer, z którą chyba jednak towarzysz starszy inspektor Chen nie spędzi reszty swojego życia.
Inspektor Catherine Rohn jest przedstawicielem Biura Szeryfa Federalnego w USA. Piękna, doskonale znająca język chiński a także kulturę i obyczaje tego kraju. Przybywa do Szanghaju z misją i nadzieją na poznanie „prawdziwych Chin”.
I nagle za sprawą zdarzenia w parku na Bundzie te dwie różne osoby, te dwa różne światy spotykają się, by rozwiązać sprawę wagi międzynarodowej – odnaleźć zaginioną tancerkę, ważnego świadka w procesie członka triady.
„Tancerka Mao” to doskonale napisany kryminał chińskiego pisarza i poety Qiu Xiaolonga. Wciąga już od pierwszego zdania i trzyma w napięciu aż do końca.
Razem z bohaterami przemierzamy ulice...

Sanna | 2013-03-06
Przeczytana: kwiecień 2012

Zdecydowanie lepsza niż prequel ("Śmierć czerwonej bohaterki") – bardziej skomplikowana fabuła i jeszcze większa niepoprawność polityczna.

Kami | 2012-01-18
Przeczytana: 19 stycznia 2012

Nie najgorsza ale nie porywająca ... dla fanów azjatyckiego kryminału polecam Bangkok 8 i Tajemnice Bangkoku

Nata_lena | 2016-03-28
monika | 2016-01-29