Kaduk czyli wielka niemoc

Wydawnictwo: Czytelnik
historyczna
Peloponez

Powieść historyczna o magnackich rodzinach w Polsce w XVIII wieku. Pierwsze wydanie ukazało się w 1962 r. Powieść otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w 1963 roku.

Magda | 2014-09-25
Przeczytana: 24 września 2014

Dobra książka historyczna. Język jakim jest napisana przypomina trochę mistrza Sienkiewicza. Niestety niezbyt popularna jak widać po ilości recenzji i ocen.
Jest wiek XVIII, tuż przed I rozbiorem Polski. Kończy się panowanie Sasów, Na tron Rzeczypospolitej Polskiej Obojga Narodów wstępuje Stanisław Poniatowski.
Sytuacja polityczna w kraju jest coraz trudniejsza, nasza wielka potężna ojczyzna nękana jest wewnętrznymi sporami. Największe rodziny arystokracji: Poniatowscy, Czartoryscy, Radziwiłłowie, Braniccy, którzy tak naprawdę trzęsą państwem są także przyczyną jego zagłady.
Każdy z tych rodów chce jedynie pomnażać majątek poprzez zdobywanie intratnych stanowisk, bądź to przez korupcję, bądź szantaż. Środki uświęcają w ich mniemani cel.Każdy chce być jak najdłużej przy <korycie>. Kwitnie nepotyzm. Sejmy są fikcją, rozpędza się je przez <liberum veto> lub zbrojnie. Panowie szlachta nie potrafią zgodzić się w jakiekolwiek temacie. Wzajemne oskarżenia, Wyciąganie z kasy państwa...

Anna | 2016-10-21
Przeczytana: 1982 rok