Katarzyna II caryca Rosji. Romans historyczny

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy TOTUS
caryca, Katarzyna II
historyczna
kasiaman55

"O żadnej kobiecie sądy jej współczesnych i żyjących później nie były tak rozbieżne i sprzeczne ze sobą jak o Katarzynie II, carycy, która zasiadała przeszło 33 lata na tronie carów Rosji w latach 1762-1769. Jedni wynosili ją pod niebo i nie mieli dość słów uznania i podziwu dla Katarzyny Wielkiej, inni nazywali ją potworem w ludzkim ciele i nierządnicą na tronie. (...) Dziś, z odległej...

(...) Dziś, z odległej perspektywy historycznej, możemy już zdobyć się na bezstronne sądy o tej wielkiej niewątpliwie postaci historycznej."

źródło opisu: Przedmowa od wydawcy

źródło okładki: http://www.bialykruk.com.pl/sklep/galerie/k/katarz...»

electric_cat | 2013-02-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013, historia
Przeczytana: 16 lutego 2013

Kobietą jestem ponad miarę swoich czasów

Nie bawią mnie umizgi bladych lowelasów

Katarzyna II, potężna caryca rosyjska, do dziś budzie wiele kontrowersji. Znienawidzona przez Polaków, kochana przez Rosjan, osądzona przez pryzmat późniejszej historii obu tych nacji. Kim była? Jakie motywy nią kierowały? Eugeniusz Zabel, pisarz pochodzenia niemieckiego, podejmuje próbę odpowiedzenia na te i wiele innych pytań właśnie w tej książce.

Młodziutka Fryderyka, księżniczka niemieckiego księstwa Anhalt-Zerbst nie spodziewała się, że jej dotychczasowe życie obróci się w pył w dniu, gdy do jej rodziców dotarł list od carowej Elżbiety wyrażający chęć przyjęcia dziewczyny do rodziny władającej Rosją. Fryderyka, przez rodziców zwana Fikuchną, została przeznaczona do małżeństwa z wielkim księciem Piotrem, kuzynem carycy. Chłopak sposobiony był do przejęcia po niej władzy.

Mam psy, sokoły, konie - kocham łów szalenie

A wokół same zające i jelenie

Fryderyka od początku doskonale rozumiała, że...

Mekador | 2013-12-27
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Z ogromnym zapałem złapałam za tą książką. Według mnie postać jaką była Katarzyna jest materiałem na niejedną znakomitą książkę czy film. Niestety ta książka aż tak nie porywa... wydaje mi się że winę za to ponosi kiepski kunszt pisarski samego pana Eugeniusza Zabel. Wielka szkoda bo książka z taką postacią w tle mogłaby być genialna !

Alan Węcławik | 2014-04-21

Książka ciekawa ale bardziej jako powieść niż źródło historyczne, niemniej jednak warte przeczytania

catunga | 2013-10-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 22 lutego 2014

Nudnawa, a do tego zawiera dużo błędów.

Dorota Gąsiorowska | 2016-05-01
Dżasta | 2015-12-04