Kwiat lilii we krwi

Cykl: Tryptyk rewolucyjny (tom 1)
Wydawnictwo: POLWEN
838986214X
historyczna
Małgośka

Jedną z największych zagadek historii są losy małego króla Francji, nieszczęsnego Ludwika XVII. Jego oficjalną śmierć ogłoszono w 1795 roku, gdy miał 10 lat. Historycy spierają się, co wydarzyło się naprawdę: czy chłopiec zmarł w wieży Temple, czy też został uprowadzony i zastąpiony innym dzieckiem. Trzymając się ściśle historycznych źródeł i korzystając z prac najwybitniejszych historyków...

Trzymając się ściśle historycznych źródeł i korzystając z prac najwybitniejszych historyków francuskich, autorka ukazała grozę i tragizm rewolucji francuskiej. Powieść 'Kwiat lilii we krwi' opisuje przebieg rewolucji w Paryżu, egzekucję króla, królowej i dramatyczną historię ich synka - małego męczennika.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: http://www.polwen.pl/idk-156/kwiat_lilii_we_krwi

FannyBrawne | 2016-08-25
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Halina Popławska to według mnie jedna z najbardziej niedocenionych polskich pisarek. Urodzona w 1918 roku w Wilnie pisarka tworzy powieści historyczne z bogatym tłem i intrygującymi wątkami miłosnymi oraz tajemnicami. Gdyby ją porządnie rozreklamować, mogłaby stać się dla Polski tym, czym Theresa Revay dla Francji i Colleen McCollough dla Australii. Naprawdę warto sięgać po jej książki, bo dostarczają wielu wzruszeń i emocji, a przy tym są świetnym źródłem wiedzy.

Akcja ,,Kwiatu lilii we krwi" podobnie jak wielu innych książek Popławskiej dzieje się we Francji(autorka studiowała romanistykę), w okresie, który bardzo mnie interesuje, czyli podczas Rewolucji Francuskiej. Główny bohater to młody Brentan, służący w zamku Belcastel na południu kraju. Poznajemy go, gdy do zamku przybywa ksiądz z małym chłopcem, którego rodzice zginęli na gilotynie. To sprawia, że Brentan wraca myślami do własnych przeżyć podczas Rewolucji. Od początku wierzył w jej ideały, także dlatego, że dzięki niej...

Karolina | 2015-04-27

Książkę tę polecam każdemu kto lubi gdy fikcja literacka przeplata się z ( w przypadku tej książki ) rzetelnie przedstawionymi faktami historycznymi. Podobały mi się postacie mimo, że faktycznie dosyć naiwne. Ale co tam ! Zależy co komu w duszy gra – mi osobiście odpowiada właśnie taka lektura, w której szlachetność postaci jest motorem przewodnim książki. Podsumowując - piękna, wartościowa, ciekawa, wciągająca książka dla fanów - zarówno dobrej książki jak i historii. Cenne zródło informacji na temat Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Wolność, równość, braterstwo .... albo smierć. I o tym właśnie ta książka przede wszystkim opowiada.

Dominik | 2014-07-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, historia
Przeczytana: 28 lipca 2014

Niewątpliwie ciekawy pomysł, ale wykonanie o wiele gorsze.
Motywy przewodnie, których rozwiązanie w końcówce miało być (chyba) zaskakujące były tak banalne i oczywiste, że od początku spodziewałem się zakończenia. Informacje historyczne nieraz wrzucone bardzo na siłę, jakby autorka chciała się pochwalić swoją wiedzą. Dialogi bardzo sztuczne, nienaturalne.
Ogólnie jednak nie jest źle. Dosyć dobrze zarysowana atmosfera Rewolucji, tło historyczne ciekawie i szczegółowo opisane. Na ogromną pochwałę zasługuje wykorzystanie prawdziwych postaci (jak chociażby praczka, której imię znane jest z rachunku, w książce zostaje dosyć ważną postacią) i miejsc oraz przytaczanie oryginalnych wypowiedzi i artykułów.
Choć nie porywa warte przeczytania w wolnej chwili.

Orjanne | 2011-07-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2011
Przeczytana: lipiec 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czyta się tę książkę topornie, nieznośnie, fabuła momentami zbyt nagle przeskakuje w czasie, jednak dzięki niej jesteśmy w stanie poczuć smak Rewolucji i nadziwić się nad wieloma jej absurdami i konsekwencjami. Fabuła, chociaż ciągnąca się zbyt opieszale, okazuje się dość zastanawiająca, na zawsze pozostawia w myślach jedno wielkie Ale... i jakąś dziwną pustkę w sercu.

Narratorem powieści jest przyjazny i wielkoduszny, lecz nieszczęśliwy Francuz imieniem Bertran, który opowiada o kilku latach ze swego życia.
Jako dość młody chłopak - marzący o lepszym życiu po utworzeniu we Francji Republiki i popierający Rewoluję - opuścił swoje rodzinne strony i dom w zamku Belcastel, by wstawić się za ojczyzną w bitwie pod Valmy. Darzył nieodwzajemnioną miłością pannę Gabrielę, córkę hrabiego, już zaręczoną z markizem. Bertran dokonale wiedział, że choć Rewolucja zmiecie z powierzchni ziemi szlacheckie tytuły, to i tak on nigdy nie dorówna swemu obiektowi westchnień. Zdecydował się zapomnieć...

Grisznak | 2014-12-19

Książka napisana sprawnie, ale od samego początku widać, że stworzona z pozycji rojalistycznych i bez nawet prób jakiegoś wyśrodkowania zdań stron konfliktu.

Jaremka | 2015-08-05
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Przyznam, że trochę zmęczyła mnie narracja i naiwność głównego bohatera tejże powieści, lecz sama historia została opowiedziana dzięki temu prosto i przejrzyście. Drażni trochę naiwność i egzaltacja Bertranka, który tak mocno wierzy we wzniosłe ideały, a któremu otwiera oczy dopiero widok krwawych rzezi dokonywanych niegdyś przez Francuzów w imię równości i braterstwa. Ale jeśli kogoś interesuje tajemnica Ludwika XVII, może zapoznać się w wersją Haliny Popławskiej.

iwona | 2014-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2014

Książki Haliny Popławskiej,to książki, które przypominają mi moje naście lat, i te do których wciąż wracam. Autorka warta poznania, którą czyta się jednym tchem...

Mariusz | 2014-10-16

Pierwsza powieść tej autorki którą przeczytałem, dla mnie rewelacja.

Steppenwolf | 2014-11-07
Przeczytana: 07 października 2014