Fryderyk. Narodziny Geniusza

Wydawnictwo: Videograf II
muzyka, polska, kompozytor
grzegorzowa

Powieść biograficzna wydana z okazji 200 rocznicy urodzin Chopina. Autor opowiada w niej o dzieciństwie i młodzieńczych latach wybitnego kompozytora, jego pierwszych występach, edukacji muzycznej i wreszcie pierwszych sukcesach kompozytorskich i pianistycznych. Opisując fakty z życia Chopina, oddaje także klimat społeczny, polityczny i obyczajowy ówczesnej Europy.

grzegorzowa | 2010-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2010

Szkoda, że to nie cała biografia, a jedynie jej część - lata młodzieńcze, bo naprawdę bardzo dobrze się czyta!

Sayuri | 2012-05-12
Przeczytana: 16 sierpnia 2011

"...Ale zważ drogi Fryderyku, co ci powiem: rozgłos, jakim cieszyli się niegdyś Mozart, a potem Beethoven jako fortepianiści, dawno już przebrzmiał. Ich kompozycje fortepianowe musiały ustąpić nowszej modzie. Za to inne ich utwory, nie przywiązane wyłącznie do jednego instrumentu, ich opery, śpiewy, symfonie żyją obok nowych, współczesnych dzieł sztuki. Moim więc zdaniem fortepianowa muzyka nie powinna być twoim ostatecznym celem, ty operami masz się unieśmiertelnić..."* - tak mawiał nauczyciel Elsner do swojego ucznia Fryderyka przed jego podróżą do Wiednia w 1830 roku, gdzie młody kompozytor miał pobierać nauki muzyczne. Była to jedna z ostatnich rozmów mistrza i ucznia przed wyjazdem. Jak się okazało z biegiem czasu, słowa mistrza nie sprawdziły się, a Fryderyk Chopin jest dziś uważany za jednego z najlepszych mistrzów fortepianowych w historii muzyki klasycznej.
Ale wróćmy do powieści Tadeusza Łopalewskiego pt: "Fryderyk. Narodziny geniusza".Akcja powieści rozpoczyna się z...

vrykolakas | 2016-04-15
Mufliato | 2015-09-28