Orle gniazdo. Podania, legendy i baśnie Wielkopolskie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
legenda, podanie, wielkopolska
historyczna
Katarzyna

Zbiór podań i legend związanych w Wielkopolską, prezentuje najciekawsze, najbardziej znane i typowe utwory z ludowej twórczości ziemi wielkopolskiej. Mówią one o jej dawnych dziejach - baśniowych i historycznych, o władcach, książętach, rycerzach i ludziach tej ziemi, o niezwykłych wydarzeniach i dziwnych zjawiskach, o zatopionych dzwonach i osiedlach, zaklętych skarbach, o diabłach i rusałkach oraz o tych wszystkich dawnych historiach, które zachowały się w pamięci pokoleń i były przekazywane ustnie a następnie zostały spisane w księgach.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

LordVaderJunior | 2017-04-29

Przypomniała mi się ta książka podczas dodawania wpisów do portalu. Piękna książka i warto ją polecić wszystkim bujającym w obłokach. Dziesiątki pięknych legend, podań ludowych, zarówno tych znanych szerzej jak legenda o Popielu czy Piaście kołodzieju, jak i mniej lub w ogóle nie znanych. Są tu diabły, zaklęte księżniczki, duchy pokutujące za swoje przewiny, a wszystko to w starych zamkach, gęstych borach czy na polach i wzgórzach Wielkopolski bo tych terenów legendy dotyczą. Gniezno, Kruszwica, Lednica, Pobiedziska... można by tak wymieniać miejsca mające swoją legendę. Bogactwo poraża. Przejeżdżamy czasami przez małe miasteczko, widzimy stare mury, jezioro między polami, las i nie zdajemy sobie sprawy że ktoś, kiedyś opowiadał legendę która go dotyczyła. "Orle Gniazdo" jest właśnie o takich miejscach. Mówiąc górnolotnie to skarbnica naszej kultury. Warto ją poznać. Warto się dowiedzieć że świat Wiedźmina wziął się właśnie stąd.

Astreja | 2011-11-29
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 25 grudnia 2010

Zbior wspanaiłych polskich legend i podań z wielkopolski, z których można dowiedzieć się bardzo wiele o dawnej Polsce

Adrian Martynowicz | 2016-10-09
beata | 2015-09-17