Orle gniazdo. Podania, legendy i baśnie Wielkopolskie

Okładka książki Orle gniazdo. Podania, legendy i baśnie Wielkopolskie Stanisław Świrko
Okładka książki Orle gniazdo. Podania, legendy i baśnie Wielkopolskie
Stanisław Świrko Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo Poznańskie
1969-01-01
1969-01-01
legenda podanie wielkopolska

Macierzysta ziemia Polan wydała na świat nie tylko pierwszą polską dynastię historyczną i pierwsze stolice, ale również niezwykłe legendy, podawane z ust do ust przez kolejne pokolenia. Jednym z najpełniejszych wydań podań z Wielkopolski jest "Orle Gniazdo. Podania, legendy i baśnie wielkopolskie" Stanisława Świrko.
Kto z Was pochodzi z Pyrlandii? Kto nie słyszał historii o poznańskich koziołkach czy opowieści o trzech braciach, tj. Lechu, Czechu i Rusie? Kto nie zna opowieści o Popielu, co go myszy zjadły? Kto nie wie o rogalińskich dębach? Kto choć raz nie użył słów: "Ty, diable wenecki"? Kto za dziecka nie miał styczności z legendą o czarnej księżniczce z Szamotuł?
Wielkopolanie, jak każdy, lubują się w słuchaniu historii o znanych sobie ziemiach i zastanawianiu się, ile w nich prawdy. Czy tamten kamień był bohaterem jakiegoś lokalnego podania (nasi przodkowie raczej niewiele mogli powiedzieć o zlodowaceniu i naniesionych przez lód głazów narzutowych, a których obecność tłumaczono sobie biesimi mocami)? Co kryją tamte ruiny? Czy w tych pagórkach znajdują się starodawne kurhany?
Zbiór "Orle Gniazdo" zawiera szereg opowieści z różnych stron Wielkopolski, dotyczących m.in. początków miast i mniejszych miejscowości; znanych osobistości światka szlacheckiego, które zasłynęły nie tylko ze swych dobrych uczynków; rozdzwonionych dzwonów kościelnych. Nie zabrakło tu legend o Piaście czy Lechu, cudach i walce z mocami piekielnymi oraz podstępach użytych wobec nich. Różnorodność zbioru Świrko wzmaga apetyt.
Ta kniga pisana jest pięknym językiem literackim, bardziej poetyckim i bajecznym niż jesteśmy współcześnie przyzwyczajeni. Momentami czytelnika może najść myśl, że szkoda, iż tradycja takiego wysławiania się zaniknęła nawet w słowie pisanym. Po wniknięciu w świat legend i baśni pełnych rusałek, a przede wszystkim biesów nie ma się ochoty z niego wychodzić.
Dla smakoszy na sam koniec Świrko dołączył słowniczek wyrazów staropolskich, gwarowych i obcych oraz bibliografię dla każdej z opowieści. Dzięki temu każdy miłośnik lokalnego folkloru bez problemu będzie mógł pogłębić swoją wiedzę, sięgając, np. po dzieła Oskara Kolberga.
Dlaczego warto zapoznać się z "Orlim Gniazdem"? Przytoczę tu słowa samego autora, które zawarł we wstępie do owej pracy. Podania, legendy i baśnie: "odgrywały rolę niepoślednią: ożywiały i zaludniały tworami fantazji najbliższy krajobraz rodzinny i zabytki kultury, utrzymywały łączność z przeszłością i tradycją, wybiegały marzeniami w przyszłość i uczyły piękna mowy rodzimej, rodzimych obyczajów. I może w tym leżał ich największy urok." One nadal są żywe, są częścią naszej historii, więc nie porzucajmy ich, lecz przekazujmy dalej i wracajmy dzięki nim do lat dzieciństwa, lat beztroski, gdy jedyną granicą była nasza wyobraźnia.
Książka Stanisława Świrko obudziła we mnie tęsknotę za lokalnymi smaczkami. Czas wrócić do korzeni.

Kto z Was pochodzi z Pyrlandii? Kto nie słyszał...

Zdecydowanie polecam i to nie tylko mieszkającym w Wielkopolsce. Dla mnie to książka kojarząca się z dzieciństwem, z ciocią, która ją czytała, z historiami, które potem tworzyły się w mojej głowie, a zainspirowane były właśnie tym zbiorem, Niewątpliwie skarbnica pomysłów, kopalnia pomysłów, pozytywny wstrząs dla wyobraźni

1923

Przypomniała mi się ta książka podczas dodawania wpisów do portalu. Piękna książka i warto ją polecić wszystkim bujającym w obłokach. Dziesiątki pięknych legend, podań ludowych, zarówno tych znanych szerzej jak legenda o Popielu czy Piaście kołodzieju, jak i mniej lub w ogóle nie znanych. Są tu diabły, zaklęte księżniczki, duchy pokutujące za swoje przewiny, a wszystko to w starych zamkach, gęstych borach czy na polach i wzgórzach Wielkopolski bo tych terenów legendy dotyczą. Gniezno, Kruszwica, Lednica, Pobiedziska... można by tak wymieniać miejsca mające swoją legendę. Bogactwo poraża. Przejeżdżamy czasami przez małe miasteczko, widzimy stare mury, jezioro między polami, las i nie zdajemy sobie sprawy że ktoś, kiedyś opowiadał legendę która go dotyczyła. "Orle Gniazdo" jest właśnie o takich miejscach. Mówiąc górnolotnie to skarbnica naszej kultury. Warto ją poznać. Warto się dowiedzieć że świat Wiedźmina wziął się właśnie stąd.

Zbior wspanaiłych polskich legend i podań z wielkopolski, z których można dowiedzieć się bardzo wiele o dawnej Polsce

• Dzieciństwo
  • Dla dzieci i młodzieży
  • Z czterech stron świata
  • Książki z dzieciństwa i młodości
  • # legendy / baśnie / eposy
  • Słowianie