Szatan wraca do Iranu

literatura faktu
zagor

JKM | 2013-04-07
Przeczytana: 2013 rok

Mówię wprost: nie rozumiem autora. W 1979, bezpośrednio po rewolucji (a nawet w trakcie), pisał o antyburżuazyjnej i antykapitalistycznej rewolucji, teraz pisze, że Chomeini tylko raz wygłosił opinię, że ZSRR jest większym zagrożeniem niż USA. Wtedy milczał, tak o tym, jak i po wielu innych faktach. Co więcej, książka jest niestety trochę megalomańska, szczególnie na początku, widać ogromny egocentryzm autora. Poza tym w znaczne części jest wierną kopią, a raczej streszczeniem "Rewolucji w imię Allacha" i "Byłem gościem Chomeiniego" (z 1980 r.), a przez co jest wyjątkowo nieaktualna (wydana w 2000.), co sam autor zaznacza. Niemniej, mam pewien sentyment do tego autora i doceniam jego niezły styl: mimo irytujących porównań do współczesnych polskich polityków i naukowców.

ArtZ72 | 2016-08-04
Przeczytana: 2011 rok