Szatan wraca do Iranu

literatura faktu
zagor

ArtZ72 | 2016-12-21
Przeczytana: 2011 rok

Pan Wojciech Giełżyński (1930-2015), ceniony dziennikarz, reportażysta i podróżnik, dał się poznać jako Autor wielu książek, w tym także przybliżających kraje Azji: Iran, Indie, Nepal, Indonezję itd. W ukazującym się w latach 1964-89 znakomitym miesięczniku "Kontynenty" Pan Giełżyński kierował działem Azji.*
Niniejsza książka daje wgląd przede wszystkim we współczesność Iranu, w przemiany społeczno-polityczne dokonujące się w tym kraju. Niemniej, aby przybliżyć temat Czytelnikowi mniej obeznanemu z Iranem, Autor przedstawia szereg faktów dotyczących jego kultury i historii. Szczególnie przypadło mi do gustu naszkicowanie postaci i twórczości głównych perskich poetów: Ferdousiego, Omara Chajjama, Hafiza, Saadiego, Rumiego. Ciekawa, zajmująca książka. No, i jak zwykle u Pana Giełżyńskiego - przystępny język, swada i poczucie humoru. Niezbyt przypadł mi do gustu trywializujący tytuł, no ale to... zapewne kwestia gustu. Trochę szkoda, że zdjęcia są tu czarno-białe, jednak mamy za to...

JKM | 2013-04-07
Przeczytana: 2013 rok

Mówię wprost: nie rozumiem autora. W 1979, bezpośrednio po rewolucji (a nawet w trakcie), pisał o antyburżuazyjnej i antykapitalistycznej rewolucji, teraz pisze, że Chomeini tylko raz wygłosił opinię, że ZSRR jest większym zagrożeniem niż USA. Wtedy milczał, tak o tym, jak i po wielu innych faktach. Co więcej, książka jest niestety trochę megalomańska, szczególnie na początku, widać ogromny egocentryzm autora. Poza tym w znaczne części jest wierną kopią, a raczej streszczeniem "Rewolucji w imię Allacha" i "Byłem gościem Chomeiniego" (z 1980 r.), a przez co jest wyjątkowo nieaktualna (wydana w 2000.), co sam autor zaznacza. Niemniej, mam pewien sentyment do tego autora i doceniam jego niezły styl: mimo irytujących porównań do współczesnych polskich polityków i naukowców.

ememens93 | 2016-04-03
rafalko6 | 2011-03-24