Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan

2024-03-20
9788381918558
Hanna Pustuła-Lewicka
wuhan Chiny COVID-19 wirus pandemia

Strasznie smutna lektura. Ma się po niej wrażenie, że to nie wirus był największym nieszczęściem dla Wuhanu/Chin. Najgorsze są chyba jednak biurokracja i centralizacja. Narzekamy w Polsce na nasz system ochrony zdrowia i zabezpieczenia społecznego i słusznie, ale po przeczytaniu tej książki zaczynam postrzegać naszą sytuację jednak dużo lepiej.

Ja bardzo lubię gdy w centrum historii, reportażu jest człowiek i tak jest w tym wypadku. Autor daje głos mieszkańcom Wuhanu, którzy jako pierwsi musieli się zmierzyć z niebezpiecznym wirusem przez długi czas nie wiedząc o co w tym wszystkim chodzi. Ci, którzy cokolwiek wiedzieli czy chcieli informować innych byli uciszani, zamykani a najczęściej znikali. I tak mamy tu historię i lekarza i pacjentów, ludzi pracujących w czasie lockdown’u Wuhanu i działaczy społecznych. Ciężko skomentować przez co musieli przejść bohaterowie książki, którzy reprezentują całą społeczność miasta i regionu. Na końcu autor dzień po dniu odtwarza wydarzenia od początku. Podkreśla również, że ze względów bezpieczeństwa, nazwiska bohaterów reprtażu są zmienione, czemu wcale się nie dziwię. Książka warta polecenia, bez względu na to jakie mamy poglądy i co myślimy o tym wydarzeniu, który miał wpływ ostatecznie na każdego z nas.

" [...] Nie­któ­re rany szyb­ko się goją, inne po­trze­bu­ją wię­cej czasu, jesz­cze inne nie za­go­ją się nigdy. [...]"

Murong Xuecun stworzył wyjątkowy reportaż dotyczący Covid-19 w Chinach w Wuhan. To, co się tam działo mocno mną wstrząsnęło. Władze Chin wszystko tuszowały. A tych, którzy mówili prawdę, szybko uciszali i zastraszali. To straszne, tragiczne i niepotrzebne. Po reportażu "Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhanu" jestem śmiertelnie przerażona postępowaniem władz w Chinach. Mieszkańcy tego kraju nie mieli tak dobrze jak my w Europie. Poznałam tutaj kilka wzruszających historii, które wywołały u mnie potok łez. Cieszę się, że mimo strachu przed władzą bohaterzy tej książki nie bali się działać zgodnie z własnym sumieniem. Świat zasłużył na to, by znać prawdę.
Cieszę się, że autor Murong Xuecun postanowił napisać ten wstrząsający reportaż. Mam nadzieję, że nic się jemu nie stanie z tego powodu.
Na końcu książki przeczytałam wspomnienia redaktora Clive’a Hamiltona z tamtych okrutnych czasów. Warto je poznać.
Jeżeli lubicie emocjonalne historie, to idealnie trafiliście. Zobaczcie, jak wyglądały początki Covid-19 w Chinach i jak władza walczyła z obywatelami.
Co zrobił autor przed ukazaniem się tej książki? Tego dowiecie się podczas czytania.
Bohaterami tego reportażu są między innymi: lekarz — Lin Qingchuan, kierowca skutera — Li i pracownik średniego szczebla — Wang Gang­chen­g. Ich historie poruszą nawet najtwardsze serca.
Czy jesteście gotowi cofnąć się w czasie i na nowo przeżyć pandemię koronawirusa? Czasem warto cofnąć się w czasie, żeby móc iść do przodu.
Tematyka tego e-booka mocno mnie wciągnęła. Podziwiam ludzi, którzy potrafią mówić prawdę, gdy rząd próbuje ją zataić przed społeczeństwem i całym światem. To są prawdziwi wojownicy. Czy chcecie ich poznać?

Na początku 2020 roku nazwa tego chińskiego miasta była na ustach wszystkich. Wuhan było odmieniane przez wszystkie przypadki. Po raz pierwszy w naszym życiu musieliśmy zmierzyć się z pandemią, która uziemiła nas na wiele tygodni. Wszyscy wstrzymaliśmy oddech i wyczekiwaliśmy kolejnych wiadomości, mając cały czas z tyłu głowy obawę z życie swoje i naszych bliskich. Mieliśmy tylko dostęp do wyselekcjonowanych, szczątkowych informacji i ich interpretacji.
Tymczasem autor przedstawia osoby, które były naocznymi świadkami i ich relacje z tego, co działo się wtedy w epicentrum pandemii.
Z jednej strony, pandemiczna codzienność, problemy ze zdrowiem, zaopatrzeniem i izolacja, a także strach, osamotnienie i bezradność. Z drugiej strony, władze centralne i lokalne, które nie podołały wyzwaniu i które pozwoliły, by epidemia wymknęła się spod kontroli. Przemilczenia, dobra mina do złej gry i pozory sprawiły, że miliony ludzi na całym świecie poniosły śmierć, a Wuhan na zawsze zmieniło swoje oblicze. Nie wszyscy jednak są zgodni w ocenie poczynań chińskich władz. Parta Komunistyczna ma się tam całkiem dobrze.
Prócz Covid-19 jest tam sporo o życiu w Chinach i o mechanizmach działania władzy.
Książkę czyta się jak thriller lub kryminał. Niestety, to wszystko wydarzyło się naprawdę i to przeraża jeszcze bardziej.
Na końcu znajduje się także osobisty dziennik pandemiczny redaktora Clive Hamiltona. To niejako kronika wydarzeń kluczowych dla rozwoju tego koronawirusa. Obejmuje zapisy od 18 listopada 2019 roku do 19 maja 2020 roku.

„Do 25 stycznia wirus obejmuje swoim zasięgiem nie tylko całe Chiny, lecz także dociera do Tajlandii, Japonii, Stanów Zjednoczonych i wielu innych krajów. Tego dnia lockdown zaczyna obowiązywać także w Anlu. We wszystkich pozostałych regionach trwa polowanie na przyjezdnych z Wuhanu. Na drogach wyjazdowych z prowincji Hubei pojawiają się blokady, często w formie rowu wykopanego w poprzek jezdni. Prowincja stała się samotną wyspą na bezkresnym oceanie”. Tamże, s.81.

Nie będę się czepiał pewnego chaosu, bo i tak trzeba nie lada odwagi, by postawić się władzy. Zwraca uwagę, że niektóre pojawiające się w głosie teorie i głosy, jeszcze w 2021 roku bywały zakrzykiwane nawet w Polsce. No ale, inne czasy. Ciekawi mnie, jak następne pokolenia będą odbierać takie reportaże - nie zdziwię się, jeśli pojawią się grupki aktywistów denialistów, że "wcale tak źle nie było, wcale państwo takich rzeczy nie robiło", skoro nawet dzisiaj nie brakuje denialistów zbrodni reżimów socjalistycznych czy prawicowych.
Myślę, że pozycja sporo by też zyskała na przykładach, jak w Chinach egzekwowano kwarantannę (słynne spawanie drzwi etc). Ale może jeszcze trochę za wcześnie na bardziej zdystansowane, przekrojowe i poukładane dzieła.

Znakomity reportarz.

Znakomity reportarz.

To ciekawa i ważna książka, która przez opis działań rządu Chin w odniesieniu do rozprzestrzeniania się epidemii Covid-19 w jej epicentrum w Wuhan i ich wpływu na życie zwykłych mieszkańców miasta, pokazuje jak totalitarnym i opresyjnym są państwem. Mimo osobistych kontaktów z Chińczykami nie zdawałam sobie sprawy, że rzeczywistość przeciętnego Chińczyka aż tak przypomina skrzyżowanie świata Orwella i Kafki...

Książkę polecam, warto przeczytać, choćby z szacunku do autora, który wiele ryzykował zbierając do niej materiały i przeprowadzając wywiady z bohaterami, co ostatecznie skończyło się koniecznością opuszczenia ojczyzny. A mimo to już zawsze będzie oglądał się za siebie.

Do tego ma uwagę zasługuje posłowie od redaktora, które jest próbą krótkiego podsumowania i usystematyzowania informacji, które pojawiały się zwłaszcza na początku pandemii, a wyraźnie pokazuje skalę uchybień i machinacji zarówno Chin jak i Światowej Organizacji Zdrowia.

Warto!

Pierwsze 4 rozdziały bardzo mocne. Reszta... mniej. I tak warto. Nic dziwnego że pandemia opanowała cały świat.

Autor w tajemnicy spisywał historie mieszkańców Wuhan w trakcie lockdown-u w 2020r. Książkę wydał dopiero jak wyjechał z kraju. Straszne rzeczy tam się działy ale liczyłam na bardziej usystematyzowany opis.

• Reportaż
  • Literatura faktu