Biała gejsza

Wydawnictwo: Świat Książki
90-Day Geisha. My Time as a Tokyo Hostess
978-83-247-2009-5
mandarynkaa87

Była modelka Chelsea Haywood, wychowana w zachodnim świecie, postanawia sprawdzić na własnej skórze, co to znaczy być gejszą we współczesnej Japonii. Jako posiadaczka trzymiesięcznej japońskiej wizy (i mimo świeżo poślubionego męża Matta), zaintrygowana opowieściami o Tokio i Roppongi – dzielnicy nocnego życia – wkracza do jaskini lwa. Zawód hostessy „ma niewielki związek z seksem, wymaga raczej znajomości psychologii i nie ma nic wspólnego z prostytucją”. Ale… Oczarowana miliarderami, którzy „są zabawni, inteligentni, uprzejmi i bardzo często samotni”, zacznie
przywiązywać się do swoich klientów, a alkohol i narkotyki zagrożą jej małżeństwu i zdrowiu psychicznemu.

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/biala-gejsza/

awiola | 2013-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2013

"Wiesz, że twoje życie nigdy już nie będzie takie samo, jeżeli najbardziej romantyczne chwile przytrafiły ci się w tokijskim hostess-klubie."

Japonia – Kraj Kwitnącej Wiśni, jedna z największych potęg gospodarczych świata, w której nowoczesność miesza się z wielopokoleniową tradycją. Ważnym elementem japońskiej kultury jest zawód gejszy, często kojarzony przez Europejczyków i Amerykanów ze zwykłą prostytucją. Decydując się na lekturę książki "Biała gejsza. Moje trzy miesiące w Japonii" liczyłam na to, że dowiem się jak współcześnie wygląda wykonywanie tej profesji.

Chelsea Haywood to urodzona w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, była modelka. Chelsea postanowiła wyjechać do Japonii, aby zebrać doświadczenia w wykonywaniu zawodu gejszy, celem późniejszego opublikowania na ten temat książki. Autorka mieszka obecnie w Londynie.

Bohaterka swojej autobiograficznej książki otrzymując trzymiesięczną wizę do Japonii, przyjeżdża do Tokio wraz ze swoim świeżo poślubionym mężem Mattem. Na...

kajsa | 2011-09-30
Przeczytana: 30 września 2011

Nori, Shin, Yoshi......i wielu wielu innych. Agresywni, zakompleksieni,wulgarni, niekiedy zdziwaczali. To mężczyźni, klienci tytułowej białej gejszy.Nic sobą, poza pieniędzmi, nie reprezentują, a jednak uzależniają od siebie bohaterką tak bardzo,że mąż którego ponoć ogromnie kocha staje się nieważny, niezauważany, nieobecny w jej życiu.
No cóż, piękny eksperyment. Ciekawe,czemu miał służyć?????
Nie wierzę,że wszystkie młode kobiety mają tak konsumpcyjne nastawienie do życia.

Dociekliwy_Kotek | 2011-10-16
Przeczytana: październik 2011

Atrakcyjna Kanadyjka, mężatka (ale to tylko przy okazji), przyjeżdża do Tokio z zamiarem podjęcia pracy jako hostessa, celem zebrania doświadczeń i napisania książki (ale po co, po co?), przy okazji mierząc się z demonami przeszłości (co zresztą zostanie opisane ze szczerością rozbrajającą i bez cienia zażenowania).
Jest materiał na ciekawą powieść? Jest.
Dlaczego w takim razie książka Haywood jest taka nudna? Praca jest ciężka, drenująca i sprawiająca, że bohaterka zaczyna traktować swoich klientów z cynizmem i pogardą - trochę po to, żeby nie zwariować, a trochę dlatego, że w jej mniemaniu dokładnie na to zasługują. O tym, że pośród czterech czy pięciu Japończyków opisywanych na kartach książki była jeszcze spora grupa normalnych, wesołych i sympatycznych klientów dowiadujemy się pod koniec - najwyraźniej zdaniem autorki na "uwiecznienie" zasługiwali tylko ci aroganccy, samotni, namolni i nudni.
W ten oto sposób z ciekawego materiału na dobre wspomnienia, pamiętnik,...

| 2013-11-13

Przyznaję, że temat gejsz i ich świata fascynuje mnie od dawna, czytam wiele pozycji wydawniczych na ten temat, ale ta książka, jest inna od pozostałych, może dlatego, że napisana jest przez kobietę, która wdziera się w ten magiczny świat, chcąc go lepiej poznać,jest z nim zupełnie niezwiązana, ocenia go zatem przez inny pryzmat.
Chelsea, to kobieta która imponuje mi odwagą, na krótki moment staje się kurtyzaną, wnika w świat ogromnych pieniędzy, wielu skomplikowanych osobowości, stylu życia, który tak różni się od tego, który ona sama prowadzi.
Udaje jej się przedstawić ten świat w sposób bardzo realistyczny, czytając tą książkę, przenosimy się w zupełnie inny wymiar, poznajemy go, siedząc w wygodnym fotelu i czytając książkę..
Warto również zaznaczyć że książka ta jest nie tylko pewnym przewodnikiem po świecie gejsz, ale też pokazuje jak ważna i istotna w naszym życiu jest miłość, bo tylko ona potrafi przetrwać wiele zakrętów i przeciwności..
Polecam, miła lektura, która na...

izabela81 | 2013-12-31
Na półkach: 2013 rok, Przeczytane
Przeczytana: 25 grudnia 2013

"Jesteś tutaj, bo to twoja praca. Japończycy to świry, każdy z nich - i dokładnie tak samo zwariowany jest cały ten biznes. Jasne że i ciebie dopada szaleństwo - O ile traktujesz to wszystko poważnie. Bo oni na pewno tak tego nie traktują, uwierz mi."

Chelsea Haywood to wychowana na Zachodzie była modelka. Wraz ze swoim świeżo poślubionym mężem Mattem, postanowiła wyjechać do Japonii (a dokładnie do Tokio) na przepisowe 90 dni (bo taką dostała wizę), aby zebrać doświadczenia w wykonywaniu zawodu gejszy, celem późniejszego opublikowania na ten temat książki. Autorka mieszka obecnie w Londynie. Zatrudnia się w barze Greengrass, gdzie od tej pory będzie zabawiać japońskich biznesmenów, pić z nimi alkohol, śpiewać karaoke i udawać, że to wszystko jej się podoba. Jest jeszcze jej mąż, który także przebywa w Tokio i trudni się naganianiem dziewcząt do pracy w charakterze hostess lub striptizerek. Hostessa to nowoczesna gejsza, mająca za zadanie zabawiać gości, umilać im czas oraz...

| 2013-09-29
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: wrzesień 2013

Bardzo intryguje mnie postać gejszy, jej rola w japońskim społeczeństwie, itd.... Wzięłam więc pozycję, która miała mnie przekonać o tym, jak odnalazła się w tej roli Europejka. Nie zwróciłam jednak uwagi na drugą część tytułu (tą drobnym druczkiem pomiędzy słowami "Biała" i "Gejsza") o brzmieniu: "Moje trzy miesiące w Japonii". Nie ma ich w oryginalnym tytule, natomiast tutaj idealnie trafiają w sedno opowieści. To są jej (autorki) trzy miesiące, a więc opis tego co ona przeżyła, a niekoniecznie obrazu gejszy. No cóż... Przebolałam ten fakt i postanowiłam, że przeczytam mimo to do końca.

Nie było to łatwe zadanie. Czarna czcionka na zbyt białym tle dawała się ostro we znaki moim oczom. Sytuację ratował styl pisania - luźny, przeplatany własnymi rozmyślaniami, z dorzuconymi pytaniami retorycznymi. Mogę nawet powiedzieć, że podobny do tego jakim i mnie zdarza się pisać.

O autorce już od początku wiemy całkiem sporo informacji. Modelka, wychowana na Zachodzie, postanawia poznać...

kirara213 | 2014-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2014

Refleksja po przeczytaniu? JEDZIEM TAM! Kiedy kupiłam książkę nie zerknęłam na tył okładki i myślałam, że to będzie kolejna opowieść o tradycyjnych gejszach, a tu niespodzianka - hostess kluby. Kultura japońska i wszystko co japońskie to mój konik, więc jakby nawet fabuła była denna i do kitu, to i tak bym ją pokochała. Cóż, filozofię owych klubów znam, więc dużo nowych rzeczy się nie dowiedziałam.
Jako tako książka przyjemna, opisy japońskiej kultury dobre, a panowie niczym małe dzieci - samolubni i rozwydrzeni. Jednak dla własnej satysfakcji zmieniałabym zakończenie, gdyż pewien pan, tak mnie zauroczył, iż sama chętnie bym się połaszczyła na tę "gorącą czterdziechę" :D

Karolina Sosnowska | 2014-08-11
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

"Powiem szczerze – nie byłam w stanie polubić Haywood, działała mi na nerwy swoją pustą główką, tym przekonaniem, że należą jej się drogie kiecki, laptopy i inne kosztowności od klientów, irytowała, zachlewając się i ćpając gdzieś w toaletach, prowadząc podwójną grę – bo w końcu zadurzyła się w Yoshim (pierwsza zasada hostessy: nie zakochuj się w kliencie!)… Ogólnie – dość żałosna z niej osóbka. No i odniosłam wrażenie, że kobieta chciała normalnie się „wyszumieć”, a mamiła czytelnikom i mężowi oczy twierdząc, że chce zbadać japońską duszę…"

Reszta opinii pod adresem: http://tanayahczyta.wordpress.com/2014/08/11/biala-gejsza-c-haywood/ :)

Malini | 2017-01-10
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ zaintrygował mnie tytuł. Od dawna interesuję się niezwykłą profesją gejszy. Tytuł okazał się mylący, gdyż to, co opisała autorka nie ma prawie nic wspólnego ze światem gejsz, co mnie bardzo rozczarowało.
Chelsea Haywood przyjechała na trzy miesiące do Japonii w celu podjęcia pracy w klubie a następnie opisania swoich doświadczeń w książce. Trafiła ona do ekskluzywnego klubu Green Gras, w którym hostessy usługują klientom i umilają im czas swoim towarzystwem i rozmową. W czasie tych trzech miesiecy autorka poznała wielu Japończyków i opisała związane z nimi doświadczenia oraz po części pokazała nam mentalność współczesnych Japończyków.
Według mnie tematyka książki jest ciekawa, niestety sposób jej napisania już niekoniecznie.

Gejsze - kobiety, które oczarowały Zachód swoim wdziękiem, inteligencją i egzotyką. Niestety Chelsea Haywood nie miała z gejszami nic wspólnego (poza przelotnym spotkaniem jednej z przedstawicielek owego zawodu - bodajże raz i na kilka sekund), była bowiem zwykłą hostessą. Boli trochę, iż wykorzystała ona wizerunek gejsz do promocji swej książki. Wiadomo, że tytuł ten bardziej przyciąga uwagę, niż gdyby miał brzmieć "Biała hostessa", niepotrzebnie jednak wzbudza w czytelniku nadzieję na skrawek japońskiej kultury tradycyjnej, czy chociażby cokolwiek lepszego niż popijawa i zabawianie mężczyzn. Na szczęście po przeczytaniu opisu z tyłu książki byłam przygotowana na jej zawartość, niesmak jednak pozostał.
Inną sprawę stanowi sama historia - z początku fascynująca, ciekawa, oryginalna - bo w końcu ile kobiet zdecydowało się zostać hostessą w ramach eksperymentu i jeszcze postanowiło to opisać? Sęk w tym, że gdzieś po drodze ów eksperyment wymknął się spod kontroli i autorka za bardzo...