Życie Marii Curie

Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Marie Curie. A Life
Barbara

Zupełnie odmienna od znanych dotąd, biografia Marii Curie, zawiera nieznane w Polsce materiały źródłowe, m.in. własne zapiski wielkiej uczonej. Autorka przedstawia Marię Curie - dwukrotną laureatkę Nagrody Nobla, pierwszą kobietę-profesora Sorbony, przez pryzmat jej związków z najbliższymi: z mężem i córkami, z rodziną w Polsce, wreszcie z Paulem Langevinem. Opisuje zarówno sukcesy Marii...

Autorka przedstawia Marię Curie - dwukrotną laureatkę Nagrody Nobla, pierwszą kobietę-profesora Sorbony, przez pryzmat jej związków z najbliższymi: z mężem i córkami, z rodziną w Polsce, wreszcie z Paulem Langevinem. Opisuje zarówno sukcesy Marii Curie, jak i niepowodzenia; hołdy jakie jej składano, ale i upokorzenia, których jej nie szczędzono, a także niewybredną nagonkę prasową z 1911 roku.
Ta nowa - żywa i pełna - opowieść o życiu noblistki powstała dzięki penetracji licznych archiwów i dotarciu do nie udostępnianych do tej pory źródeł; doskonale uzupełnia napisaną przez Ewę Curie hagiograficzną biografię, która... nigdy nie ukazała się w języku polskim w całości!

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1997

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 1997

Prawie się popłakałam czytając listy Marii do Piotra... Nie sądziłam, że potrafiła tak pięknie pisać o miłości.
Poza tym zdziwiło mnie, jak bardzo konserwatywna i ksenofobiczna była Francja na początku XX wieku!
W tej naprawdę dokładnej biografii zabrakło mi tylko jednego szczegółu - reakcji polskiej prasy na przyznanie nagrody Nobla naszej największej uczonej.

Agata | 2012-05-19
Przeczytana: luty 1999

Dzięki tej książce Maria Skłodowska - Curie stała się dla mnie człowiekiem z krwi i kości.

gideongirl | 2012-10-25
Na półkach: Teraz czytam
Przeczytana: 25 października 2012

Bardzo ciekawie napisana biografia. Najciekawsze są fragmenty dziennika Marii Skłodowskiej-Curie - okres po śmierci Piotra wycisnął mi łzy z oczu. Bardzo przejmujące.

vitis | 2013-05-03

Ciekawe, szczegółowe, ale nie nudne.

lavinka | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016