Lost Moon: The Perilous Voyage of Apollo 13
kosmos, NASA, astronauta, Apollo 13
literatura faktu
Barbara

W kwietniu 1970 roku Amerykanie wystrzelili kolejny statek kosmiczny w ramach programu Apollo. Dowódcą wyprawy był Jim Lovell, towarzyszyli mu Jack Swigert i Fred Haise. Plan przewidywał lądowanie na Księżycu. Ale w pięćdziesiątej piątej godzinie lotu statkiem wstrząsnął tajemniczy wybuch; chwilę potem załoga zauważyła spadek napięcia w sieci i ciśnienia tlenu. W kabinie zaczęło robić się coraz ciemniej , przyrządy odmawiały posłuszeństwa, astronautom groziło, że wkrótce nie będą mieli czym oddychać... Trwającą sześć dni walkę personelu Centrum Kontroli Lotów NASA w Huston o życie załogi Apolla 13 obserwował z zapartym tchem cały świat.
Autorzy książki, opierając się na materiałach archiwalnych i wspomnieniach uczestników tych wydarzeń, z pieczołowitością odtwarzają historię lotu. Lecz Apollo 13 jest przede wszystkim skonstruowaną niczym kryminał, wciągającą, trzymającą w napięciu opowieścią o emocjonującej przygodzie, odwadze i błyskotliwej improwizacji. Toteż chyba nic dziwnego, że pozycja ta ukazuje się w Serii Podróżniczej "Obieżyświat".

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Nitager | 2016-04-04

Szczegółowo odtworzona i barwnie opowiedziana historia jednego z najdramatyczniejszych lotów kosmicznych w historii podboju kosmosu. Czytelnik, który choć trochę interesuje się tematyką, wie doskonale, jak zakończy się ta opowieść, a mimo to czyta z zapartym tchem. Na podstawie tej książki nakręcono rewelacyjny film "Apollo 13", ale film pokazuje cały dramatyzm zupełnie inaczej i z pewnością lektury nie zastąpi. Film pokazuje napięcie, ale książka wyjaśnia drobiazgowo, skąd się owo napięcie bierze. Film pokazuje wahanie, ale nie jest w stanie ukazać, jakie dylematy i emocje targały bohaterami w danej chwili. Nawet jeśli ktoś obejrzał film, niech mimo to skusi się na lekturę - na pewno nie będzie żałował.

Kryanka | 2015-01-09
Na półkach: Przeczytane, Historia

Filmu nie widziałam, książka była super. Fabuła znana wszystkim: załoga statku kosmicznego utknęła w kosmosie bez paliwa na powrót i zapasu tlenu, o innych niezbędnych do życia drobiazgach nie wspominając. Prawdziwymi superbohaterami okazali się jajogłowi z obsługi naziemnej, w stylu McGyvera wymyślając gadżety typu filtr powietrza z torebki śniadaniowej i długopisu (tu wymyślam).

Spodziewam się, że na fali popularności "Marsjanina" "Apollo 13" może niektórym znowu przypaść do gustu. Ma podobny klimat, choć jest mniej zabawny.

Gosia | 2014-04-27
Przeczytana: marzec 2014

Zadziwiające jak wciągające mogą być, pełne enigmatycznych skrótów, opisy techniczne. Jako wielbicielka filmu, polecam.

Film zdecydowanie lepszy.

Kasia Moszumańska | 2017-05-06