Życie Marii Curie

Susan Quinn Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki biografia, autobiografia, pamiętnik
Marie Curie. A Life
biografia, autobiografia, pamiętnik
Anna Soszyńska
Na ścieżkach nauki
Marie Curie Skłodowska chemia fizyka biografia Na Ścieżkach Nauki

Lektura książki jest dobrym punktem startu jeśli chcesz się dowiedzieć o życiu najbardziej znanej, uznanej na świecie uczonej polskiego pochodzenia i jednej z najbardziej wpływowych kobiet świata, to zapraszam do lektury.

Autorka zaczyna od nakreślenia stosunków społecznych, sytuacji Polski, państwa, którego nie było- a które jednak istniało (w świadomości społecznej,...

Książka „Życie Marii Curie” Susan Quinn, jest biografią naszej Noblistki. Życie rodzinne, małżeństwo, praca naukowa, oraz „skandal” w jaki się wplątała po śmierci męża, pokazują jak ciężko było przebić się kobiecie i zdobyć uznanie męskiego grona naukowców.

Odkrycie polonu i radu było światowym sukcesem ale i tragedią pod koniec życia Marii. W wyniku choroby popromiennej...

Byłoby 10/10 gdyby autorka pamiętałam,że Maria Noblistka miała też nazwisko Skłodowska

Niewielu mamy Polaków w historii, których umiejętna mitologizacja byłaby czymś wskazanym. Bohaterstwo romantyczne zamieniłbym w zbiorowej świadomości na pozytywistyczny etos. Nikt bardziej do obu tych ról się nie nadaje, jak Maria Skłodowska-Curie. Uważam wręcz, że zapoznanie się z jej biografią powinno być obowiązkiem każdego. W jej życiu, na każdym poziomie - w warstwie...

Na półkach: , , , ,

Prawie się popłakałam czytając listy Marii do Piotra... Nie sądziłam, że potrafiła tak pięknie pisać o miłości.
Poza tym zdziwiło mnie, jak bardzo konserwatywna i ksenofobiczna była Francja na początku XX wieku!
W tej naprawdę dokładnej biografii zabrakło mi tylko jednego szczegółu - reakcji polskiej prasy na przyznanie nagrody Nobla naszej największej uczonej.

Ciekawe, szczegółowe, ale nie nudne.

Bardzo ciekawie napisana biografia. Najciekawsze są fragmenty dziennika Marii Skłodowskiej-Curie - okres po śmierci Piotra wycisnął mi łzy z oczu. Bardzo przejmujące.

Dzięki tej książce Maria Skłodowska - Curie stała się dla mnie człowiekiem z krwi i kości.

Dyskusje

• Seria: Na ścieżkach nauki