Prywatne życie Alberta Einsteina

Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Private Lives of Albert Einstein
Barbara

Udostępniona historykom pod koniec lat osiemdziesiątych prywatna korespondencja Alberta Einsteina - w tym miłosne listy pisane do pierwszej żony, Milevy Marić - pozwoliła nadać sylwetce wielkiego uczonego, wykreowanego wcześniej przez media na "absolutnego geniusza" i "świętego XX wieku", wymiar ludzki. Z doskonale udokumentowanej biografii wyłania się nieco melancholijny portret Einseina targanego namiętnościami, człowieka o skomplikowanym życiu uczuciowym, dramatycznie uwikłanego w poszukiwanie zwykłego szczęścia. Angielskie wydanie tej książki w 1993 roku wywołało wielkie poruszenie w środowisku fizyków oraz historyków nauki i stało się światowym bestsellerem.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1995

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 1995

venicet5 | 2015-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2015

Któż nie słyszał o wielkim fizyku Einsteinie i jego teorii względności?Jeśli ktoś zainteresowany jest poznaniem tajników jego prywatnego życia polecam szczerze zapoznać się z treścią tej książki.

Maciej Draws | 2013-08-29
Przeczytana: sierpień 2013

„Nie fizyczna” biografia jednego z najważniejszych fizyków wszechczasów. Nie dowiemy się z niej o Szczególnej czy Ogólnej Teorii Względności. Motywem przewodnim książki jest relacja Einsteina i jego żony Milevy Marić. Obraz Einsteina wyłaniający się z korespondencji jest dość niezwykły. Jesteśmy świadkami romantycznych zwrotów pełnych miłości jak i pełnych nienawiści wyrzutów. Od „ukochanej laleczki” po „paskudny wrzód”. Ciekawe studium psychologiczne niezwykłej osobowości geniusza fizyki, który miał odwagę publikować prace naukowe będąc pracownikiem Urzędu Patentowego, a nie profesorem renomowanej uczelni. Pojawiają się również bohaterowie drugiego planu: rodzice Einsteina, synowie (Hans Albert i chory psychicznie Eduard) jak i druga żona Elsa. Powstanie książki było możliwe dzięki publikacji listów Einsteina w latach 80-tych.

lirael | 2013-08-21
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Interesująca książka przedstawiająca Einsteina nie tylko jako wybitnego naukowca, ale przede wszystkim jako człowieka. "Można by uważać za niezwykły żart Stwórcy, że tyle siły i tyle słabości, tyle mądrości i tyle życiowej nieporadności tkwiło jednocześnie w jednym człowieku".
(R. Highfield, P. Carter "Prywatne życie Alberta Einsteina")

Michał | 2013-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2013

Ludzie potrzebują autorytetu - osoby, która wskaże im drogę, da mądrość życiową, na której będą mogli oprzeć swoje decyzje, do kogo będą mogli zwrócić się o radę. Takim autorytetem był właśnie Albert Einstein. Jego wyidealizowany obraz został wykreowany głównie przez media. Książka ta pokazuje, że oprócz tego, iż Albert Einstein osiągnął wybitną, ponadprzeciętną wiedzą z pewnej dziedziny nauki, był tylko człowiekiem wraz ze swoimi słabościami i namiętnościami.

Agata | 2012-05-18
Przeczytana: styczeń 1998

Miło było zerknąc w życie Alberta Einsteina :)

woit | 2016-04-26
kts | 2016-01-18