Języki i kolczyki

Tłumaczenie: Witold Nowakowski
Wydawnictwo: Albatros
蛇にピアス / Hebi ni Piasu
Mateusz

Znudzona życiem, dziewiętnastoletnia Lui spotyka w nocnym barze Amę - chłopaka o dziwacznym, rozdwojonym języku, przypominającym język węża. Zafascynowana możliwością "modyfikacji ciała", z obserwatora zamienia się w aktywnego uczestnika subkultury punkowej i bez cienia namysłu wkracza w świat piercingu, seksualnych perwersji i sadomasochizmu. Uprawia brutalny seks z przyjacielem swojego chłopaka, tatuuje sobie na plecach ogromnego smoka, rozcina język. Bez cienia emocjonalnego zaangażowania obserwuje, jak Ama masakruje mężczyznę, który zaczepiał ją na ulicy. Życie stopniowo wymyka się jej spod kontroli. Czy naprawdę nie ma już dla niej przyszłości?

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

Justyna | 2015-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2015

Jest to książka o dziewiętnastolatce, moim zdaniem z głębokim zaburzeniem psychicznym, i nie uważam tak tylko dlatego, że rozdwoiła sobie język. Pozycja ciekawa, aczkolwiek bez rewelacji. Naprawdę nie wiem nad czym się wszyscy zachwycają. Książkę okrzyknięto kontrowersyjną – tylko dlatego, że autorka nadużywa słów pie*yć, c*pa i ch*j. Jak dla mnie to stanowczo za mało na miano kontrowersyjnej powieści. Aczkolwiek muszę przyznać, że Hitomi ma talent, a Języki i kolczyki podobno są manifestacją młodego japońskiego pokolenia, które całkowicie zerwało z tradycjami swoich rodziców. A jako debiut wypadł całkiem dobrze zgarniając w 2004 roku najwyższą japońską nagrodę im. Ryonosuke Akutagewy. I tym samym autorka została najmłodszą laureatką w 70-letniej historii nagrody. Lui - główna bohaterka to niezłe ziółko, podobnie jak sama autorka. Która w wieku 11 lat rzuciła szkołę, a mając lat 15 porzuciła także dom rodzinny i poszła w tango z chłopakiem. Czytając Języki i kolczyki ma się...

Booka | 2011-08-11
Na półkach: Przeczytane, 2011 ◄
Przeczytana: styczeń 2011

Zawiodłam się. Książka niby nie nudzi (choć niektóre fragmenty się dłużą), ale jednak coś mi w niej zabrakło. Mam poczucie niedosytu. Czyta się nieźle ale sama historia jest jakaś taka mdła i nijaka.
Jedyne co mi się w niej podobało to opis piercingu i przecinania języka oraz fragmenty z pobiciem tego mężczyzny w metrze (jakkolwiek to brzmi, ale akurat te fragmenty były najciekawsze).

kinga | 2011-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2011

Autorka za tę książkę została uhonorowana nagrodą literacką Akutagawa Prize. Przyznam szczerze, że nie potrafię odnaleźć w niej nic, co by mi się podobało. Nie przemawia do mnie fakt, że być może bardzo dobrze przestawiła środowisko młodych Japończyków, buntujących się, zrywających z tradycją,szukających pomysłów na siebie. Dla mnie to nawet nie jest literatura...

Młoda dziewczyna, której celem życiowym staje się rozdwojony język, okaleczająca się, oddająca swe ciało niemal każdemu, pragnie się wyzwolić, ale czy w tym szaleństwie jest metoda?

Książka wulgarna aż do obrzydzenia, wyuzdana, opisująca masochistyczne zachowania i stosunki między ludźmi, którzy dają sobie makabryczne dowody "miłości", Brak w niej tak naprawdę człowieczeństwa.

I nawet nie bardzo mam ochotę o niej pisać...

"Shiba-san posadził mnie na łóżku. Niemal instynktownie rozłożyłam nogi i poczułam lekki dreszcz napięcia, przebiegający przez moje ciało. Znałam sadystów i wiedziałam, że z nimi nigdy nic nie...

Jak głosi zwięzła informacja na okładce, to objawienie współczesnej prozy japońskiej, i jeśli tak ma wyglądać objawienie, to ja nie chcę wiedzieć, czym jest standard. Akcji nie ma w ogóle - chyba że w tym pojęciu mieszczą się opisy mniej lub bardziej perwersyjnego seksu (dwa), robienia tatuażu (jednego) i kolczykowania języka (raz, ale przez całą książkę, czyli 100 stron). Język i styl przeciętne, objawienia nie było- a nie wierzę, żeby tłumacz mógł aż tak spieprzyć przekład. Powieść miała szanse się wybronić, bo okaleczenia ciała w ujęciu psychologicznym mogą być ciekawe - ale akurat tego jednego zabrakło. Wniosków autorki żadnych, przemyśleń autorki żadnych, błyskotliwych i zaskakujących uwag żadnych, estetycznie tylko dostateczny - nie zrobiła na mnie głębszego wrażenia.

zouza | 2011-02-02

Przeczytałam głównie ze względu na to, iż powiedziano mi, że to książka dotycząca także modyfikacji ciała, a przy okazji pojawia się wątek fabularny. Ale okazał się to niejako.. thriller. Który przeczytałam w kilka chwil z zapartym tchem. Polecam.

DaiHelsing | 2010-06-07
Przeczytana: 16 kwietnia 2008

Brutalna, wulgarna, ohydna. O niczym.

Dariusz Karbowiak | 2011-05-19

przeczytałem żeby zrozumieć dlaczego ludzie się okaleczają. Nie chodzi już o same kolczyki ale robienie wężowego języka. Starałem się zrozumieć i nie zrozumiałem. Może chodzi o nudę, albo o niska samoocenę. dla wrażliwych nie polecam.

Paulina83 | 2011-02-25
Przeczytana: 2007 rok

W moim odczuciu czysta grafomania.

castagna | 2017-03-09
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 09 marca 2017

debiutancka powieść młodej Japonki, która wciąga, krótko, zwięźle, brutalnie i z małym "drugim dniem"

główny wątek to modyfikacje ciała, piercing i tatuaże, drugi, to młodzież szukająca "siebie" w pewnych subkulturach, oczekująca w pewien sposób akceptacji i zrozumienia, w jakiś sposób nadal zagubiona i nie mająca pomysłu na siebie, i to wszystko dzieje się w Japonii, w kraju, który zawsze jest dla mnie sporą zagadką, jak i abstrakcją

mocny, wulgarny język, to chyba forma buntu, która oddaje "rzeczywistość" tej książeczce, książka nie zgorszyła mnie, bo już mnie nie dziwi uprawianie seksu za tatuaż, nie takie rzeczy dzieją się na świecie ;)

nie przeczę, że ta pozycja 13 lat temu mogła szokować, ale czasy i mentalność na całym świecie się zmieniają

ot, taka ciekawostka

Aisling | 2014-12-08

Zawiodłam się na tej książce i to bardzo. Tematyka nie dla mnie, ale gdyby było w tej książce coś, co by mnie ujęło to ocena byłaby inna.