Języki i kolczyki

Wydawnictwo: Albatros
蛇にピアス / Hebi ni Piasu
literatura piękna
Mateusz

Znudzona życiem, dziewiętnastoletnia Lui spotyka w nocnym barze Amę - chłopaka o dziwacznym, rozdwojonym języku, przypominającym język węża. Zafascynowana możliwością "modyfikacji ciała", z obserwatora zamienia się w aktywnego uczestnika subkultury punkowej i bez cienia namysłu wkracza w świat piercingu, seksualnych perwersji i sadomasochizmu. Uprawia brutalny seks z przyjacielem swojego chłopaka, tatuuje sobie na plecach ogromnego smoka, rozcina język. Bez cienia emocjonalnego zaangażowania obserwuje, jak Ama masakruje mężczyznę, który zaczepiał ją na ulicy. Życie stopniowo wymyka się jej spod kontroli. Czy naprawdę nie ma już dla niej przyszłości?

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

szary1991 | 2019-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2019

Nie.

Regalia | 2019-03-23
Przeczytana: 23 marca 2019

Sado-maso, piercing, modyfikacje ciała i chory seks. Zdecydowanie nie dla mnie.

Artistisch | 2018-12-13
Przeczytana: 2011 rok

Książka niezwykle irytująca. Czytając ją miałem wrażenie, jakby jedyny jej cel to szokowanie dla szokowania. Nie jestem w stanie też dostrzec, dla kogo ona została napisana. Jakby autorka napisała ją sama dla siebie. Cała treść wygląda jak naskrobany na kolanie w przerwie między lekcjami manifest nastoletniego buntu pomieszany ze słabym lemonem. I nie jest to komplement.

Ari_saan | 2018-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2018

Książka może nie wciągająca, ale płynna na tyle, że szybko się czyta - mnie zajęło to zaledwie kilka godzin. Dość prosta, szczególnie jeśli chodzi o język, choć poruszająca raczej dość trudny temat. Może dlatego czyta się ją tak łatwo, bo jest przez to życiowa? W końcu nawet o trudnych tematach, tematach tabu, opowiadają sobie ludzie, a nie wszyscy ludzie są egzaltowani i używają wyszukanego słownictwa, niekiedy takiego, które wydaje się wyrwane z jakiegoś poematu. Więc o takich trudnych tematach (a mamy tu takie jak dziwaczne modyfikacje ciała, morderstwa, ostrzejszy seks, alkoholizm) chyba łatwiej się czyta, kiedy ktoś napisał to po prostu "po ludzku". A główna bohaterka jest zwykłym właśnie człowiekiem - choć może się to wydawać określeniem niestosownym w odniesieniu do jej barwnej i szemranej postaci.

Historia bardzo, nawet bardzo bardzo, mroczna, pełna różnych elementów z tego dziwnego, przerażającego świata, do którego dostęp mają tylko niektórzy i tylko niektórzy się w nim...

Dusia | 2018-07-02
Przeczytana: 30 czerwca 2018

Mam mieszane uczucia. Nie wiem jak ją ocenić. Ciekawa, jednak czegoś brakło.

neldaModkrywa | 2018-04-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 13 kwietnia 2018

Po przeczytaniu opisu bałam się tej książki. Bałam się, że nic nie zaproponuje czytelnikowi, a cała wulgarno-obrzydliwa otoczka będzie tylko wymówką dla pseudointelektualnych wywodów.

Moje obawy się nie potwierdziły, jednak i tak jest wiele do zarzucenia, jeśli chodzi o tę książkę. Przede wszystkim zbyt otwarte zakończenie i słabo skonstruowane postacie — z wyjątkiem głównej bohaterki.

Język, jakim posługuje się autorka w książce, jest rzeczywiście wulgarny, czytelnik spotyka się tam z ogromną brutalnością, ale wszystko to do siebie pasuje, pasuje do głównej bohaterki, nie czuć, żeby coś było robione czy dodane na siłę. Niektóre opisy czy sytuacje mogą przerazić bardziej wrażliwych czytelników, ale w takim, a nie innym sposobie opisywania, widać celowość. Szkoda tylko, że ta celowość gubi się gdzieś, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie elementy książki i cały jej wydźwięk.

Jeśli ktoś szuka lektury przesiąkniętej naturalizmem, może sięgnąć po "Języki i kolczyki", w innym...

Babi | 2017-03-09
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 09 marca 2017

debiutancka powieść młodej Japonki, która wciąga, krótko, zwięźle, brutalnie i z małym "drugim dniem"

główny wątek to modyfikacje ciała, piercing i tatuaże, drugi, to młodzież szukająca "siebie" w pewnych subkulturach, oczekująca w pewien sposób akceptacji i zrozumienia, w jakiś sposób nadal zagubiona i nie mająca pomysłu na siebie, i to wszystko dzieje się w Japonii, w kraju, który zawsze jest dla mnie sporą zagadką, jak i abstrakcją

mocny, wulgarny język, to chyba forma buntu, która oddaje "rzeczywistość" tej książeczce, książka nie zgorszyła mnie, bo już mnie nie dziwi uprawianie seksu za tatuaż, nie takie rzeczy dzieją się na świecie ;)

nie przeczę, że ta pozycja 13 lat temu mogła szokować, ale czasy i mentalność na całym świecie się zmieniają

ot, taka ciekawostka

Lady_Carolyn | 2016-08-21

Książka, do której bardzo chętnie powracam. Potrafi wciągnąć w swoją prostą, aczkolwiek fantastyczną fabułę, nie tylko zaawansowanych czytelników z otwartym umysłem, ale także amatorów na co dzień nie czytających żadnych powieści.

Gabutek | 2016-05-16
Na półkach: Przeczytane, Japonia, WTF ?, 2016

Zawiodłam się na tej książce...sam początek zapowiadał się ciekawie,jednak z każdą stroną zaczęłam wątpić,że coś się poprawi. Nie potrafię zrozumieć rozumowania bohaterki i jej decyzji,szczególnie tej na końcu książki. Aki to totalna ignorantka,na niczym jej nie zależy,tylko na kolczyku w języku,który miałby dać jej język węża. Ma gdzieś logiczne rozumowanie i ''chłopaka'' Ame z,którym podobno jest ale tak na prawdę nie wiadomo dlaczego,bo zdaje sobie sprawę z tego,że nie czuje do niego nic oraz praktycznie nic o nim nie wie,ale nie przeszkadza jej to,żeby być na jego utrzymaniu i pić całymi dniami. Do tego przy pierwszej lepszej okazji bez skrępowania idzie do łóżka z Shibą ich wspólnym znajomym z salonu piercingu i nie widzi w tym problemu. Sam temat piercingu i rozdwojenia języka był ciekawy jednak tylko napomknięty,mimo,że po tytule można wnioskować,że będzie tego więcej. Liczyłam na większe przedstawienie społeczności punków i fanów piercingu.

FenixGirl | 2016-02-03
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Przeczytałam ją w kilka kwadransów. Czy polecam? Nie wiem... Napisana mocnym, brutalnym językiem opisuje japońską subkulturę punkową. Świat piercingu, seksualnych perwersji i sadomasochizmu.
Nie moja stylistyka ale zawsze to coś nowego.