Cusima
83-11-06365-6
historyczna
adamats

Dokumentalna powieść napisana w latach 1932-1935, uzupełniona w roku 1941. Opierając się na osobistych przeżyciach autor wskrzesił w swej książce obraz tragicznej klęski carskiej floty, dramatu wojny rosyjsko-japońskiej i rewolucji 1905 roku, wydarzeń, które zapoczątkowały przełom nie tylko w dziejach Rosji, lecz wywarły również wpływ na losy świata.

Robert | 2015-06-03
Przeczytana: 2015 rok

Pierwszy tom jest w zasadzie opisem podróży okrętów rosyjskich na miejsce wielkiej bitwy, która w założeniu miała rozbić flotę japońską odcinając walczące z Rosjanami w Mandżurii w 1904r. oddziały japońskie od dostaw ludzi i sprzętu. To historia podróży od Bałtyku, naokoło Afryki z przystankiem na Madagaskarze - aż do Cuszimy - wyspy, która stała się symbolem klęski floty rosyjskiej. Pełna przygód, strachu i nadziei, ale i przeczucia, że za pięknymi słowami o niezwyciężonej flocie rosyjskiej czai się widmo klęski.

Drugi tom to świadectwo z jednej strony braku profesjonalizmu oficerów, ale również historie pełne bohaterstwa. Ostatecznie jednak to historia klęski Rosji opisana w kilku(nastu) historiach potyczek okrętów rosyjskich stoczonych z okrętami japońskimi. Być może jest to historia zwycięstwa Japonii - to kwestia punktu optyki.

Oddzielną sprawą jest, że książka jest napisana w latach specyficznej "poprawności politycznej", stąd pełno pieśni rewolucyjnych, tłustych, z...

Tanatos87 | 2014-06-19

Dokumentalna powieść marynistyczna napisana w latach 1932-1935.Autor oparł tekst na osobistych przeżyciach.Opis dramatu wojny rosyjsko-japońskiej, tragicznej klęski floty carskiej,oraz rodzącej się rewolucji 1905r.jedna z ulubionych książek Stalina dzięki,któremu została wydana w kilku milionowym nakładzie. W prosty przystępny sposób , opisane jest życie na okręcie, oczami marynarza.
Książka wciąga błyskawicznie,czytając ją ma się wrażenie ,że samemu bierze się udział w opisanych zdarzeniach.Ciekawostką jest, iż uratowała życie chorążemu J.Wołkowickiemu za wypowiedziane słowa: "walczyć do końca, a potem wysadzić okręt w powietrze i ratować się" sława chorążego przetrwała carat dzięki czemu uchroniło go to od śmierci w Katyniu.

Piotr | 2015-08-11
ggpost | 2015-03-16