O miłości

klasyka
typ
papier
Kasia
7,51 (75 ocen i 3 opinie)

Opis książki

Książka ta to zbiór czterech opowiadań Fiodora Dostojewskiego: "Białe noce", "Gospodyni", "Mały bohater", "Potulna".

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Renata | 2014-05-31

Trudno pisać o miłości unikając przy tym truizmów. Wszyscy przecież wiemy, że to ona nadaje życiu sens, a bez niej niełatwo odnaleźć się w świecie. Dostojewski w swoich opowieściach skupił się jednak na tej miłości, która ma największą siłę - miłości odrzuconej i niespełnionej. Taka miłość wywiera na nas największy wpływ i nie pozwala o sobie zapomnieć. Szczególnie ujęły mnie dwa opowiadania z dzieła 'O miłości'- pierwsze i ostatnie. W 'Białych nocach' Dostojewski przypomina, że chwila szczęścia, które płynie z miłości, może starczyć człowiekowi na całe życie. Bohater tej historii daje nam też wspaniałą lekcję miłości - uczy, że kochać to pragnąć tego, co najlepsze dla kochanej osoby, nawet jeśli za jej szczęście trzeba zapłacić własnym nieszczęściem. Pomaga Nastusi znaleźć ukochanego, chociaż wie, że gdyby ten nie wrócił, to on byłby przy boku kobiety, którą pokochał od pierwszego wejrzenia. Ostatnie opowiadanie, 'Potulna', ukazuje zaś, jak trudno przyjąć miłość, której nie...

Martiza | 2015-03-16
Na półkach: Przeczytane, Ukochane
Przeczytana: 16 marca 2015

Wstrząsającym jest fakt, jakie pokłady wrażliwości i intelektu posiadał Dostojewski. Doskonały obserwator. Do tej pory traktowałam literaturę miłosną z niechęcią, ale przy tych opowiadaniach nie miałam takiej możliwości. Trafiają celnie i uderzają dogłębnie. Podejrzewam, że nie jest to lektura dla każdego, raczej dla co wrażliwszych odbiorców, dlatego tym samym jest jeszcze bardziej wyjątkowa. Można poczuć nić porozumienia z pisarzem.
Surowa, obiektywna, nie na wyrost, choć dokładnie i szeroko opisuje uczucia. Pali i wywołuje łzy.

Kinga | 2013-11-25

Tkliwa, ale nie ckliwa. Porusza, zachwyca. Ma w sobie ten rodzaj piękna, którego burzyć się nie powinno. Bezpretensjonalna i marzycielska. Opowiada o miłości dalekiej od miłości, ale jakby bardzo jej bliskiej, jakże żarliwej i pełnej udręki. Język kunsztowny.

Kacu | 2015-03-16

Kalendarium literackie
  • Éric-Emmanuel Schmitt
    55. rocznica
    urodzin
    ...życie to taki dziwny prezent. Na początku się je przecenia: sądzi się, że dostało się życie wieczne. Potem się go nie docenia, uważa się, że jest do chrzanu, za krótkie, chciałoby się niemal je odrzucić. W końcu kojarzy się, że to nie był prezent, ale jedynie pożyczka. I próbuje się na nie zasłuż... pokaż więcej
  • Mario Vargas Llosa
    79. rocznica
    urodzin
    Sekret szczęścia, a przynajmniej spokoju, leży w tym, żeby wyeliminować romantyczną miłość z życia, bo to ona sprawia, że człowiek cierpi. Tak żyje się spokojniej i lepiej się bawi, zapewniam cię.
  • Lauren Weisberger
    urodzin
    Gdzie miejsce na radość w twoim idealnie zaplanowanym, zaprojektowanym, wypełnionym zasadami życiu?
  • Bohumil Hrabal
    101. rocznica
    urodzin
    Bo ja gdy czytam, to właściwie nie czytam, biorę piękne zdanie do buzi i ssę je jak cukierek, jakbym sączył kieliszeczek likieru, tak długo, aż w końcu ta myśl rozpływa się we mnie jak alkohol, tak długo we mnie wsiąka, aż w końcu nie tylko jest w moim mózgu i sercu, lecz pulsuje w mych żyłach aż po... pokaż więcej
  • Richard Dawkins
    74. rocznica
    urodzin
    Odkryłem, że całkiem dobrą strategią, gdy ktoś pyta mnie, czy jestem ateistą, jest uświadomić mu, że on również jest ateistą, wszak nie wierzy w Zeusa, Apollona, Amona Ra, Mitrę, Baala, Thora, Wotana, Złotego Cielca ani w Latającego Potwora Spaghetti. Ja po prostu poszedłem o jednego Boga dalej.
  • Amanda Quick
    67. rocznica
    urodzin
    Nic tak nie rozstroi nerwów przeciwnika jak wyraz rozbawienia lub nawet znudzenie na twej twarzy.
  • Jayne Ann Krentz
    67. rocznica
    urodzin
    W rzeczywistości piekło jest przeraźliwie chłodne. To miejsce zimne i rozpaczliwie samotne"
  • Marc Brandel
    96. rocznica
  • Maksym Gorki
    147. rocznica
    urodzin
    Kobieta nie może nie rozumieć muzyki, zwłaszcza jeśli jej smutno.
  • Marianne Fredriksson
    88. rocznica
    urodzin
    Jesteś jedynie gościem w rzeczywistości, dlatego jej nie widzisz. Dostrzegasz tylko określone nazwą jej części, nigdy zaś powiązań, z których tworzy się całość.
  • Rafał Skarżycki
  • Julio Llamazares
    60. rocznica
    urodzin
    Czas podobny jest do rzeki: z początku płynie ospale i niepewnie,rozpędzając się z upływem lat.(...)Przez pierwsze dwadzieścia lub trzydzieści lat myślimy, że czas jest rzeką bez końca, jedynym w swoim rodzaju tworem, który sam siebie karmi i nigdy się nie wyczerpuje.Ale prędzej czy później odkrywam... pokaż więcej
  • Zbigniew Brzeziński
    73. rocznica
  • Anatolij Winogradow
    127. rocznica
    urodzin
    Jak to się stało, że cienka, cieńsza od włosa krawędź oddzieliła sen od przebudzenia?
  • Lauren Willig
  • Virginia Woolf
    74. rocznica
    śmierci
    Ludzie autentyczni najpełniej istnieją w samotności. Nie znoszą iluminacji, podwojenia. Ciskają swoje ledwie namalowane portrety, odwrócone twarzą do ziemi.
  • Eugène Ionesco
    21. rocznica
    śmierci
    Zdarza się, że człowiek śni. Przywiązuje się do tego snu, wierzy weń, kocha. Rano, gdy otwiera oczy, dwa światy jeszcze zachodzą na siebie, twarze nocy w świetle dnia słabo się zarysowują. Chciałoby się je spamiętać, zatrzymać. Wymykają ci się z rąk, brutalna rzeczywistość dnia je wypędza. Człowiek... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku