Okładka książki O miłości

klasyka
typ
papier
Kasia
7,46 (71 ocen i 2 opinie)

Opis książki

Książka ta to zbiór czterech opowiadań Fiodora Dostojewskiego: "Białe noce", "Gospodyni", "Mały bohater", "Potulna".

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Renata | 2014-05-31

Trudno pisać o miłości unikając przy tym truizmów. Wszyscy przecież wiemy, że to ona nadaje życiu sens, a bez niej niełatwo odnaleźć się w świecie. Dostojewski w swoich opowieściach skupił się jednak na tej miłości, która ma największą siłę - miłości odrzuconej i niespełnionej. Taka miłość wywiera na nas największy wpływ i nie pozwala o sobie zapomnieć. Szczególnie ujęły mnie dwa opowiadania z dzieła 'O miłości'- pierwsze i ostatnie. W 'Białych nocach' Dostojewski przypomina, że chwila szczęścia, które płynie z miłości, może starczyć człowiekowi na całe życie. Bohater tej historii daje nam też wspaniałą lekcję miłości - uczy, że kochać to pragnąć tego, co najlepsze dla kochanej osoby, nawet jeśli za jej szczęście trzeba zapłacić własnym nieszczęściem. Pomaga Nastusi znaleźć ukochanego, chociaż wie, że gdyby ten nie wrócił, to on byłby przy boku kobiety, którą pokochał od pierwszego wejrzenia. Ostatnie opowiadanie, 'Potulna', ukazuje zaś, jak trudno przyjąć miłość, której nie potrafimy...

Kinga | 2013-11-25

Tkliwa, ale nie ckliwa. Porusza, zachwyca. Ma w sobie ten rodzaj piękna, którego burzyć się nie powinno. Bezpretensjonalna i marzycielska. Opowiada o miłości dalekiej od miłości, ale jakby bardzo jej bliskiej, jakże żarliwej i pełnej udręki. Język kunsztowny.

BlueRose | 2014-10-21

Kalendarium literackie
  • Ena Lucia Portela
    42. rocznica
    urodzin
    Ćwiczyła na przyszłość, żeby jak najlepiej wykonywać zawód, który wybrała. - Aktorka? - zapytała Yadelis. - Tajna agentka? - zapytałam ja. Nie, nic z tych rzeczy. Aktorki i tajne agentki odtwarzają scenariusze napisane przez innych. Ona chciała tworzyć swoje własne scenariusze, snuć swoje własne kła... pokaż więcej
  • Eleanor Hodgeman Porter
    146. rocznica
    urodzin
    Widzisz, chciałam mieć lalkę i tatuś o nią poprosił, ale kiedy nadesłano zebrane dary, nie było w nich ani jednej lalki, tylko małe, drewniane inwalidzkie kule. I wtedy to się zaczęło.[...] Należy we wszystkim zawsze dojrzeć jakąś dobrą stronę i cieszyć się z niej, obojętnie jaką. I graliśmy w to od... pokaż więcej
  • Tomasz Lew Leśniak
    37. rocznica
  • Brandon Sanderson
    39. rocznica
    urodzin
    Życie ponad śmiercią. Siła ponad słabością. Podróż ponad celem.
  • Jean-Louis Fournier
    76. rocznica
    urodzin
    Nie ma nic trudniejszego, jak zrobić coś, co jest niepodobne do niczego.
  • Paolo Giordano
    32. rocznica
    urodzin
    Już się nauczył, że wyborów dokonuje się w kilka sekund, a ich skutków doświadcza się przez resztę życia.
  • Richard Hammond
    45. rocznica
  • Jean Genet
    104. rocznica
    urodzin
    Ciotki to wielkie immoralistki.
  • Emily Jane Brontë
    166. rocznica
  • Virginia Cleo Andrews
    28. rocznica
    śmierci
    Miłość nie zawsze przychodzi, kiedy się tego chce. Czasami się po prostu przydarza mimo naszej woli".
  • Frans Gunnar Bengtsson
    60. rocznica
    śmierci
    Dać mężczyźnie miecz, to jak dać kobiecie zwierciadło. Nie mają już wtedy oczu dla niczego innego.
  • Ned Vizzini
    1. rocznica
    śmierci
    - Jeśli teraz wyjdziecie, Gilliam pozwoli wam dołączyć do załogi, ahoj! Przeżyjecie wspaniałe morskie przygody!
    - Przygody? - krzyknął Brendan. - Przestrzeliłeś mi ucho, koleś!
    - Wybacz - powiedział Gilliam. - Jeśli to jakieś pocieszenie, w zeszłym roku straciłem pośladek!

Znajdź nas na Facebooku