tłumaczenie
Władysław Broniewski
Dostojewski, opowiadania
klasyka
Kasia

Książka ta to zbiór czterech opowiadań Fiodora Dostojewskiego: "Białe noce", "Gospodyni", "Mały bohater", "Potulna".

Sklep

• Długa Utopia
  • Dobry kłamca
  • Czasomierze
  • Lady M.
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie.
  • Niewypowiedziane słowa
  • Arystokratka w ukropie
  • Dotrzymana obietnica
  • Hrabal. Słodka apokalipsa
  • Zazdrośnice
  • Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

7,5 (14 ocen i opinii)
Lady M.
Ałbena Grabowska

7,64 (11 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie.
Lars Mytting

Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej
Michał Rusinek

8,77 (13 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Renata | 2014-05-31

Trudno pisać o miłości unikając przy tym truizmów. Wszyscy przecież wiemy, że to ona nadaje życiu sens, a bez niej niełatwo odnaleźć się w świecie. Dostojewski w swoich opowieściach skupił się jednak na tej miłości, która ma największą siłę - miłości odrzuconej i niespełnionej. Taka miłość wywiera na nas największy wpływ i nie pozwala o sobie zapomnieć. Szczególnie ujęły mnie dwa opowiadania z dzieła 'O miłości'- pierwsze i ostatnie. W 'Białych nocach' Dostojewski przypomina, że chwila szczęścia, które płynie z miłości, może starczyć człowiekowi na całe życie. Bohater tej historii daje nam też wspaniałą lekcję miłości - uczy, że kochać to pragnąć tego, co najlepsze dla kochanej osoby, nawet jeśli za jej szczęście trzeba zapłacić własnym nieszczęściem. Pomaga Nastusi znaleźć ukochanego, chociaż wie, że gdyby ten nie wrócił, to on byłby przy boku kobiety, którą pokochał od pierwszego wejrzenia. Ostatnie opowiadanie, 'Potulna', ukazuje zaś, jak trudno przyjąć miłość, której nie...

Martiza | 2015-03-16
Na półkach: Przeczytane, Ukochane
Przeczytana: 16 marca 2015

Wstrząsającym jest fakt, jakie pokłady wrażliwości i intelektu posiadał Dostojewski. Doskonały obserwator. Do tej pory traktowałam literaturę miłosną z niechęcią, ale przy tych opowiadaniach nie miałam takiej możliwości. Trafiają celnie i uderzają dogłębnie. Podejrzewam, że nie jest to lektura dla każdego, raczej dla co wrażliwszych odbiorców, dlatego tym samym jest jeszcze bardziej wyjątkowa. Można poczuć nić porozumienia z pisarzem.
Surowa, obiektywna, nie na wyrost, choć dokładnie i szeroko opisuje uczucia. Pali i wywołuje łzy.

Kinga | 2013-11-25

Tkliwa, ale nie ckliwa. Porusza, zachwyca. Ma w sobie ten rodzaj piękna, którego burzyć się nie powinno. Bezpretensjonalna i marzycielska. Opowiada o miłości dalekiej od miłości, ale jakby bardzo jej bliskiej, jakże żarliwej i pełnej udręki. Język kunsztowny.

Mikosek17 | 2015-05-13

Piękny zbiór opowiadań! Naprawdę jestem pod wrażeniem, jeśli chodzi o Dostojewskiego. Tytuł zbioru sugerowałby, że może to być książka, w której głównym tematem będzie szczęśliwa, utopijna miłość, w której wszyscy się spełniają, ale, że to rosyjski pisarz to po prostu wszystko będzie opisane przepięknym językiem, a tu zaskoczenie. Fakt, iż opowiadania dotyczą miłości niespełnionej chyba tylko działa na korzyść utworu, ponieważ miło dla odmiany przeczytać coś niebanalnego, a nie wieczne "love story". Szczególnie podobało mi się pierwsze opowiadanie "Białe noce", jest fantastyczne! Postać głównego bohatera, który tak pięknie opowiada o sobie i to spotkanie dwóch marzycieli, no coś wspaniałego! Niektóre fragmenty mógłbym czytać na okrągło. Pozostałe 3 opowiadania też mi się podobały, niektóre miały swoje lepsze momenty, ale i tak pierwsze było najlepsze. Z pewnością muszę polecić lekturę - niebanalny język, niebanalne podejście do tematu i dogłębne wejście w psychikę człowieka. Po...

Marianna | 2016-01-21

Nigdy wcześniej nie spotkałam się z tak pięknymi opisami kobiet - wyjątkowa wrażliwość Dostojewskiego objawia się w nich z całą swoją mocą. Opowiadania są pełne łagodności, wnikliwej obserwacji ludzi i przyrody, a także rozbrajającej, niemal dziecięcej emocjonalności. Idealna lektura dla osób nieoswojonych z czytaniem o miłości - ten zbiór przekona każdego, że temat wciąż może być ciekawy i inspirujący.

Katarzyna | 2015-12-19
Anna | 2015-12-06