O miłości

papier
Kasia
7,5 (78 ocen i 3 opinie)

Opis książki

Książka ta to zbiór czterech opowiadań Fiodora Dostojewskiego: "Białe noce", "Gospodyni", "Mały bohater", "Potulna".

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Renata | 2014-05-31

Trudno pisać o miłości unikając przy tym truizmów. Wszyscy przecież wiemy, że to ona nadaje życiu sens, a bez niej niełatwo odnaleźć się w świecie. Dostojewski w swoich opowieściach skupił się jednak na tej miłości, która ma największą siłę - miłości odrzuconej i niespełnionej. Taka miłość wywiera na nas największy wpływ i nie pozwala o sobie zapomnieć. Szczególnie ujęły mnie dwa opowiadania z dzieła 'O miłości'- pierwsze i ostatnie. W 'Białych nocach' Dostojewski przypomina, że chwila szczęścia, które płynie z miłości, może starczyć człowiekowi na całe życie. Bohater tej historii daje nam też wspaniałą lekcję miłości - uczy, że kochać to pragnąć tego, co najlepsze dla kochanej osoby, nawet jeśli za jej szczęście trzeba zapłacić własnym nieszczęściem. Pomaga Nastusi znaleźć ukochanego, chociaż wie, że gdyby ten nie wrócił, to on byłby przy boku kobiety, którą pokochał od pierwszego wejrzenia. Ostatnie opowiadanie, 'Potulna', ukazuje zaś, jak trudno przyjąć miłość, której nie...

Martiza | 2015-03-16
Na półkach: Przeczytane, Ukochane
Przeczytana: 16 marca 2015

Wstrząsającym jest fakt, jakie pokłady wrażliwości i intelektu posiadał Dostojewski. Doskonały obserwator. Do tej pory traktowałam literaturę miłosną z niechęcią, ale przy tych opowiadaniach nie miałam takiej możliwości. Trafiają celnie i uderzają dogłębnie. Podejrzewam, że nie jest to lektura dla każdego, raczej dla co wrażliwszych odbiorców, dlatego tym samym jest jeszcze bardziej wyjątkowa. Można poczuć nić porozumienia z pisarzem.
Surowa, obiektywna, nie na wyrost, choć dokładnie i szeroko opisuje uczucia. Pali i wywołuje łzy.

Kinga | 2013-11-25

Tkliwa, ale nie ckliwa. Porusza, zachwyca. Ma w sobie ten rodzaj piękna, którego burzyć się nie powinno. Bezpretensjonalna i marzycielska. Opowiada o miłości dalekiej od miłości, ale jakby bardzo jej bliskiej, jakże żarliwej i pełnej udręki. Język kunsztowny.

beatame110 | 2015-04-19
fernwarme | 2015-04-08