O miłości

klasyka
typ
papier
Kasia
7,46 (71 ocen i 2 opinie)

Opis książki

Książka ta to zbiór czterech opowiadań Fiodora Dostojewskiego: "Białe noce", "Gospodyni", "Mały bohater", "Potulna".

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Renata | 2014-05-31

Trudno pisać o miłości unikając przy tym truizmów. Wszyscy przecież wiemy, że to ona nadaje życiu sens, a bez niej niełatwo odnaleźć się w świecie. Dostojewski w swoich opowieściach skupił się jednak na tej miłości, która ma największą siłę - miłości odrzuconej i niespełnionej. Taka miłość wywiera na nas największy wpływ i nie pozwala o sobie zapomnieć. Szczególnie ujęły mnie dwa opowiadania z dzieła 'O miłości'- pierwsze i ostatnie. W 'Białych nocach' Dostojewski przypomina, że chwila szczęścia, które płynie z miłości, może starczyć człowiekowi na całe życie. Bohater tej historii daje nam też wspaniałą lekcję miłości - uczy, że kochać to pragnąć tego, co najlepsze dla kochanej osoby, nawet jeśli za jej szczęście trzeba zapłacić własnym nieszczęściem. Pomaga Nastusi znaleźć ukochanego, chociaż wie, że gdyby ten nie wrócił, to on byłby przy boku kobiety, którą pokochał od pierwszego wejrzenia. Ostatnie opowiadanie, 'Potulna', ukazuje zaś, jak trudno przyjąć miłość, której nie...

Kinga | 2013-11-25

Tkliwa, ale nie ckliwa. Porusza, zachwyca. Ma w sobie ten rodzaj piękna, którego burzyć się nie powinno. Bezpretensjonalna i marzycielska. Opowiada o miłości dalekiej od miłości, ale jakby bardzo jej bliskiej, jakże żarliwej i pełnej udręki. Język kunsztowny.

BlueRose | 2014-10-21

Kalendarium literackie
  • Brent Weeks
    38. rocznica
    urodzin
    Maski się zmieniają, ale twarze pod maskami pozostają te same.
  • Bret Easton Ellis
    51. rocznica
    urodzin
    Czuję się jak kupa gówna, ale wyglądam wspaniale.
  • Kōbō Abe
    91. rocznica
    urodzin
    Przegrana zaczyna się w momencie, gdy pomyślałeś, że przegrywasz.
  • Robert Harris
    58. rocznica
    urodzin
    Wszystkie dobre książki są różne, natomiast wszystkie złe są dokładnie takie same.
  • Ai Yazawa

85. rocznica
  • Adolf Dygasiński
    176. rocznica
    urodzin
    Tego zimnego okrucieństwa nie dała przyroda żadnemu stworzeniu. Każde zwierzę popełniając morderstwo popada w szał wściekłości. Wyrafinowanym zimnym mordercą potrafi być tylko człowiek.
  • Elizabeth Moon
    37. rocznica
  • Arkady Fiedler
    30. rocznica
    śmierci
    Bo serce, polskie serce to dziwna rzecz : może włóczyć się po całym świecie, może upadać na rozdrożach, uzbrajać się w pancerz zapomnienia, może upajać się blaskiem obcego nieba - aż oto znienacka i chytrze zgotuje sobie samemu podstęp i wpadnie we własną sieć .
  • Agnieszka Osiecka
    18. rocznica
    śmierci
    Często kocha się "z przerwami". To znaczy czasem jest tak, że aż brzuch boli i oczy pieką, a czasem jest tak, "że można wytrzymać" i w ogóle myśli się mocno o czym innym.
  • Arystoteles
    2336. rocznica
    śmierci
    Miłość to jedna dusza w dwóch ciałach.
  • Georges Perec
    33. rocznica
    śmierci
    Wraz z upływem godzin, dni, tygodni, pór roku wyzbywasz się wszystkiego, od wszystkiego się odrywasz. Czasami, nawet w niejakim upojeniu, uprzytamniasz sobie, że jesteś wolny, że nic Ci nie ciąży, nic ci się nie podoba ani nic cię nie drażni. W tym życiu, które się nie zużywa i pozbawione jest innyc... pokaż więcej
  • Wojciech Witkowski
    2. rocznica
  • Paul Féval
    128. rocznica
    śmierci
    Ludzie zbyt domyślni giną przedwczesną śmiercią.
  • Tadeusz Kwiatkowski
    8. rocznica