O miłości

1988-01-01
1988-01-01
Władysław Broniewski
Dostojewski opowiadania

Uwielbiam Dostojewskiego, więc, gdy zobaczyłem tę książkę na półce w bibliotece nawet się nie zastanawiałem, po prostu wypożyczyłem. I jak zawsze - znów się nie zawiodłem.

Wspaniałe, lecz krótkie historie o miłości. O różnych typach miłości. Tej pierwszej - chłopięcej, tej chorej - zasnuwającej widok na świat, tej szorstkiej - wykalkulowanej. I innych. Cudo. Polecam.

Będąc w bibliotece szukałam ciekawych książek, trafiłam do jakiś ciemnych, zapomnianych jej zakamarków. Znalazłam tam właśnie "O miłości". Pani Bibliotekarka była ogromnie zaskoczona, że ją chcę i powiedziała wprost, że od lat nikt jej nie wypożyczał (i przede mną może z 4 osoby ją czytały),jest stara, zniszczona i po prostu miała iść do kosza.
Byłam zachwycona, że znalazłam taką perełkę. Jest to zbiór opowiadań, wszystkie cztery opowiadania są o miłości. Cóż można więcej powiedzieć, to po prostu Dostojewski, jeśli ktoś lubi jego styl pisania, jego analizy psychiczne bohaterów to ten zbiór jest jego kwintesencją. Momentami była dla mnie zbyt błaha, nierealna (jednak zdaję sobie sprawę, że to kwestia kulturowa). "Potulna", jest to ostatnie opowiadanie, najbardziej mi się podobało, natomiast opowiadanie "Gospodyni" nie do końca przypadło mi do gustu. Opowiadania te według mnie należy czytać całe, nie przerywać w połowie, bo wtedy zatraca się tę magię tworzoną przez autora.

Byłam zachwycona, że...

Dostojewski bierze na warsztat miłość. I jak to u niego zwykle bywa, wybiera do swych opowiastek postaci ekstremistów. Borderlinerow, wypuszczonych gdzieś z samego dna ciemnej szafy. I karze tym uczuciowym Kasperom Hauserom zderzać się ze sobą. A każde takie zdarzenie odbywa się gwałtownie. Nie, tu nie ma mowy o nieporadnych randkach i rytualach godowych ludzi nieśmiałych. Samotnych. Niepewnych siebie. Tu jest zawsze pierdolniecie meteorytu tunguskiego. Błysk, następujące po nim nieuchronnie ciemność i pożoga. Żadnych tam ckliwych półśrodków. Życie złamane. Trup żony na katafalku w salonie.
Czyli nasz kochany Fiodor Dostojewski i jego bezlitosne opowieści.
Plus Łagodna jako absolutna perełka literatury neurotycznej.

Jedna z ulubionych książek. Piękna i mądra. Na pewno przeczytam ją jeszcze raz.

Jedna z ulubionych książek. Piękna i mądra. Na pewno przeczytam ją jeszcze raz.

Nigdy wcześniej nie spotkałam się z tak pięknymi opisami kobiet - wyjątkowa wrażliwość Dostojewskiego objawia się w nich z całą swoją mocą. Opowiadania są pełne łagodności, wnikliwej obserwacji ludzi i przyrody, a także rozbrajającej, niemal dziecięcej emocjonalności. Idealna lektura dla osób nieoswojonych z czytaniem o miłości - ten zbiór przekona każdego, że temat wciąż może być ciekawy i inspirujący.

Piękny zbiór opowiadań! Naprawdę jestem pod wrażeniem, jeśli chodzi o Dostojewskiego. Tytuł zbioru sugerowałby, że może to być książka, w której głównym tematem będzie szczęśliwa, utopijna miłość, w której wszyscy się spełniają, ale, że to rosyjski pisarz to po prostu wszystko będzie opisane przepięknym językiem, a tu zaskoczenie. Fakt, iż opowiadania dotyczą miłości niespełnionej chyba tylko działa na korzyść utworu, ponieważ miło dla odmiany przeczytać coś niebanalnego, a nie wieczne "love story". Szczególnie podobało mi się pierwsze opowiadanie "Białe noce", jest fantastyczne! Postać głównego bohatera, który tak pięknie opowiada o sobie i to spotkanie dwóch marzycieli, no coś wspaniałego! Niektóre fragmenty mógłbym czytać na okrągło. Pozostałe 3 opowiadania też mi się podobały, niektóre miały swoje lepsze momenty, ale i tak pierwsze było najlepsze. Z pewnością muszę polecić lekturę - niebanalny język, niebanalne podejście do tematu i dogłębne wejście w psychikę człowieka. Po przeczytaniu tego dziełka stwierdziłem, że czas ponadrabiać trochę braki w literaturze rosyjskiej. Panowie Dostojewski, Tołstoj i Bułhakow nadchodzę!

Wstrząsającym jest fakt, jakie pokłady wrażliwości i intelektu posiadał Dostojewski. Doskonały obserwator. Do tej pory traktowałam literaturę miłosną z niechęcią, ale przy tych opowiadaniach nie miałam takiej możliwości. Trafiają celnie i uderzają dogłębnie. Podejrzewam, że nie jest to lektura dla każdego, raczej dla co wrażliwszych odbiorców, dlatego tym samym jest jeszcze bardziej wyjątkowa. Można poczuć nić porozumienia z pisarzem.
Surowa, obiektywna, nie na wyrost, choć dokładnie i szeroko opisuje uczucia. Pali i wywołuje łzy.

Trudno pisać o miłości unikając przy tym truizmów. Wszyscy przecież wiemy, że to ona nadaje życiu sens, a bez niej niełatwo odnaleźć się w świecie. Dostojewski w swoich opowieściach skupił się jednak na tej miłości, która ma największą siłę - miłości odrzuconej i niespełnionej. Taka miłość wywiera na nas największy wpływ i nie pozwala o sobie zapomnieć. Szczególnie ujęły mnie dwa opowiadania z dzieła 'O miłości'- pierwsze i ostatnie. W 'Białych nocach' Dostojewski przypomina, że chwila szczęścia, które płynie z miłości, może starczyć człowiekowi na całe życie. Bohater tej historii daje nam też wspaniałą lekcję miłości - uczy, że kochać to pragnąć tego, co najlepsze dla kochanej osoby, nawet jeśli za jej szczęście trzeba zapłacić własnym nieszczęściem. Pomaga Nastusi znaleźć ukochanego, chociaż wie, że gdyby ten nie wrócił, to on byłby przy boku kobiety, którą pokochał od pierwszego wejrzenia. Ostatnie opowiadanie, 'Potulna', ukazuje zaś, jak trudno przyjąć miłość, której nie potrafimy odwzajemnić.
'O miłości' to książka, która opowiada o uczuciu pięknym, bo prawdziwym; o miłości, która zmienia całe życie człowieka i pozostaje wiecznie żywa w jego wspomnieniach.

Tkliwa, ale nie ckliwa. Porusza, zachwyca. Ma w sobie ten rodzaj piękna, którego burzyć się nie powinno. Bezpretensjonalna i marzycielska. Opowiada o miłości dalekiej od miłości, ale jakby bardzo jej bliskiej, jakże żarliwej i pełnej udręki. Język kunsztowny.

Najlepsze "Białe noce". Natomiast "Gospodyni" w ogóle do mnie nie trafiła! A zakończenie? Jakby tekst został ucięty!

• Literatura rosyjska
  • Literatura rosyjska