Moja Europa da się lubić

2008-05-15
2008-05-15
praca w telewizji Polacy różne narodowości kultura Europy europejskość

Okładka książki Pożegnanie z Anglią Małgorzata Pietkiewicz, Monika Richardson
Pożegnanie z A... Małgorzata Pietkiew...
Okładka książki Polki na Bursztynowym Szlaku Lidia Popiel, Monika Richardson
Polki na Bursz... Lidia Popiel, Monik...

1965

Bardzo się cieszę, że książka przypomniała mi cudowny, radosny program, który uwielbiałam oglądać. Bez przerwy uśmiechałam się, czytając i wspominając Kevina, Stefena czy Toniego. Nawet obejrzałam kilka archiwalnych odcinków "Europy". I niezmiernie ucieszyłam się, że już za parę dni program wraca na antenę.
Część o życiu prywatnym pani Moniki też dość ciekawy.

Część o życiu prywatnym pani Moniki też dość ciekawy.

Są dwa nurty opowieści - życie osobiste i zawodowe Moniki Richardson oraz uczestnicy i sam program "Europa da się lubić". Ponieważ to z powodu tego drugiego tematu sięgnęłam po tę książkę, to i on mnie bardziej zainteresował. Ale trzeba przyznać, że autorka też miała ciekawe życie i interesująco o nim opowiada. Na pewno jednak fani programu o europejczykach oraz ciekawych osób występujących w tym show nie będą zawiedzeni - wiele ciekawostek, interesujących porównań i zakulisowych informacji.

Uwielbiałam ten program! To też bardzo chętnie przeczytałam książkę o nim, jego prowadzącej(Monika Richardson poświęca część książki przybliżeniu czytelnikowi swojego życia),jego bohaterach-miło mi było przypomnieć sobie sylwetki Steffena, Kevina, Paolo, Conrado i innych.
Serdecznie uśmiałam się czytając fragmenty o pomyłkach i wpadkach podczas kręcenia tego programu.
Polecam głównie fanom cyklu „Europa da się lubić”.

1970

Monika Richardson pozwala nam lepiej poznać nie tylko inne kraje europejskie czy kulisy programu "Europa da się lubić", ale taż samą siebie. Trzeba przyznać, iż największy krytycyzm wykazuje właśnie względem własnej osoby. O słabostkach innych osób pisze w delikatny sposób. Z dużą sympatią wypowiada się nie tylko o rodzinie, ale też o współpracownikach, zwłaszcza biorących udział w tytułowym programie. Swoje wspomnienia wzbogaca anegdotkami. W prosty sposób pisze o trudnych zagadnieniach. I rzeczywiście przekonuje, ze Jej Europa da się lubić.

Po książkę sięgnęłam z czystej ciekawości, bo wcześniejszym oglądaniu programu rozrywkowego pod tym samym tytułem „Europa da się lubić’. Prowadząca Monika Richardson wspomina ten program ze wszystkimi miłymi, ale też nie do końca udanymi chwilami.

Monika Richardson nie skupia się tylko na programie o Europie, ale również przybliża czytelnikom różne okresy swego życia. Dzieciństwo, wkraczanie w dorosłość, czy też początki pracy w telewizji. Nie zabrakło oczywiście pełnych ciepła wyznań kierowanych do męża oraz dzieci. Autorka zawarła chyba praktycznie wszystko co ją ukształtowało. Wpłynęło na światopogląd, nastawienie do ludzi.

M. Richardson z wdziękiem uchyla telewizyjne drzwi, ujawniając kulisy powstawania programu, ciekawostki o jego uczestnikach, którzy dzięki „Europie” zyskali popularność oraz wspomina wspaniałych, nietuzinkowych gości, którzy odwiedzili studio wciągu 144 telewizyjnych spotkań.

Co ciekawe, autorka zdradza dlaczego w programie nigdy nie poruszano dwóch tematów: religii i polityki. Cenzury nigdy nie było, jednak świadomie trzymano się od nich z daleka, bo to mogłoby wprowadzić niepotrzebne napięcia i niezręczne sytuacje. Uratowano w ten sposób, to co najcenniejsze – wizerunek programu, który nie jątrzy, nie wartościuje i nie deprecjonuje nikogo.

Ta biografia różni się od innych biografii tym, że autorka nie rozpisuje się zbytnio o swoim życiu prywatnym, ale wspomina najważniejsze dla niej wydarzenia. Natomiast życie prezentera telewizyjnego dla wielu jest nieznane i ta książka pozwoli nam poznać obraz takiego zawodu.

Pisane z lekkością i pozwala poznać skąd ten charakterek u Moniki ;)

Pisane z lekkością i pozwala poznać skąd ten charakterek u Moniki ;)

Nie ma o czym pisać. Nie warto czytać

Nie ma o czym pisać. Nie warto czytać

W miarę dobra, choć mogłoby być więcej ciekawostek i historii programu.
O wielu ciekawych rzeczach w ogóle nawet nie wspomniała autorka.

W miarę dobra, choć mogłoby być więcej ciekawostek i historii programu.
O wielu ciekawych rzeczach w ogóle nawet nie wspomniała autorka.

• PRL
  • Polecam