emigracja, Anglia
Malwina

Mądra, szczera, momentami zabawna, momentami gorzka opowieść o nieudanej próbie emigracji. Monika Richardson 13 lat była związana z Wielką Brytanią. Założyła tam rodzinę z mężem Szkotem, bardzo zależało jej na tym, aby zaadaptować w tamtejszym środowisku. Mimo doskonałej znajomości języka, mimo otwartości na inną kulturę – nie udało się. Autorka bardzo popularnego programu „Europa da się lubić” nie polubiła życia w Anglii…
Książka jest pełna zaskakujących, wnikliwych obserwacji życia codziennego Anglików. Jak chociażby konwenansów, które sprawiają, że człowiek z innej kultury czuje się tam samotny.

źródło opisu: http://www.czerwoneiczarne.pl/ksiazka,67,1

źródło okładki: http://www.czerwoneiczarne.pl/ksiazka,67,1

Dortek | 2014-12-01
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 30 listopada 2014

Ciężko jest oceniać książkę opartą na osobistych przeżyciach i wyrażającą prywatne odczucia autorki. To taka mała biografia z wycinka życia w kontekście życia w Anglii. Jak dla mnie ciekawa pozycja, napisana w formie dialogu, gdzie pytania nie zadawane zbyt często, sprawiają wrażenie podpowiedzi. Cała reszta jest opowiadaniem.
Książka traktuje o Anglii i Anglikach widzianych okiem Polki, mieszkającej tam kilka lat, dziejącej życie z Anglikiem. Jest więc z pewnością prawdziwa, aczkolwiek subiektywna. I o tym trzeba pamiętać.

Anglia jest krajem specyficznym; położenie wyspiarskie przyczyniło się do wszech- utrzymującego się konserwatyzmu. I to stanowi o inności tego kraju. Na pewno jednak nie można generalizować. Wszystko zależy od środowiska , czasu i miejsca.
Stąd też niekoniecznie zgadzam się ze wszystkimi opiniami autorki, choć niektóre obserwacje są bardzo trafne.

Szprota_88 | 2014-07-30
Przeczytana: 02 lutego 2014

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Kupiłam ją ze względu na to, iż chciałam porównać odczucia Pani Moniki z moimi w stosunku do zachowań Anglików. Powiem szczerze, że w niewielu punktach zgadzam się z jej obserwacjami. Samotność Anglików, inne pojęcie macierzyństwa, odsuwanie kobiet na drugi plan, te wszystkie teorie mają się nijak do mojego doświadczenia. Ale myślę, że to wszystko zależy od towarzystwa w jakim się obracasz. W końcu nie można wszystkich wrzucać do jednego worka...

Azetka | 2016-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

Po 12-stu latach mieszkania w Anglii moge napisac, ze Pani Monice czegos o Anglikach udalo sie dowiedziec. Mam na niektore jej spostrzezenia zupelnie inne wytlumaczenie niz to przedstawione w ksiazce, ale ile ludzi tyle spostrzen. Nie mam z tym proboemu. Natomiast moje najwieksze zastrzezenie, to nazbyt prywatne i troche tabloidowe watki prywatne. Ta ksiazka- wywiad momentami przypominala najgorsze wywiady- gnioty czytane w "Gali".
Jeszcze jedno, nie wiem jak bylemu mezowi p. Moniki- Jamiemu mogla smierdziec Polska ( taksowki, samoloty)???
Proponuje przejechac sie metrem londynskim w kazdy dzien pracujacy ...No ale wyspiarski smrod tak jak wszystko w Wielkiej Brytanii jest na pewno przyjemniejszy niz jakikolwiek spoza wyspy..Ach Anglicy...

Rena | 2013-07-04

Książka krytykowana przez media. Ja osobiście potraktowałam ją jako studium psychologiczne . Bardzo dobrze się czytało i można sporo dowiedzieć się o mentalności anglików. Nie mam nic do zarzucenia tej książce więc polecam :)

ZielonaCytryna | 2012-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2012

Za Moniką Richardson przepadam już od wielu lat. Od momentu, gdy w telewizji pojawił się prowadzony przez nią fantastyczny program "Europa da się lubić", zaczęłam uważać ją za kobietę inteligentną, mądrą, pełną ciepła i sympatyczną. I mimo, że w ostatnim czasie portale plotkarskie nie zwracają się do niej dość przychylnie (co być może nie jest bezzasadne, biorąc pod uwagę jej ostatnie wypowiedzi), po "Pożegnanie z Anglią" sięgnęłam chętnie, mając nadzieję na interesującą i mądrą lekturę.

Niestety, do zachwytu mi daleko. Ot, rozmowa jak rozmowa. Monika Richardson opowiada trochę o sobie, trochę o angielskich obyczajach, trochę o tym, co sądzi na ten, czy inny temat. Wyszło z tej książki coś w rodzaju „wszystko i nic”, z fragmentami, które – wydawałoby się – dobrze wykształcony człowiek powinien pominąć.

"Poznałam siostrę teściowej, która była regularna hipiską i anarchistką, strasznie śmieszną babką. Caroline ma od zawsze burzę rudych włosów, których nigdy nie myje. One po...

albatros23 | 2014-09-13

Lekka i rzeczowa. Najbardziej zainteresowało mnie jak należy rozumieć język anglosaski, jakie są różnice kulturowe i jak trudno stworzyć rodzinę z obcokrajowcem. Mnie przekonuje. Świetnie, że Pani Monika opowiedziała o swoich doświadczeniach. Przydadzą się każdemu na emigracji. Polecam.

gosllawa | 2013-04-15
Przeczytana: 16 kwietnia 2013

Lektura którą czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Mieszają się w niej wątki pochodzące z życia rodzinnego i zawodowego autorki (m.in. kilka zabawnych anegdot) z przemyśleniami na temat społeczeństwa i kultury brytyjskiej. Książka, która jest zaskakująca, pokazuje różnice polsko - angielskie w podejściu do: związków, kuchni, religii, rodziny, wychowania dzieci, szkolnictwa, służby zdrowia. Zaprezentowanie skali mikro i makro zjawisk, umożliwia zobaczenie wielowymiarowego obrazu życia w Wielkiej Brytanii. Książka porusza również kwestie związane z istotą tożsamości narodowej, pozwala zastanowić się co współcześnie oznacza bycie Polakiem/Polką, Anglikiem/Angielką. Pouczająca i wartościowa pozycja.

Giov | 2013-01-01
Przeczytana: 27 grudnia 2012

Co za stek bzdur!!!! Za tę książkę powinni zwracać pieniądze! I wycofać ją z obiegu za powypisywane kłamstwa. Kilka lat w WB i znajomość języka i autorka myśli, że poznała cały naród! Parę przykładów: "W ogóle nie ma sytuacji, w której żona nie przyjmuje nazwiska męża" - bzdura, są, sama znam.; "grzyby (uważane w Anglii za truciznę)" - ha ha! pani kiedyś była w porządnym sklepie?? świeżych grzybów poza pieczarkami mogę z głowy wymienic kilka rozdzajów! "pani na poczcie, która też nosi uniform" - bzdura, byłam na kilku pocztach kilka razy, nikt tam nie miał żadnego munduru; „jest też tzw. przewóż osób, czyli półlegalne, tańsze taksówki, więc jak jedziesz z Hindusem „przewozem osób” to różne sytuacje mogą się przydarzyć.” – to NIE jest „półlegalny” „przewóż osób” tylko zupełnie normalny i popularny „mini cab” – taksówki w zwykłych samochodach, i nie tylko Hindusi (Indianie, bo nie wszyscy Indianie są hindusami, hinduizm to wyznanie; Indianie Amerykańscy to oczywiście inna nacja) je...

Katarzyna Kostulak | 2013-01-21
Przeczytana: 2012 rok