Nic się nie stało!

978-83-247-2089-7
Łapicki,
literatura faktu
Simcha

Andrzej Łapicki (ur.1924) to jeden z naszych najpopularniejszych artystów ostatniego sześćdziesięciolecia. Pisane od lat felietony i najnowsze rozmowy z żoną Kamilą układają się w barwną a, pełną anegdot opowieść z życia osobistego, pracy w teatrze, filmie i telewizji. Łapicki wspomina dzieciństwo, wojenną młodość, czasy PRL, opowiada o modzie i sporcie, polityce i kobietach, o dawnej Warszawie i... paparazzich, którzy od zeszłorocznego ślubu z Kamilą nie dają obojgu spokoju. Wspaniała lekcja radości życia.

źródło opisu: Świat Książki, 2010

Monika | 2016-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2016

Czytało się przyjemnie, choć bez specjalnego zachwytu. Felietony, jak to felietony- jedne ciekawsze, inne mniej interesujące. Do tych pierwszych zaliczam te o przedwojennej Warszawie, o teatrze i aktorach. Sporo tekstów się zdezaktualizowało. Ale to znak naszych czasów. Ten świat tak pędzi, że to, co jeszcze wczoraj wydawało się ważne, dziś już odpływa w niebyt.
Najmniej ciekawe, a często wręcz irytujące były przerywniki w postaci rozmów z żoną. Chwilami czułam się zażenowana pytaniami Kamili Łapickiej- młodość chyba nie zawsze usprawiedliwia ignorancję.
Przeczytać można, ale...

Witold Lisek | 2014-02-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 23 lutego 2014

Widoczne lansowanie się pani Kamili Mścichowskiej.
Umie odcinać kupony od popularności,którą przyniosło jej małżeństwo z aktorem.
Te jej rozmowy z Łapickim czy też mikro wywiadziki nie dość,że kompletnie niepotrzebne i burzą całość tych felietonów to w dodatku są na żenująco niskim poziomie.
Ale nie ma co mędrkować same felietony, przeczytałem z przyjemnością.

allison | 2012-09-07
Przeczytana: 07 września 2012

Napisane lekko i z polotem felietony, które czyta się szybko i bardzo przyjemnie.
Mnie najbardziej zainteresowały przedwojenne i wojenne wspomnienia autora oraz tekst poświęcony eutanazji, której główną bohaterką jest Stanisława Umińska, aktorka dwudziestolecia międzywojennego, która zastrzeliła ukochanego, chcąc skrócić mu konanie w męczarniach.
Wysokich lotów jest też felieton "Pogrzeb" - idealnie łączy powagę z poczuciem humoru.

Teksty są podręcznikowymi przykładami dobrze napisanych felietonów i na pewno mogą stanowić doskonały materiał dla studentów polonistyki oraz wszystkich, którzy szlifują niełatwą sztukę felietonistycznej wypowiedzi.

Co zatem sprawiło, że wystawiłam tej książce tylko ocenę dobrą? To niezbyt udane, moim zdaniem, przerywniki, czyli zapisy rozmów Łapickiego z żoną Kamilą. Dialogi przypominające wywiady wypadają sztucznie, pretensjonalnie; niektóre są wręcz infantylne i irytująco łopatologiczne.
Nie wiem, czemu miał służyć ten zabieg. W moim odczuciu...

a_psik | 2013-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2013

Musiałabym zacząć od przyznania się, że o panu Łapickim sporo słyszałam w ostatnich latach, ale jeśli miałabym wymienić jakieś jego role, to z pewnością zamilkłabym z niewiedzy i zażenowania (że ich nie znam). Po lekturze "Nic się nie stało!" stałam się odrobinę zorientowana w temacie. Książka ta to w zasadzie zbiór felietonów oraz krótkich rozmów z żoną Kamilą (teatrologiem z wykształcenia).
Pan Łapicki wspomina swoje dzieciństwo, wojenną młodość czy czasy PRL-u. Gdzieś natknęłam się na opinię, że mamy tu do czynienia z "podręcznikowymi" felietonami i że studenci polonistyki na nich powinni kształcić swoje umiejętności pisarskie. Może i ja nauczyłabym się wówczas tej trudnej sztuki, której po dziś dzień nie opanowałam ;-)
Nawet, jeżeli nie jest się fanem Andrzeja Łapickiego, warto zajrzeć do tej książki - choćby ze względu na wspomnienia dotyczącej dawnej Warszawy czy anegdoty z życia artystycznego.
Ciekawostki, które szczególnie mnie ujęły to na przykład informacja, że pan...

Sowa Blogowa | 2011-05-15
Przeczytana: 14 maja 2011

Zbiór felietonów naszego wybitnego aktora to interesujące połączenie jego biografii, wspomnień o dawnej Warszawie, ciekawych anegdot z życia artystycznego i komentarzy do bieżących wydarzeń społecznych, kulturalnych i politycznych. Każdy tekst to zdecydowanie krótka forma, lektura na zaledwie parę minut a całość podzielona została na grupy tematyczne, takie jak: historia, znajomi, na planie, w podróży, moda czy sport. Mamy zatem wspomnienia z zagranicznych wyjazdów, gdy nikomu w Polsce nawet nie marzył się lot do Paryża, refleksje na temat kondycji polskich sportowców, kulisy życia teatralnego.

Bogactwo pisanych od lat felietonów, a także plastyczny język pozwalają poznać bliżej Andrzeja Łapickiego, przypominają jego dorobek artystyczny, kreśląc jednocześnie obraz czasów i przemian ostatnich kilku dekad.

Dla mnie osobiście to świadectwo godności niezwykłego człowieka i bardzo ciekawe spojrzenie na świat osoby, która zachowała maniery dżentelmena przedwojennej Polski a...

Jula | 2011-02-21
Przeczytana: styczeń 2011

Jest to bardzo fajna książka, napisana z polotem, humorem i dużą wiedzą historyczną. Wprawdzie po tytule spodziewałam się innej formy literackiej i innej zawartości, ale szybko zaakceptowałam jej zawartość. Książka stanowi zbiór felietonów napisanych przez Andrzeja Łapickiego na przestrzeni wielu lat, a publikowanych w "Rzeczpospolitej" i "Teatrze", przeplatanych zapisem rozmów z jego drugą żoną Kamilą i wieloma zdjęciami najnowszymi i archiwalnymi. Bardzo polecam jej lekturę, jest przeciekawa.

Garbos | 2016-09-17
Przeczytana: 17 września 2016