Planeta Śmierci 1

Cykl: Planeta śmierci (tom 1)
Wydawnictwo: Amber
tłumaczenie
Wacław Niepokólczycki
Deathworld
fantastyka, science fiction
Adam

Inne wydania

Międzyplanetarny szuler Jason dinAlt trafia na Pyrrusa - planetę śmierci. Wszystkie tamtejsze formy życia - zwierzęta i rośliny - przeszły przerażającą ewolucję. Zabijają albo są zabijane. Nawet koloniści wyposażeni genetycznie w instynkt walki muszą chronić się w ufortyfikowanym mieście przed zabójczym środowiskiem naturalnym. Zupełnie bezradny wobec morderczej ekologii Jason odkrywa, że planetą steruje tajemnicza inteligencja, której jedynym celem jest zniszczenie...

źródło okładki: zdjęcie autorskie

• Hotel Bankrut
  • Efekt Rosie
  • Tylko ty
  • Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Obce dziecko
  • Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Małe życie

6,67 (24 ocen i opinii)
Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie
Mary Berg

7,51 (118 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

7,11 (9 ocen i opinii)
Obce dziecko
Rachel Abbott

8,13 (8 ocen i opinii)
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

Historia pszczół
Maja Lunde

7,76 (34 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
byłem_fprefectem | 2013-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Napiszę krótko, bo nie ma się co nad tym rozwodzić. W opowieściach tego pana (może poza Zielonym Soylentem (Przestrzeni! Przestrzeni!) gdzie ciężko byłby się wcisnąć) chce się być i to niekoniecznie jako główny bohater (choć to oczywiście najlepsza miejscówka). Nawet jak miejscem gdzie przyszłoby nam bytować jest planeta, przy której Australia jest przytulnym i bardzo przyjaznym człowiekowi ekosystemem. Na Pyrrusie każda ożywiona forma bytu będzie próbowała cię otruć, użądlić, oparzyć, zgnieść, ugryźć, przeciąć, okaleczyć, rozerwać na strzępy lub zjeść, w dowolnej kolejności ale najchętniej jednocześnie. Nawet klimat jest wrogi, jak nie leje rzęsisty i zimny deszcz, to pada grad wielkości pięści, a jak im się znudzi to sypie śnieg, a jak już się wypada, to okazuje się, że jesteś w tropikach. Już nic nie mówiąc o aktywności sejsmicznej i wulkanicznej przy ciążeniu 2G. Ale jedno jest pewne, nie sposób się na niej nudzić (no chyba, że będzie to śmiertelna nuda).

Więcej choć...

Kryanka | 2015-11-13
Przeczytana: 05 listopada 2015

Zawodowy hazardzista, znudzony światem, leci na planetę, gdzie wszystko próbuje zabić ludzi z niewielkiej kolonii górniczej - od każdego żywego stworzenia, przez rośliny i glony, po klimat i wulkany. Miejscowi ludzie wyewoluowali w superjednostki do zabijania od kołyski po wczesną śmierć. W porównaniu z oszustem są nieskomplikowani i otwarci, ale ukrywają przed nim pewien fakt o historii planety.

Przyjemnie się czytało to retro science fiction. Mam jedynie zastrzeżenia do mało błyskotliwych, stereotypowych postaci i antypatycznego głównego bohatera, który w każdych warunkach myśli tylko o sobie, tłumacząc to tym, że jego mądrość jest potrzebna całej planecie.

KBKBKB | 2014-03-06
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 marca 2014

10/10, bo to przecież klasyka klasyk i każdy czytelnik fantastyki musi choć w pierwszym tomie cyklu zagłębić się w śmiertelną pyrrusańską dżunglę.

Oceniać można różnie, zwłaszcza po ponad pół wieku, kiedy i czytelnik i jego oczekiwania były całkiem inne niż teraz.

Nie zmienia to podstaw -- "Planeta..." napisana jest wartko, sprawnie, a momentami nawet zaskakująco (człowiek jako kataklizm żywiołowy? wow!). Nie zapominajmy, że to przygodówka, a lektura ma być lekka i przyjemna. Taka też dokładnie jest.

Dodatkowo okładka wydania Czytelnika po prostu miażdży :)

| 2012-05-14

Planeta Śmierci to taki przygodowy średniaczek science - fiction, przepojony elementami wartkiej i niekończącej się akcji. Szybko się czyta i zapomina. Ogólnie książka nie nudzi, jednakże przesłania i refleksji w niej brak.

Ireneusz Kwartnik | 2013-07-30
Przeczytana: 1994 rok

Po raz pierwszy przeczytałem tą książkę jeszcze gdy byłem nastolatkiem, w początkach lat 90-tych XX w. Fakt, nie jest ona wybitna i nigdy pewno nie będzie uznana za arcydzieło gatunku, jednak zapadła mi ona w pamięć do tego stopnia, że z tęsknoty sięgnąłem po nią raz jeszcze w tym roku i muszę przyznać, że znów wzbudziła we mnie pozytywne uczucia. Czyta się ją szybko i gładko. Dla miłośników wymagającej fabuły, z pewnością nie będzie to dobry wybór, jednak dla tych, co lubią od czasu do czasu sięgnąć po coś prostego i nieskomplikowanego, książka ta jest idealna. I mam wrażenie, że opowiadania SF z lat 60-tych XX wieku, nadal są ciekawą pozycją dla miłośników tego gatunku.

Beefdolf | 2015-08-28
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Prosta, krótka ,ale bardzo ciekawa i przyjemna książeczka.
zabieram się za kolejną książkę autora.

Tomasz | 2015-12-30

Bardzo ciekawa książka. Co do wydania to GG nim nie zachwyca.

Zaleś | 2013-07-27
Przeczytana: lipiec 2013

Harrego Harrisona z całą pewnością można uznać za jednego z ojców założycieli gatunku science-fiction. Do jego najbardziej znanych serii należy "Planeta śmierci", w skład której wchodzi 6 tomów powieści. Wydawnictwo Solaris zdecydowało się włączyć pierwszy tom cyklu do "Galaktyki Gutenberga" - serii klasycznych powieści science-fiction, niejednokrotnie zapomnianych przez starszych wyjadaczy, natomiast zupełnie nieznanych dla młodszego czytalnika. Inicjatywa zacna, wszak w dobie zalewu polskiego rynku wszelaką fantastyką naukową warto poznać początki gatunku, chociażby dla zwykłego porównania i oceny przeszłości z teraźniejszością.

"Planeta śmierci" opowiada historię szulera Jasona dinAlta, który posiadając zdolności psioniczne, często i bez skrupułów wykorzystuje je do oszustw w międzygalaktycznych kasynach. Czas najwyższy jednak porzucić tę jałową egzystencję, gdyż na horyzoncie pojawia się enigmatyczna postać ambasadora planety Pyrrus z ofertą nie-do-odrzucenia.

I tak oto Jason...

Seba | 2014-06-02
Przeczytana: styczeń 2003

Pierwszy tom z niezwykle interesującego cyklu.
Polecam czytać książki po kolei zgodnie z numeracją, bo przygodny są ze sobą powiązane.
Historia ciekawa, wciągająca i przede wszystkim oryginalna , co już samo w sobie jest wartością.
Po krótkim wprowadzeniu akcja szybko nabiera tępa.
Wielkich dylematów filozoficznych tutaj raczej nie ma, ale i nie są potrzebne.
Styl pisania jest znośny, czyta się szybko.
Jedna z niewielu książek do których na pewno kiedyś wrócę.
Warto przeczytać choć pierwszy tom, żeby zaznajomić się z cyklem.

Bartek Biedrzycki | 2015-11-27

Klasyk, w dodatku z charakterem. Pod względem problemowym przypomina "Niezwyciężonego", stawiając bohatera przed analogicznym problemem. I nawet nie czuć, jak bardzo retro to książka ;)