Śmiech mrocznych bogów

Okładka książki Śmiech mrocznych bogów Stephen Baxter, Brian Craig, Sean Flynn, Nicola Griffith, William King, Charles Stross, Jack Yeovil
Okładka książki Śmiech mrocznych bogów
Stephen BaxterBrian Craig Wydawnictwo: Mag Cykl: Warhammer (tom 1999) fantasy, science fiction
Warhammer (tom 1999)
Ignorant armies
Mag
2000-01-01
2000-01-01
Stanisław Bylina

Zgadzam się z przedmówcami, pamiętam bardzo dokładnie chyba wszystkie z opowiadań z tego zbioru choć kupiłem ją ze 20 lat temu. Mam do dzisiaj i przekazałem synowi. Coś pięknego.

Przeczytana około 20 lat temu :) Po pierwsze pamiętam ja w miarę dokładnie patrząc na czas jaki upłynął, czyli wywarła na mnie bardzo dobre wrażenie. Po drugie zamierzam ją znowu kupić, choć cena zaczyna się od 70 zł.

Książkę dostrzegłem na swojej półce i doznałem niesamowitej retrospekcji.
Jest rok 1998, może 1999. Zaczynam swoją przygodę z systemami RPG, karcianą Magic:the gathering, sięgam po "Śmiech mrocznych bogów" i dostaję rąbankę, krew, flaki i kalkę klasycznych motywów odbitych w świecie wojennego młota. Mówię: ok, ale jednak: be!
Teraz, po dwóch kolejnych dekadach rozpoczynam lekturę i znowu mam: rąbankę, krew, flaki i kalkę motywów, jednakże dostrzegam w tej pulpie coś jeszcze: kawał dobrej literatury z gatunku dark fantasy i całą furę humanistycznych odniesień.
Spośród wszystkich opowiadań na pierwszy plan z pewnością wyłaniają się początkowe miniatury: "Gwiezdna łódź", "Ogrodnik z Parravonu", "Szansa czeladnika", "Rozbójnicy i umarli" czy "Inni" - zaskakują fabularną złożonością, mają ciekawie poprowadzoną akcję, przemoc jest dozowana rozsądnie, jednym słowem: jest ok.
Dalej, i już do końca, mamy tylko Chaos i to nie tylko przeobrażający ludzi w monstra ale również chaos literacki.
Reasumując: Warhammer jaki jest, każdy widzi (i wie czego się po nim spodziewać). Jako książce z gatunku daję mocną czwórkę.

Książkę dostrzegłem na swojej półce i doznałem niesamowitej retrospekcji.
Teraz, po dwóch kolejnych dekadach rozpoczynam...

Geniala książka wh.od niej zacząłem przygode z warhammerem.

Geniala książka wh.od niej zacząłem przygode z warhammerem.

Wiem, że nie jest to literatura najwyższych lotów, ale mimo to daję wysoką notę. Czemu? Za świetnie oddany mroczny świat Warhammera, w którym to świecie miałem okazję spędzić znaczną część młodości.

Jedna z najlepszych książek do gier RPG, jakie czytałem. Mięsne, ponure dark fantasy wysokich lotów, świetnie napisane, oddające fenomenalnie klimat Warhammera. Niby czytadło, ale po prostu bardzo dobre w swojej klasie.

• Warhammer
  • Zbiory opowiadań
  • Mam i nie oddam

Dodaj cytat z książki Śmiech mrocznych bogów