Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

World of Warcraft: Illidan

Tłumaczenie: Dominika Repeczko
Seria: World of Warcraft
Wydawnictwo: Insignis
World of Warcraft: Illidan
pit23

NIE JESTEŚ GOTOWY Illidan Stormrage jest jedną z najpotężniejszych istot, jakie kiedykolwiek przemierzały ziemie Azeroth. Pozostaje też z pewnością najmniej rozumianym z wielkich tego świata. Za jego legendą i tajemniczymi poczynaniami kryje się bowiem błyskotliwy umysł, którego plany i machinacje niewielu potrafi pojąć, a jeszcze mniej – im zaufać. Rozpoczyna się panowanie Illidana, dawno...

NIE JESTEŚ GOTOWY

Illidan Stormrage jest jedną z najpotężniejszych istot, jakie kiedykolwiek przemierzały ziemie Azeroth. Pozostaje też z pewnością najmniej rozumianym z wielkich tego świata. Za jego legendą i tajemniczymi poczynaniami kryje się bowiem błyskotliwy umysł, którego plany i machinacje niewielu potrafi pojąć, a jeszcze mniej – im zaufać. Rozpoczyna się panowanie Illidana, dawno przezeń zasłużone, rozpoczyna się walka o sprawiedliwość. Jego rządy przeniosą na zupełnie nowy poziom intrygującą fabułę, oszałamiającą przygodę i heroizm bohaterów World of Warcraft, najlepiej sprzedającej się gry wideo wszech czasów.

Dawno temu Illidan, nocny elf i czarownik, przeniknął w szeregi Płonącego Legionu, by powstrzymać inwazję demonów na Azeroth. Ale pobratymcy zamiast wychwalać go jako bohatera, nazwali Illidana Zdrajcą, kwestionując jego intencje po tym, jak nabrali podejrzeń, że pomaga władcom demonów.

Przez dziesięć tysięcy lat gnił w więzieniu, oczerniony i osamotniony, ale nawet na chwilę nie zapomniał o swoim celu. A teraz Legion powrócił i tak naprawdę tylko jeden czempion może stawić czoła demonom. Uwolniony z pęt Illidan szykuje się do ostatecznej konfrontacji w obcym świecie Rubieży, zbierając armię spaczonych orków, wężowych nag, przebiegłych krwawych elfów i przemienionych łowców demonów. Nikt nie zna motywów kierujących jego krokami i tylko on rozumie, jaką cenę przyjdzie mu zapłacić za pokonanie wrogów wszelkiego stworzenia. Jak przed wiekami zostaje zaatakowany przez tych, którzy w jego planach widzą jedynie cyniczną pogoń za potęgą – w tym przez Maiev Shadowsong, która pilnowała go, gdy tkwił w więzieniu. Strażniczka Shadowsong i jej oddział nocnych elfów wyruszyli za Zdrajcą aż na Rubież, chcąc go ukarać, i nie zatrzymają się, póki Illidan nie trafi do więzienia… albo nie spocznie w grobie.

źródło opisu: http://www.insignis.pl/ksiazki/world-of-warcraft-illidan/

źródło okładki: http://www.insignis.pl/ksiazki/world-of-warcraft-illidan/

Radosław Gabinek | 2016-06-14
Przeczytana: 13 czerwca 2016

Kolejna w ostatnim czasie pozycja z uniwersum World of Warcraft na tapecie. Nieprzypadkowo wychodzą ostatnio te książki, bo okazją jest premiera pierwszego pełnometrażowego obrazu kinowego World of Warcraft - Początek. Tym razem nie było już tak dobrze jak w przypadku Durotana. Szkoda, bo okładka jest rewelacyjna i spodziewałem się równie magicznej treści. Jak się okazało William King nie działa na moją wyobraźnię tak jak Christie Golden.

Podczas gdy w "Durotanie" pomysłem na historię była fabuła utkana wokół centralnej postaci jaką był tytułowy młody ork targany dylematami dotyczącymi przetrwania jego klanu, tak u Williama Kinga mimo, że tytuł książki sugeruje podobne rozwiązanie, historia jest przedstawiana z perspektywy kilku odrębnych bohaterów. Nie wiem czy to ten fakt, czy po prostu inny rodzaj wrażliwości autora, ale trudno mi było nawiązać emocjonalny stosunek do jakiegokolwiek bohatera tej opowieści. W powieściach z gatunku fantasy emocje grają szczególną rolę i według...

Janusz Szewczyk | 2016-05-26
Przeczytana: 26 maja 2016

Ostrzeżenie: Niestety przeczytałem tylko 42 strony z udostępnionego za darmo fragmentu. Uwierzcie jednak, że i to wymagało gigantycznego wysiłku i nie byłbym w stanie męczyć się dalej.
Zwykle też nie piszę opinii ze spojlerami, ale tym razem się nie da tego uniknąć. Najlepiej jeśli dla wyrobienia sobie opinii przeczytacie sami darmowy fragment, ale jeśli ktoś ma ochotę na skrót, to poniżej streszczenie tego koszmarka.

STRESZCZENIE: Tytułowy bohater, Illidan (ksywa Zdrajca) zostaje uwolniony po 10 tys. lat w celi. Nie zważając na niechybne bóle w krzyżu i rozpięciorzenie jaźni mówi do laski, która go tam zamknęła, a teraz uwolniła: "Twój głos jest jak światło księżyca padające na moje myśli". Atak poezji szybko mu jednak mija i już po czterech minutach nasz bohater ochoczo wybiega na świat walczyć z demonami, oczywiście snując po drodze plany straszliwej zemsty i w biegu wybaczając swojej ex-ukochanej oraz swojemu bratu z porożem na głowie (niestety poroże wraz z bratem nie...

Fankman | 2016-05-27

Najgorsza książka z uniwersum Warcrafta , pomysł był całkiem niezły (Illidan i Arthas to w końcu główni najważniejsi i najciekawsi boosowie z warcrafta 3 , arthasa już wyszło wydanie angielskie , także wersja Illidana była tylko kwestią czasu nie licząc wojny starożytnych ),lecz wykonanie mhm... zostaje wiele do życzenia .
Akcja zmienia się o 360 stopni przeskakując co jedną stronę , ogólnie rzecz biorąc za szybko , a opisy i tłumaczenie to jakby dziecko pisało strasznie chaotycznie .

Jednym słowem książka została wydana na siłę przed premierą World of Warcraft Legion . Taka jest moja opinia porównując do całego uniwersum.

Pozdrawiam fanów wowa..

Natalia | 2016-07-08

Historia Illidana, jednej z najbardziej barwnych postaci z uniwersum Warcrafta, jest niesamowicie ciekawa i wciągająca sama w sobie. William King, który już pokazywał klasę chociażby pisząc książki ze świata Warhammera, napisał niezłą powieść, lecz nie porywającą (co mógł uczynić z łatwością, materiał którym dysponował był więcej niż świetny). Nie jest to zła książka, opisy nie tylko demonów, ale też ich łowców, działają na wyobraźnię, a sama postać Illidana jest ukazana z dwóch stron.. a może tylko z jednej, dobrej (co mi bardzo odpowiada), na przekór temu, co sądzą o nim inni bohaterowie.
Duży plus za dogłębnie opisane wrażenia, przeżycia, myśli przede wszystkim Maiev Shadowsong- jest to postać, której nie cierpiałam w Warcrafcie 3, ale po przeczytaniu książki moja nienawiść nieco zmalała (cud).
"Illidana" polecam przede wszystkim graczom, powieść powstała na fali nowego dodatku do WoW'a a nie filmu. Daję 6/10, a nie max, za momentami wymuszone akcje, totalnie zbędny, łzawy...

Prider | 2016-09-26
Przeczytana: 26 września 2016

Napisana pod kątem nowego dodatku do WoW-a "Legion" powieść ta jest typową fantastyką pisaną pod szerokie grono odbiorców,co też niestety odbija się na jej poziomie. Jest to fantastyka z pod znaku Might and Magic, a więc potężne czary,wielcy bohaterowie i jeszcze większe potwory. Całość jest bardzo typowa jak dla tego rodzaju fantastyki. Czytelnik nieobeznany z uniwersum Warcrafta będzie się czuł zagubiony,ponieważ powieść poza przybliżeniem genezy tytułowego bohatera nie wiele wyjaśnia świata przedstawionego. Na plus należy zaliczyć samego Illidana i jego motywacje do działania oraz wątek upadłego nocnego efla- Vandela.

Parker | 2017-02-28
Przeczytana: 27 lutego 2017
sethkane | 2017-07-13
Przeczytana: 11 lipca 2017

Piękna książka. Opowiada o losach kilku dzielnych bohaterów, których historie splatają się ze sobą, między innymi Illidana - potężnego czarownika - nocnego elfa, który ze wszystkich sił próbuje powstrzymać legion nadchodzący do Azeroth. Jak się potem dowiadujemy jego sposoby nie są do końca szlachetne i tylko on skrywa w sobie tajemnice które z biegiem czasu sam przed nami odsłania, co dla mnie było najciekawszą częścią książki. Kolejna postać to Maiev Shadowsong, potężna wojowniczka, zaparcie próbująca skrócić Illidana o głowę. Podąża za nim uparcie od samego końca, by tylko wymierzyć sprawiedliwość. Nie za bardzo ją lubiłem. Przyboczni Maiev, którzy potem umierają, są ciekawsi od niej samej. Następnie Vandel - jeden z uczniów głównego bohatera, który przybywa z daleka po to aby pomścić swoje dziecko, które zabiły demony. Bardzo go potem polubiłem. W wyniku czarów i eksperymentów Illidana staje istotą mającą cechy demona przez to nawet myśli na początku o samobójstwie, lecz z...

pit23 | 2016-06-14
Na półkach: Warcraft, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 czerwca 2016

Niestety bardzo się zawiodłem czytając tę książkę. Jest to moja pierwsza przygoda z William'em King'iem i prawdopodobnie ostatnia. Autor w sposób chaotyczny podszedł do pisania Illidan'a. Czytając owe dzieło miałem wrażenie, że pisarz gdzieś się spieszy, zapomina o czymś, po chwili wraca, później sam gubi wątek, aż w końcu dodaje nowy bo nie ma pojęcia co napisał. Możliwe, że "został on popędzony" przez firmę Blizzard do napisania tej powieści przed wydaniem nowego dodatku, co przełożyło się na okropną formę pisania. Ogólnie pomysł, zamysł, fabuła były dobre, ale wykonanie kiepskie.

Kolejnym minusem książki może być (tu subiektywna ocena), iż książka jest czysto stricte skierowana do graczy World of Warcraft (zwłaszcza tych, którzy grali w dodatek The Burning Crusade). Gdybym nigdy wcześniej nie grał w Warcraft'a, to pogubiłbym się od samego początku. Dlatego nie polecam osobom postronnym, gdyż zniechęcą się niepotrzebnie do cudownego świata stworzonego przez Blizzard'a.

Plusem...

Lenessis | 2018-01-13
Na półkach: Warcraft, Audiobook, Przeczytane
Przeczytana: 12 stycznia 2018

Książkę miałam okazję przesłuchać dzięki kanałowi Poznaj Lore Warcrafta ( link do playlisty z audiobookiem "Illidana": https://www.youtube.com/watch?v=G9lEW6VPWb8&list=PLeoPZleWm1nz6_j6w84S-mN39usZm0cOR&index=1 ). Jeśli chodzi o sam audiobook jest on fanowski, ale widać, że twórca włożył w niego ogrom starań i słuchało mi się go bardzo przyjemnie ;)

W książce znajdziemy ciekawych, całkiem nieźle wykreowanych bohaterów (moim faworytem jest zdecydowanie Vandel). Fabuła nie zawiera jakichś wielkich zwrotów akcji, ale za to świetnie opisuje proces, jaki muszą przejść przyszli illidari, zanim staną się łowcami demonów. Sama końcówka również bardzo mnie zaintrygowała.

Czuję lekki niedosyt po zapoznaniu się z treścią "Illidana". Być może jest to związane z tym, że nie przeczytałam tego sama, a jedynie przesłuchałam. W każdym razie, fani Warcrafta znajdą tutaj coś dla siebie ;)

PS: Nie dajcie się zaślepić, bo nigdy nie wiecie, kiedy będziecie musieli być gotowi.

Cahir | 2016-08-25

Po przeczytaniu recenzji spodziewałem się typowego średniaka z licencją. Pomyliłem się, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Pomijając fakt że jako fan uniwersum Warcrafta, a w szczególności postaci Illidana była to dla mnie pozycja obowiązkowa. Fabuła jest intrygująca, ciekawie podana, postaci są wiarygodne. Przyjemnie zaskoczyła mnie ilość "starych znajomych" z World of Warcraft, czyli Maiev Shadowsong, Akamy czy też demonów z Płonącego Legionu. Zdecydowanie na plus są dialogi oraz opisy walk i krajobrazu. Utwór czyta się lekko, przyjemnie, akcja cały czas prze do przodu.
Jedynym mankamentem jest fakt, że ktoś niezaznajomiony z lore Warcrafta nie wyciągnie z tej książki zbyt wiele, jednak nie ukrywając, jest to tytuł skierowany do konkretnej niszy odbiorców.
Dla fanów Warcrafta pozycja niemal obowiązkowa, polecam.