Świątynia Złych Żywiołów

Okładka książki Świątynia Złych Żywiołów Thomas M. Reid
Okładka książki Świątynia Złych Żywiołów
Thomas M. Reid Wydawnictwo: ISA fantasy, science fiction
The Temple of Elemental Evil
ISA
2003-01-01
2003-01-01
Wiktor Jaranowski

Okładka książki Mysteries of the Moonsea Darrin Drader, Thomas M. Reid, Sean K. Reynolds, Wil Upchurch
Mysteries of t... Darrin Drader, Thom...
Okładka książki Champions of Valor Thomas M. Reid, Sean K. Reynolds
Champions of V... Thomas M. Reid, Sea...

Niestety musze tutaj się zgodzić z negatywnymi opiniami o tej książce dostępnymi tutaj. Cała książka od pierwszych stron wygląda jak przeniesiona gra komputerowa. Bohaterowie są przedstawieni bardzo płytko a fabuła jest oklepana do bólu. Ale zacznijmy od początku. Nasz główny bohater razem ze swoim mentorem idą na spotkanie z resztą drużyny, wtem wypada grupa gnoli nie wiadomo skąd i zabija mistrza naszego bohatera. A on sam udaje się do miasteczka Hommlet i wtedy nowo stworzona drużyna rusza do Świątyni Złych Żywiołów, która po 10 czy tam 20 latach zaczyna się odradzać. Nasi bohaterowie są typową drużyną iście przeniesioną z monitora. Mamy tutaj wojownika, złodzieja, czarodzieja, druidke, łucznika (łowce) a później też paladyna. Oczywiście na ich drodze stają typowo złe stwory jak gnolle, trolle, niedzwiedziożuki czy źli kapłani. Na końcu autor stara się dodać trochę epickości ale jak dla mnie mu to nie wychodzi. Muszę przyznać, że po tej lekturze zastanawiałem się co mnie skusiło aby po nią sięgnąć…….

jakie to jest słabe...

jakie to jest słabe...

Książka jest według mnie tylko i wyłącznie dodatkiem do gry z serii "Dungeons & Dragons".
Świat przedstawiony jest bardzo powierzchownie wykreowany, lektura nie wymaga wysiłku ani skupienia.
Moim zdaniem to historia o niczym. Wielbiciele fantastyki mogą być głęboko rozczarowani, natomiast ci, którzy dopiero poznają literaturę fantasy, niech lepiej nie sięgają po tę książkę, bo mogą zrazić się do całego gatunku.

Świątynia Złych Żywiołów to książka, która miała swoje 5 minut sławy głównie za sprawą gry Świątynia Pierwotnego Zła dla której była bazą, dodawana była też do gry jako uzupełnienie (mój egzemplarz też ma napis Książka stanowi integralną część gry i nie podlega dalszej odsprzedaży). Tytułowa świątynia jest tu właściwie głównym bohaterem i miejscem akcji, to ona będzie całym światem naszej ekipy podczas tej lektury. Całość to do bólu sztampowe fantasy ciągnące nas po sztampowych lochach tylko do tego z sztampową drużyną. Jest mag, jest złodziej, jest paladyn, jest druid/healer i po wojowniku (lekki i ciężki),czyli wzorcowa świta w komplecie. Będziemy się przebijać przez kolejne pomieszczenia walcząc i odpoczywając pomiędzy walkami. Już ziewasz? No to daruj sobie ten akapit hehe. Napomknę tylko, że humoru tu niestety nie uświadczyłem, a główny bohater wydawał mi się miałki i tak oto mamy obraz całości. Nie rozumiem dlaczego akurat na tej opowieści postanowiono oprzeć grę, bo w świecie Greyhawka są zdecydowanie ciekawsze materiały do przerobienia. Mi się nawet dobrze czytało, ale ja mam mocne odchylenie na punkcie takich „czytadeł”.

Pełna opinia również o innych książkach ze świata Greyhawk: http://www.retronagazie.eu/ksiazka-greyhawk-seria/

Przyjemna, klimatyczna lektura rozrywkowa. Z gatunku "na odprężenie".

Przyjemna, klimatyczna lektura rozrywkowa. Z gatunku "na odprężenie".

Może być dla fanów D&D i sesji, tych prowadzonych na żywo. Dla miłośników fantastki - bardzo słabo.
Fabuła prosta jak drut i jak każda w d&d, zbieramy drużynę idziemy na wielką misję, pierwsza fala przeciwników, zwycięstwo, zbieranie fantów, idziemy dalej, kolejna fala przeciwników, znowu zbieranie fantów i tak do wielkiego finału.
Kompletnie bez finezji. W grze na żywo całą tę "kampanię" ratowałyby rzuty kością, emocje z samej gry. Przy lekturze książki nie ma żadnych emocji.
Słabo pod każdym względem. Dla mnie większe emocje były przy grze komputerowej.

Kompletnie bez finezji. W grze na żywo...

Przygoda D&D przełożona na papier, bez zagłębiania się w postaci, bez dobrego języka i bez pomysłu. Jak to bywa z takimi książkami - znośne, ale niewarte zachodu.

Okładka, zapowiedź, tematyka - to sprawiło, że postanowiłem przeczytać tę książkę. Rozczarowałem się niestety. Po dość ciekawym wstępie, każda kolejna strona zaczynała mnie nużyć.

Wysokie miałem miewanie o tej książce przed przeczytaniem jej oczywiście jak to bywa z każdym "rozdziałem" nużyła mnie już ta opowieść .
Wyglądało mniej więcej to tak " kilka kartek podróży ( odpoczynku) po czym potyczki z wrogami i znów odpoczynek czy podróż i tak w kółko" Zero przywiązania do postaci , brak historii głównych bohaterów .Jedynie "romans" Shanhaevela z Shirral być nieco ciekawy ale też mógł być lepiej rozwinięty ! Wielki plus na pewno zauważą starzy wyjadaczy gier rpg , potyczki w świątyni opisane są jak z gier Neverwinter Night itp . 3/10 liczyłem na coś więcej :(

Przygoda RPG przeniesiona na papier i potem na ekrany komputerowe. Słaby zapis czyjejś konkretnej sesji.

• Forgotten Realms
  • Literatura amerykańska

Dodaj cytat z książki Świątynia Złych Żywiołów