Młotodzierżca

Okładka książki Młotodzierżca Graham McNeill
Okładka książki Młotodzierżca
Graham McNeill Wydawnictwo: Copernicus Corporation Cykl: Legenda Sigmara (tom 1) Seria: Czarna Biblioteka fantasy, science fiction
Legenda Sigmara (tom 1)
2009-01-01
Katarzyna Pleskot
warhammer sigmar mcneill

Okładka książki Oko Terry Nick Kyme, Graham McNeill, Gav Thorpe
Oko Terry Nick Kyme, Graham M...
Okładka książki Lupercals War Dan Abnett, Aaron Dembski-Bowden, Matthew Farrer, John French, Guy Haley, Nick Kyme, Graham McNeill, Rob Sanders, James Swallow, Gav Thorpe, Chris Wraight
Lupercals War Dan Abnett, Aaron D...

Bardzo przyjemna książka dla fanów Warhammera i chyba głównie dla nich. Bowiem historia skupia się wokół przyszłego Boga Imperium - Sigmara i wydaje mi się, że dla osób spoza tego uniwersum nie będzie do końca zrozumiała i tak atrakcyjna. Dla mnie jako wielkiego fana WH i WH40k pozycja niezwykle miodna. Warto dodać, że mamy tutaj wielkie sceny batalistyczne ale także bohaterskie przygody naszego bohatera. Jak jesteś fanem "młotka" pozycja obowiązkowa.

Tylko dla zatwardziałych fanów uniwersum Warhammera. Takich naprawdę zatwardziałych. I mających dużo wolnego czasu. I zdesperowanych. Pozostali mogą odjąć jedną albo dwie gwiazdki - bez większego znaczenia - i tak powinni trzymać się od niej z daleka😉

Dobra książka, ciekawa historia która będzie się rozwijać przez kolejne 2 tomy... aczkolwiek trochę monotonna na szczęście dla fanów Warhammera to nie powinien być problem. Największym plusem wg mnie jest opisanie sławnej bitwy na Przełęczy Czarnego Ognia

Młotodzierżca to książka z gatunku dark fantasy, jak wszystkie z uniwersum Warhammera, delikatnie ułagodzona nutką heroic fantasy. Mimo swego ułagodzenia jest to książka zdecydowanie dla trochę dojrzalszego czytelnika. Graham McNeill świetnie opisuje wszystkie ludy zamieszkujące ziemię przyszłego Imperium, bardzo dobrze prowadzi rozwój swych bohaterów stawiając im coraz wyżej poprzeczkę. Nagina ich możliwości, silę woli i charakteru do granic, stawiając przed nimi coraz to nowe zagrożenia. Nie tylko ze strony agresywnych stworów i ras, których dokładne opisy mogą czasem przyprawić człowieka o ciarki. Tutaj niebezpieczeństwo może nadejść również ze strony najbliższych. Warhammer to również bitwy. Tych również tutaj nie braknie. Poczynając od skromnych potyczek po wojny w których ścierają się armie tak liczne, że przechodzą one do legend. Jednak obojętnie od skali toczonych potyczek są one doskonale przedstawione. Krwawe walki z opisem tak szczegółowym, że człowiek, kiedy o nich czyta, ma czasem wrażenie jakby znajdował się w samym środku pola bitwy. W innym zaś momencie zastanawia się w jaki sposób autor mógł wpaść na pomysł tak bezgranicznego szału wojennego jaki opętał niektórych bohaterów, gdyż ich czyny przeczą wszelkiej logice. I mimo wszystko z zapartym tchem przewracasz stronę aby dowiedzieć się jak to wszystko się skończy

Daję 6/10 wiedząc, że dla fanów świata Warhammera, ktorym jestem, ocena może być spokojnie wyższa. Dla fanów ciekawa pozycja przybliża czasy sprzed powstania Imperium, jednak dla wszystkich innych to zwykłe czytadło fantasy, z dość ograniczoną narracja.

Autor jak zwykle w doskonałej formie, Sigmar jak to we wszystkich książkach spod znaku "młotka" ma przez całe swe życie pod górkę ;) Jest człowiekiem mającym wielkie ambicje, chce zjednoczyć wszystkie plemiona ludzkie, niestety nie tylko zawiść ludzka stoi na jego drodze ale także armie orków których jedynym celem jest zniszczenie ludzkości. Dostajemy pierwszy tom naprawdę dobrze zapowiadającej się trylogii. Mamy tutaj nie tylko wielkie sceny batalistyczne ale także ciekawe knowania zakulisowe, oczywiście magię i potężne artefakty w akcji. Świetna pozycja biorę się za tom drugi.

Doskonałe tzw."czytadło". Nie jest to książka wybitna, rewelacyjna czy wyjątkowa, ale na wysoką ocenę zasluguje opisaną w niej historią i bohaterami. Nie znajdziemy w niej głębokich i ukrytych przesłań, mamy tu raczej szablonową walkę herosa o uratowanie świata. Jednocześnie ta doskonale znana fabuła potrafi czytelnikowi dać przyjemność z każdej przeczytaniej strony, odpręzyć i wciągnąć w ciekawą przygodę.

Spodziewałam się czegoś bardziej patetycznego, a okazało się, że ksiażka traktowała o życiu syna przywódcy jednego z barbarzyńskich plemion, który przeżywając przygody staje się legendarnym bohaterem, a nie jest to opis epickiego życia boga Imperium, co mnie mile zaskoczyło. Po prostu dobra książka fantasy, a dla fanów Warhammera historia znanych wydarzeń z podręcznika opowiedziana w inny sposób. Polecam :)

Według mnie, Młotodzierżca świetnie uzupełnia wiedzę o Starym Świecie i Sigmarze. McNeill wrzucił tu wszystko to, za co kocham Warhammera.

Moją recenzję książki znajdziecie tutaj:

Moją recenzję książki znajdziecie tutaj:

Książka dla sympatyków świata Warhammera.

Książka dla sympatyków świata Warhammera.

• Warhammer
  • 2015