Transsyberia

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dookoła świata". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza
Transsibérie, le mythe sauvage
8372000484
podróże, Syberia
literatura faktu
Witold Lisek

Wyprawa, jakiej nie było! Od brzegów Oki do Oceanu Arktycznego. Na koniach i reniferach, saniami ciągniętymi przez psy, na łodziach i barkach. W słocie, mrozie, upale. Przez góry, lasy, bagna, lodowe bezdroża, jeziora i rzeki. To kolejny sukces francuskiego podróżnika i jego kolegów, ogarniętych pasją zdobywania nieznanych zakątków świata.

źródło okładki: http://tezeusz.pl

książek: 1979
Renax | 2014-02-21
Przeczytana: 20 lutego 2014

Nie jest to moja pierwsza książka o Syberii, ale jedna z lepszych. Przypomina mi 'Leśne morze', które przecież nie jest reportażem podróżniczym, ale opisuje piękną przyrodę Syberii. Wracając do książek o tej części Rosji, zabawne jest to, że każda książka o Syberii jest niepowtarzalna, świadczy to o niezwykłości tego regionu, o jego bogactwie ludzi, historii, przyrody.
Reportaż Nicolasa Vaniera z serii 'Dookoła świata' - takiego uzupełnienia serii "Naokoło świata', ale już przez wydawnictwo Muza - to bardzo dynamiczna opowieść o wyprawie autora i towarzyszy przez środek Syberii w warunkach trudnych, typowo syberyjskich, bo zimą. Jest to podróż końmi, zaprzęgiem psów, kucykami i reniferami od granicy mongolskiej aż do Oceanu Lodowatego. Autor skupia się na przyrodzie, i widać, ze zna się na tym, na zwyczajach ludzi, którzy tam mieszkają, i na nastrojach i emocjach, które towarzyszą takiej podróży przez mróz, odludzie i bezmiar terenu.
Również czas wyprawy przypadł bardzo ciekawie...

malineczka74 | 2010-10-11
Przeczytana: 11 października 2010

Cudowna książka podróżnicza - to recenzja w skrócie.Takiej podróży tylko pozazdrościć i nie zabierze nas w nią żadne biuro podróży - tym bardziej relacja autora jest niezwykła i cenna.Ta wyprawa wymagała nie tylko mistrzostwa w logistyce ,pokonania trudności formalnych ,ale i niesamowitej kondycji fizycznej i psychicznej.Skład grupy się zmieniał tylko Vanier przebył całą trasę .Podróż rozpoczyna się przy granicy ZSRR (tak , tak jeszcze wtedy istniał ) i wiedzie aż do Oceanu - co zajmuje śmiałkom aż 16 miesięcy.Ten czas to okres kiedy karty rozdaje pogoda a zegarki są mało użyteczne.Traperów spotyka i 45 stopniowy upał i 55 stopniowe mrozy.Ekspedycja podróżuje i końmi ,potem psim zaprzęgiem - posługując się husky,samojedami,syberianami i psami grenlandzkimi- i kucykami ,zaprzęgami reniferów aż w końcu płynie łodzią.Przed oczami podróżników przesuwają się przeróżne krajobrazy - pięknej tajgi ,gór ,jeziora Bajkał ,tundry .Relacja jest niesamowita - bo piekna i niezniszczona jeszcze...

szedar1 | 2016-11-05
Kamila | 2011-08-03
Witold Lisek | 2010-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2010
Pszczoły, jeziora, spotkania – Literacki Horoskop LC na środek lata

Witajcie! Dziękujemy Wam za przemiłe przyjęcie naszych wróżb z zeszłego tygodnia. Mamy nadzieję, że te również przypadną Wam do gustu. Co Was czeka w najbliższych dniach? Sprawdziliśmy w gwiazdach i książkach.