Huculszczyzna. Opowieść kabalistyczna

Seria: Podróże retro
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
literatura faktu
Miranda

Od Autora: Powiedziałem do znajomego: - Chcę napisać książkę o Hucułach. - O czym? O koniach? - Nie, o ludziach, o górach, o Huculszczyźnie, krainie na krańcach polskiego świata. - Huculszczyzna? A gdzie to jest? - dopytywał. Już nigdzie. To książka o krainie legendarnej. Pięknych górach i jej dumnych mieszkańcach mówiących po ukraińsku, polsku, w jidysz, po niemiecku i węgiersku. Ludziach,...

Od Autora:

Powiedziałem do znajomego:
- Chcę napisać książkę o Hucułach.
- O czym? O koniach?
- Huculszczyzna? A gdzie to jest? - dopytywał.

Już nigdzie. To książka o krainie legendarnej. Pięknych górach i jej dumnych mieszkańcach mówiących po ukraińsku, polsku, w jidysz, po niemiecku i węgiersku. Ludziach, którzy urodzili się w Austro-Węgrzech, dorastali w międzywojennej Polsce, w dorosłe życie wkraczali pod niemiecką okupacją a umierali w Związku Radzieckim lub, jak nieliczni spośród nich, na niepodległej Ukrainie. Powiaty Nadwórniański i Kołomyjski położone na samych krańcach Drugiej Rzeczpospolitej, widziane z blisko stuletniej perspektywy, to prawdziwa kraina legend wyrastających z życia na krawędzi pomiędzy ludzką dolą, a dziką naturą. Wszystko to z Panem Bogiem w tle. Blade odbicie tej krainy odnajdujemy dziś, wędrując po Gorganach i Czarnohorze.
Polskich? Ukraińskich? A może uniwersalnych, należących do światowego dziedzictwa, niczym tropikalny las, będący własnością wszystkich ludzi, podobnie jak mitologia Greków i Rzymian. Poznawanie tej krainy za sprawą starych fotografii jest dla mnie nieustannie frapującą podróżą w przeszłość.

źródło opisu: http://zysk.com.pl/

źródło okładki: http://zysk.com.pl/

czytelnik | 2015-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2015

W skutek drugiej wojny światowej i nowego porządku będącego jej konsekwencją w gruzach legł nie tylko świat przedwojennych Żydów, wielokulturowe kresowe miasteczka i warstwa ziemiańska, ale starto w proch i pył (dosłownie) także cygańskie tabory przemierzające w międzywojniu ogromne połacie kraju oraz świat Hucułów. Pierwsza myśl, która może przyjść na wspomnienie o Hucułach to rasa koni. Tymczasem Huculi to grupy górali zamieszkujących w II Rzeczypospolitej pograniczne Polski i Rumunii. Stworzyli barwną kulturę, która odeszła z zapomnienie. Michał Kruszona przy pomocy starych fotografii i wieloletnich poszukiwań próbuje go przywrócić. Stworzył tajemniczą, pełną zagadek i ciekawostek opowieść, która przenosi czytelnika w świat, który odszedł bezpowrotnie.

Huculszczyzna była jedną z najbardziej niezwykłych krain przedwojennej Polski. Dość powiedzieć, że osoby, które stać było na dalekie podróże wybierały zamiast nich pobyt na pograniczu polsko-rumuńskim. Kultura huculska...

Michał | 2011-03-01
Przeczytana: 01 marca 2011

Nie spodziewałem się takiej treści, jednak to, co Autor miał do przekazania, pozytywnie mnie zaskoczyło. Książkę polecam przede wszystkim osobom interesujących się etnografią oraz dziejami Kresów Wschodnich, a konkretnie codziennym życiem tamtejszej ludności z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Autor umiejętnie łączy elementy powieści z reportażem, na początku wydawało mnie się, że nawet zbytnio skręca w stronę tej pierwszej, lecz jak świadczy podtytuł książki, było to w pełni uzasadnione. Drażnią w książce sporadyczne literówki - źle to świadczy o wydawcy, ponieważ do samej treści zastrzeżeń mieć nie można.

Dorota | 2011-01-01
Przeczytana: 2011 rok

Pełna magii i niezwyklego klimatu gór z dawnych niedawnych czasów.
Uwaga! Po przeczytaniu marzy się o wyruszeniu na wyprawę w poszukiwaniu czasu minionego.

Abigail | 2012-05-20
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze
Przeczytana: 18 maja 2012

Szczerze powiedziawszy,książka Kruszony mnie nie zachwyciła. O Huculszczyźnie, kulturze i zwyczajach jej mieszkańców jest tam może 50% podczas, gdy drugie 50% to wynurzenia autora, opowieści o tym jak szukał śladów tej uroczej, ale nie istniejącej już krainy. Owszem, zwyczaje i życie Hucułów wzbudziły moje zainteresowanie. Ale co mnie do cholery, obchodzi jaką torebkę miała niejaka Ania, która dostarczyła Kruszonie referat Czerniowca? albo, że niemiła barmanka kazała Kruszonie i jego kumplowi wynieść się z lokalu? To w końcu autor pisze o sobie czy o Hucułach?
I jeszcze jedno: autor w swojej książce bardzo często odwołuje się do religii, do Boga, jednak kreowana przez niego wizja chrześcijaństwa bliska jest co prawda nowoczesnym trendom, ale daleka od rzeczywistości. Thumbs down. :(

ann | 2014-02-06
Przeczytana: 01 kwietnia 2012

Czytana przed, w trakcie i po wyjeździe na Huculszczyznę. Tchnie historią, zapomnianymi opowieściami o ludziach z dawnych krain. Ciekawa, barwna i wielowątkowa. Z pogranicza etnografii, może nieco historyczna. Liczne zdjęcia stanowią sporą wartość dodaną. Gawędziarska, pachnie dymem ognisk na gorgańskich połoninach. Niesiona wiatrem przez Czarnohorę.

PietroBosman | 2012-09-19

Wcześniej kojarzyłem tylko huculskie konie.Teraz jestem bogatszy o więcej informacji..Autor swoją książką zachęca do zgłębienia tematu i aż chce się,jak przedwojenni Polacy,udać się w tamte rejony by zobaczyć to wszystko na własne oczy.

idziepoziemi | 2013-12-03
Przeczytana: 2013 rok

Przepiękna. Dla turystów, podróżników, Beskidników i tym podobnych.

Ewa | 2011-08-03

bardzo ciekawe, chociaż motyw miłosny średnio wyszedł.

Aleksander | 2016-07-06
Przeczytana: lipiec 2016