Szkoła życia

Wydawnictwo: Rebis
L’école buissonnière
literatura piękna
Ag2S

Dla Paula, który nie widział w życiu niczego poza światem paryskich przedmieść, spotkanie z dziką przyrodą Sologne jest fascynujące. Oddany pod opiekę Borela, który pracuje jako łowczy, szybko nawiązuje znajomość z najsprytniejszym kłusownikiem w okolicy. Paul poznaje tajemnice natury, cieszy się wolnością i pełną piersią oddycha nowym życiem, aż pewnego dnia staje oko w oko z potężnym...

pod opiekę Borela, który pracuje jako łowczy, szybko nawiązuje znajomość
z najsprytniejszym kłusownikiem w okolicy.
Paul poznaje tajemnice natury, cieszy się wolnością i pełną piersią oddycha
nowym życiem, aż pewnego dnia staje oko w oko z potężnym jeleniem.
Pragnąc uchronić go przed ludźmi, wstępuje na ścieżkę, która doprowadzi
go do tajemnicy własnych narodzin. Oda na cześć natury, ale także refleksja
na temat tożsamości, pochodzenia, przyjaźni.
L’ÉCOLE BUISSONNIÈRE, nowy film Nicolasa Vaniera, w kinach od 11 października 2017.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: https://www.rebis.com.pl/

Kobieta_Demolka | 2019-08-15

Książka opowiada o chłopcu, który jest zmuszony wyprowadzić się z wielkiego i tłocznego miasta, do znajomych jego ojca, żyjących blisko natury. Paul, bo tak ma na imię chłopiec, spotyka kłusownika. Między nimi nawiązuje się przyjaźń.
To tak w dużym skrócie, bo książka ma wiele wątków, które fajnie urozmaicają przygodę i całą powieść czyta się bardzo przyjemnie.
Ale nie chce tutaj opisywać fabuły. Chcę się skupić na tym co ten tytuł nam przekazuję, czego książka uczy młodszych, albo o czym przypomina nam starszym. Często zapominającym o tym co ważne.
O prawdziwej, szczerej przyjaźni. O rodzinie. O więzach między ludźmi i zwierzętami. O miłości i oddaniu. O szacunku do siebie i innych.

Jestem wielką fanką książek gdzie natura jest ważnym elementem całej historii 😊
Szkoła życia jest właśnie taką książką. Pokazuje, że człowiek i zwierzę mogą żyć w zgodzie i równowadze.

Piotr | 2019-08-08
Przeczytana: 24 lipca 2019

Książka równie udana co film, koniec końców za jedno i drugie odpowiada Nicolas Vanier. Nie tylko dla dzieci! :)

dobrerecenzje | 2019-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2019

Autor bestselleru ”Bella i Sebastian” Nicolas Vanier napisał nową powieść familijną.
Jest to niezwykła przyjaźń kłusownika i młodego chłopca pt. ”Szkoła życia”.
Paul wychowywał się bez mamy, tylko z ojcem.
Gdy tato dostał propozycję pracy w Algierii, odwozi chłopca do posiadłości hrabiego de La Chesnaye.
Chłopiec zostaje oddany pod opiekę leśniczego Borela i jego żony.
To gburowaty i niemiły mężczyzna, który ogólnie nie lubił dzieci, a zwłaszcza chłopców.
Paul był wątłym wcześniakiem, osieroconym tuż po porodzie.
Ojciec skoncentrował się więc na tym, aby jak najlepiej zadbać i wychować syna.
Mimo, że od śmierci Mathilde upłynęło jedenaście lat, ojciec nadal nie był w stanie żyć normalnie.
I choć Paul był potomkiem hrabiego, nigdy nie został przez niego zaakceptowany.
Chłopiec wiedział, że jeśli dorośli robią z czegoś tajemnicę, to dociekanie prawdy nie ma najmniejszego sensu.
Lecz wiedział dobrze, że dzieją się tu jakieś dziwne rzeczy....
Wkrótce Paul poznaje Totochea, który jest...

Ania Kazior | 2019-06-12
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 10 czerwca 2019

Zahipnotyzowały mnie oczy chłopca z okładki „Szkoły życia” Nicolasa Vaniera i nie mogłam się im oprzeć. Przeczytałam tą prostą, jednak wciągającą młodzieżową opowieść w jednej chwili. Historia okazała się wspaniała, ciepła, budząca nadzieję.
Jej bohaterem jest Paul, jedenastolatek, którego matka nie żyje, a ojciec musi wyjechać do Algierii na kilka miesięcy i nie może zabrać ze sobą syna. Jedyną osobą, która może się chłopcem zająć jest Celestine – dawna opiekunka jego matki, mieszkająca daleko od Paryża na wsi w majątku pewnego hrabiego. Problem w tym, że Paul jest wnuczkiem hrabiego, jednak o tym nie wie, a wszyscy robią wiele, aby prawda nie wyszła na jaw. Związek jego córki i ojca Paula nie został przez hrabiego zaakceptowany, dziewczyna musiała uciec, żeby żyć ze swoim ukochanym, czym jednak długo się nie nacieszyła, bo zmarła przy porodzie. W tej sytuacji i Jean, ojciec Paula, i Celestine, nie potrafią wyobrazić sobie reakcji hrabiego na obecność wnuka, nawet na to, że taki...

red_sonia | 2019-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2019

Powieść „Szkoła życia” chyba można zaklasyfikować jako przygodową, ale z różnymi wątkami pobocznymi. Główny bohater Paul zostaje oddany pod opiekę Borela, gburowatego łowczego w posiadłości hrabiego de La Chesnaye, i jego żony. Wkrótce poznaje Totoche’a sprytnego kłusownika, który odkrywa przed młodym paryżaninem tajemnice dzikiej przyrody.

Ta książka jest swoistym hołdem oddanym naturze. Mamy tu niezwykłe przywiązanie człowieka do przyrody, obcowania z nią na co dzień, podporządkowywania się jej, a nie jej sobie. Polowania tak — ale w określony sposób, na określoną grupę zwierząt, zabijanie dla sportu jest w niej mocno napiętnowane.

„Szkoła życia” to również powieść o więzach międzyludzkich. Rodzina, przyjaciele, pierwsza miłość czy przywiązanie do ziemi, na której się mieszka. Boleśnie uświadamia, że nie mamy wcale tak dużo czasu, jak nam się wydaje, a zepsuć jest dużo łatwiej niż naprawić. I chyba to jest najważniejsze w tej powieści, żeby nie chować urazy, żeby spróbować...

Kopciuszek | 2019-04-25
Przeczytana: 16 kwietnia 2019

Chociaż tak naprawdę nic ciekawego się w tej książce nie dzieje to czyta się to z przyjemnością.