Przejażdżka po Rosji

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
rosja, podróż, reportaż
literatura faktu
Miranda

Bohater książki, właściciel jednoosobowej firmy prowadzi w latach dziewięćdziesiątych interesy za wschodnią granicą. Musi dać sobie radę w świecie absurdu zaludnionym przez Starych i Nowych Rosjan. Ale nawet w najtrudniejszych chwilach nie opuszcza go rodzaj zauroczenia rosyjską duszą.

eduko7 | 2014-05-10
Na półkach: Przeczytane, 2013

Autor zaprasza nas w pełną wrażeń podróż po Rosji - lokalnym samolotem w luku technicznym lokalnego samolotu, pociągu pasażerskim(choć z czasem towarowym, ze względu na ilość i jakość "przemycanych" w nim towarów). Zabiera nas do syberyjskiego tartaku (gdzie po można "ubić okazyjne, bo wirtualne" interesy), fabryki kawioru (dzięki poszerzamy naszą wiedzę z zakresu gospodarki). Przede wszystkim pokazuje zaś, iż narody słowiańskie nawet wobec urzędniczych absurdów nie tracą fntazji.

szczypiorek5 | 2014-05-04
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 04 maja 2014

Liczyłam na więcej . Piękne zdjęcia ale takie "nipriciom" tekstu .
Tekst miejscami zabawny , ciekawy , ale miejscami nudny .
Nie będę porównywała do Hugo Badera bo to tak jak bym porównywała wyrób czekoladopodobny do czekolady.
Można przeczytać ,ale niekoniecznie.

almos | 2012-10-17
Przeczytana: październik 2012

Książka jest zapisem wspomnień drobnego polskiego biznesmena, Marka Z., z jego poczynań handlowych w Rosji na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Moim zdaniem wspomnienia są trochę podbarwione, ale i tak w dużej mierze prawdziwe. Książka jest nieodparcie śmieszna, no bo czyż nie jest wesołe podróżowanie samolotem siedząc w luku bagażowym, czy próbowanie tygodniami wejścia do fabryki kawioru w Astrachaniu, zaś opisy podróży pociągiem przez granicę to już w ogóle kupa śmiechu.
Jawi się z tej niewielkiej książeczki Rosja jako kraj totalnie skorumpowany i pijany. Bohater musi opłacać wszystkich, począwszy od milicjantów, poprzez celników, przedsiębiorców i drobnych urzędników no i oczywiście ciągle pić wódkę. Nieprzypadkowo mówi się, że jeśli ktoś chce robić biznes w Rosji, to musi mieć żelazną wątrobę. A poza tym ludzie tam są naprawdę serdeczni i pomocni, tak od serca. Marek Z. porusza się w tej dżungli całkiem sprawnie, wie kiedy się postawić, a kiedy potulnie...

Mirko1981 | 2016-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Bardzo błyskawicznie czyta sie ta pozycje ze wzgedu na to ze autor opowiada ja niczym historie przy kieliszku wodki, ktorzy wszyscy sluchaja z rozdziabionymi ustami. Nie jest to dluga ksiazka. Pod koniec juz moze to wszystko przynudza zarowno styl pisarski jak i opowiesci bo caly czas to samo ... jak to w rosji ... kto przeczyta ten bedzie wiedzial. Uwazam ze historie opisane tutaj mimo ze z lat 90 to swiat sie za wiele nie zmienil. Polecam kazdemu kto lubi historie Rosje itp.

Mariusz | 2014-05-08
Przeczytana: 07 maja 2014

Nie jest to książka tak dobra jak pozostałe reportaże które czytałem o Rosji. Ale to też raczej nie reportaż a zbiór opowiadań, anegdot o Rosji lat 90-tych. Nie ma tu głębszych przemyśleń poza czystym opisem przeżytych wydarzeń, spotkanych ludzi. Można się trochę pośmiać, podenerwować, ponudzić przy tej lekturze by w końcu dojść do wniosku, że nie rozumie się tamtejszych ludzi żyjących w zupełnie skorumpowanym kraju.

PiotrP | 2015-07-26

Książka Wróblewskiego nie pretenduje ani to bycia reportażem, ani do przedstawienia czytelnikom kompletnego obrazu Rosji lat 90. Zamiast tego jest zapisaem kilku, może niekiedy odpowiednio podkoloryzowanych, epizodów z życia autora i jego przygód na terenie Rosji. Czyta się szybko i bez większego zaangażowania, więc tak długo, jak nasze oczekiwania nie są postawione zbyt wysoko, powinniśmy być zadowoleni.

Piotruszka | 2014-12-09
Przeczytana: 01 stycznia 2011

Mieszanka przygody, socjologii i kraju którego umysłem nie ogarniesz. Świetna literatura, spokojnie można zakwalifikować do SF. Jeśli nie jesteś uprzedzony do Rosji to śmiejesz się od początku książki. Jeśli jesteś Rusofobem, może się pozbędziesz uprzedzenia... choć trochę :)

Tomasz Wytrwał | 2012-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2012

Powiem tak: zabawna, dobrze napisana i bardzo prawdziwa. O jej prawdziwości przekonałem się sam, podróżując po Rosji.

brenek | 2012-01-06
Przeczytana: 2010 rok

Ciekawa. Dobrze się czyta.

ArtZ72 | 2016-12-05
Na półkach: Rosja, Przeczytane