Szkoła życia

Rebis
2018-10-01
2018-10-01
Matylda Górska

Podobała mi się przyjaźń łącząca Paula i Totoche'a.
I opisy przyrody.
Wątek miłosny żenujący.
Tajemnica pochodzenia Paula strasznie płytka i niezbyt ciekawa.

Podobała mi się przyjaźń łącząca Paula i Totoche'a.
I opisy przyrody.
Wątek miłosny żenujący.
Tajemnica pochodzenia Paula strasznie płytka i niezbyt ciekawa.

Ocena tej książki na lubimy czytać jest chyba lekko zawyżona. Z jednej strony, przygody głównego bohatera Paula są bardzo ciekawe, a akcja jest bardzo dynamiczna i nie sposób przy niej się nudzić, z drugiej jednak strony - nie dałabym tej książki do przeczytania dziecku poniżej 16 roku życia. Moim zdaniem jest w niej za dużo przemocy typu zabijanie/polowanie na jelenie oraz niesprawiedliwe traktowanie ludzi o niższej randze społecznej.
Niby bardzo mnie ta książka wciągnęła, a jednak czegoś mi w niej brakowało.

Książka opowiada o chłopcu, który jest zmuszony wyprowadzić się z wielkiego i tłocznego miasta, do znajomych jego ojca, żyjących blisko natury. Paul, bo tak ma na imię chłopiec, spotyka kłusownika. Między nimi nawiązuje się przyjaźń.
To tak w dużym skrócie, bo książka ma wiele wątków, które fajnie urozmaicają przygodę i całą powieść czyta się bardzo przyjemnie.
Ale nie chce tutaj opisywać fabuły. Chcę się skupić na tym co ten tytuł nam przekazuję, czego książka uczy młodszych, albo o czym przypomina nam starszym. Często zapominającym o tym co ważne.
O prawdziwej, szczerej przyjaźni. O rodzinie. O więzach między ludźmi i zwierzętami. O miłości i oddaniu. O szacunku do siebie i innych.

Jestem wielką fanką książek gdzie natura jest ważnym elementem całej historii 😊
Szkoła życia jest właśnie taką książką. Pokazuje, że człowiek i zwierzę mogą żyć w zgodzie i równowadze.

Ale nie...

Autor bestselleru ”Bella i Sebastian” Nicolas Vanier napisał nową powieść familijną.
Jest to niezwykła przyjaźń kłusownika i młodego chłopca pt. ”Szkoła życia”.
Paul wychowywał się bez mamy, tylko z ojcem.
Gdy tato dostał propozycję pracy w Algierii, odwozi chłopca do posiadłości hrabiego de La Chesnaye.
Chłopiec zostaje oddany pod opiekę leśniczego Borela i jego żony.
To gburowaty i niemiły mężczyzna, który ogólnie nie lubił dzieci, a zwłaszcza chłopców.
Paul był wątłym wcześniakiem, osieroconym tuż po porodzie.
Ojciec skoncentrował się więc na tym, aby jak najlepiej zadbać i wychować syna.
Mimo, że od śmierci Mathilde upłynęło jedenaście lat, ojciec nadal nie był w stanie żyć normalnie.
I choć Paul był potomkiem hrabiego, nigdy nie został przez niego zaakceptowany.
Chłopiec wiedział, że jeśli dorośli robią z czegoś tajemnicę, to dociekanie prawdy nie ma najmniejszego sensu.
Lecz wiedział dobrze, że dzieją się tu jakieś dziwne rzeczy....
Wkrótce Paul poznaje Totochea, który jest najsprytniejszym kłusownikiem w okolicy.
W ogóle wszyscy w okolicy są trochę kłusownikami.
Ustawiają pułapki i łapią zająca lub bażanta.
Nawet Borel czasami ustawia sidła, zresztą hrabia chyba się tego domyśla.
Mimo, iż mieszkańcy cenili łowieckie umiejętności Totochea, to wystrzegali się go, a chłopiec szczerze go polubił i zawiązała się między nimi szczera przyjaźń.
Totoche dużo uczył chłopca: łowić ryby, przyglądać się wróblom, szukać jaj ptaków, a jednocześnie powoli odkrywając własne pochodzenie.
W szkole Paul był najlepszym uczniem.
Dzieci z klasy raz go traktowały jak dziwaka, a raz jak lizusa.
Raz był ”paryżakiem”, który robi wszystko inaczej niż reszta, a do tego ulubieńcem nauczycielki, który zawsze bez zająknięcia odpowiadał na pytania i zawsze miał najlepsze stopnie.
Oprócz przepięknych opisów przyrody, sekretów schowanych głęboko w leśnej gęstwinie pojawia się także pierwsza miłość-pierwsze zauroczenie.
Paul zakochuje się w Belli.
Chłopiec bierze także odpowiedzialność za kłamstwa innych lecz czy jako dziecko udźwignie taki ciężar?
Czy też samodzielnie dojdzie do prawdy w sprawie swojego pochodzenia?
Musicie koniecznie przeczytać.
Wspaniała, familijna lektura, przy której nie możecie się nudzić!

Jest to niezwykła przyjaźń kłusownika i młodego chłopca pt. ”Szkoła życia”.
Paul wychowywał się bez mamy, tylko z ojcem.
Chłopiec zostaje oddany pod opiekę leśniczego Borela i jego żony.
To...

Zahipnotyzowały mnie oczy chłopca z okładki „Szkoły życia” Nicolasa Vaniera i nie mogłam się im oprzeć. Przeczytałam tą prostą, jednak wciągającą młodzieżową opowieść w jednej chwili. Historia okazała się wspaniała, ciepła, budząca nadzieję.
Jej bohaterem jest Paul, jedenastolatek, którego matka nie żyje, a ojciec musi wyjechać do Algierii na kilka miesięcy i nie może zabrać ze sobą syna. Jedyną osobą, która może się chłopcem zająć jest Celestine – dawna opiekunka jego matki, mieszkająca daleko od Paryża na wsi w majątku pewnego hrabiego. Problem w tym, że Paul jest wnuczkiem hrabiego, jednak o tym nie wie, a wszyscy robią wiele, aby prawda nie wyszła na jaw. Związek jego córki i ojca Paula nie został przez hrabiego zaakceptowany, dziewczyna musiała uciec, żeby żyć ze swoim ukochanym, czym jednak długo się nie nacieszyła, bo zmarła przy porodzie. W tej sytuacji i Jean, ojciec Paula, i Celestine, nie potrafią wyobrazić sobie reakcji hrabiego na obecność wnuka, nawet na to, że taki ktoś istnieje, więc postanawiają to ukryć, snując wokół chłopca siatkę kłamstw, którą, w miarę upływu czasu, nasz bohater rozwikłuje.
Początkowo Paul nie odnajduje się w nowym miejscu. Lokalne dzieciaki oferują mu tylko wrogość i lekceważenie jego miejskich nawyków i strojów, mąż Celestine okazuje jedynie rozdrażnienie jego obecnością i podkopuje jego poczucie wartości, dlatego chłopak zaczyna szukać nieoczywistych znajomości. Przypadkiem trafia na Totoche’a – gburowatego kłusownika, któremu jednak ratuje od utonięcia ukochanego psa, dlatego mężczyzna akceptuje obecność młodego towarzysza. Pokazuje mu swój świat, uczy szacunku do przyrody, nakazuje zabijać zwierzęta tylko wtedy, kiedy można oraz kiedy trzeba, ale nigdy dla rozrywki. Totoche, mimo odstręczającego obycia, jest tak naprawdę dobrym człowiekiem, co prawda niepokornym, jednak na pierwszym miejscu stawiającym wolność i niezależność. Zaprzyjaźnia się z Paulem, kiedy widzi, że chłopak jest głodny wiedzy, kieruje się szacunkiem i miłością do przyrody.
Niemniej ważnym wątkiem jest pochodzenie Paula, czyli jego związki z rodzina hrabiego. Mimo wielkich chęci, Celestine nie udaje się uniknąć spotkania tych dwóch ludzi, jednak okazuje się, że przypadają sobie do gustu i jeszcze zanim prawda wyjdzie na jaw, hrabia i jego wnuk serdecznie się polubią. Kiedy już wszyscy zainteresowani dowiedzą się, co ich łączy, hrabia poświęca chłopcu jeszcze więcej uwagi i miłości, niestety traf chciał, że ulega wypadkowi, w wyniku którego stopniowo podupada na zdrowiu, aż umiera. Wtedy kontrolę nad majątkiem przejął jego syn, który szlachetny był tylko z pochodzenia. Młody człowiek za nic miał prawa przyrody, wolę ledwie zmarłego ojca, szacunek dla ludzi, godne reprezentowanie rodziny. Wszystko to sprawiło, że lokalni ludzie skrzyknęli się przeciwko niemu, nie bacząc na konsekwencje, których jednakże udało się uniknąć, dzięki testamentowi pozostawionemu przez hrabiego.
„Szkoła życia” okazała się wciągającą, nieskomplikowaną lekturą o ważnych wartościach, którymi należy kierować się w życiu. Pokazuje, że warto być sobą, dobrze traktować innych, cenić wolność, szanować świat roślin i zwierząt. To niezwykła historia chłopca, który poszukując swojej tożsamości i przeszłości spotyka ludzi, którzy uczą go, jak żyć w zgodzie naturą. Warto być otwartym, nie oceniać po pozorach, warto wierzyć, że za dobro świat odpłaci nam dobrem, a za zło – złem. Poza wartością wychowawczą i edukacyjną, prezentuje też wspaniałą przygodę, bo przeżywamy razem z bohaterami perypetie kłusowników, poznajemy dziki świat Cyganów. Dodatkowo, odkrywamy tajemnicę związaną z pochodzeniem Paula, no i mamy szczęśliwe zakończenie tej historii. Treścią nawiązuje do klasyki, przez co dla mnie była powrotem do lat młodzieńczych, dodam, że w najlepszym wydaniu.

Powieść „Szkoła życia” chyba można zaklasyfikować jako przygodową, ale z różnymi wątkami pobocznymi. Główny bohater Paul zostaje oddany pod opiekę Borela, gburowatego łowczego w posiadłości hrabiego de La Chesnaye, i jego żony. Wkrótce poznaje Totoche’a sprytnego kłusownika, który odkrywa przed młodym paryżaninem tajemnice dzikiej przyrody.

Ta książka jest swoistym hołdem oddanym naturze. Mamy tu niezwykłe przywiązanie człowieka do przyrody, obcowania z nią na co dzień, podporządkowywania się jej, a nie jej sobie. Polowania tak — ale w określony sposób, na określoną grupę zwierząt, zabijanie dla sportu jest w niej mocno napiętnowane.

„Szkoła życia” to również powieść o więzach międzyludzkich. Rodzina, przyjaciele, pierwsza miłość czy przywiązanie do ziemi, na której się mieszka. Boleśnie uświadamia, że nie mamy wcale tak dużo czasu, jak nam się wydaje, a zepsuć jest dużo łatwiej niż naprawić. I chyba to jest najważniejsze w tej powieści, żeby nie chować urazy, żeby spróbować spojrzeć na drugiego człowieka inaczej niż do tej pory, bo może się wówczas okazać, jak duży błąd w ocenie popełniliśmy. Polecam.

Ta książka jest swoistym hołdem...

Chociaż tak naprawdę nic ciekawego się w tej książce nie dzieje to czyta się to z przyjemnością.

Książka równie udana co film, koniec końców za jedno i drugie odpowiada Nicolas Vanier. Nie tylko dla dzieci! :)

Wzruszająca opowieść o chłopcu i kłusowniku. uważam że każdy powinien ją przeczytać.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

• LIT. MŁODZIEŻOWA
  • Powieści
  • Z polecenia K.
  • LIT. PIĘKNA

Dodaj cytat z książki Szkoła życia