Druga śmierć Mallory′ego: zagadka Mount Everestu i jej rozwiązanie

83-7200-634-2
alpinizm, wspinaczka, Himalaje
literatura faktu
Honorka22

Odnalezienie w 1999 roku zwłok zaginionego przed siedemdziesięciu pięciu laty Malloryego skłoniło R.Messnera do próby odtworzenia losów tragicznej ekspedycji i rozwiązania zagadki najwyższej góry świata : czy George L.Mallory był pierwszym zdobywcą Mount Everestu, czy dotarł na szczyt i zginął przy zejściu, czy też poddał się i zginął w czasie niechlubnego odwrotu?!

źródło opisu: nota wydawcy

Krystian Ozon | 2018-03-01
Przeczytana: 01 marca 2018

"Ponosząc klęskę my, ludzie, głębiej doświadczamy swego człowieczeństwa, niż odnosząc sukces”.

Pasjonująca książka opisująca losy pionierów himalaizmu, którzy próbowali zmierzyć się z Mount Everestem w latach 20. XX wieku. Autor stara się rozwiązać zagadkę śmierci George L. Mallory’ego, który dla wielu osób jest pierwszym zdobywcą Czomolungmy (w 1924 roku). Stawia i broni tezę, że trzecia próba Mallory’ego zakończyła się klęską i śmiercią podczas odwrotu. Przy okazji maluje obraz człowieka owładniętego pasją zdobycia Everestu, zatraconego bez reszty w tym celu. Mount Everest jest tu metaforą tego, co nieosiągalne, a Mallory uosabia dążenie do nieosiągalnego.

Doc | 2018-04-06
Przeczytana: 28 marca 2018

"Druga śmierć Mallory'ego" to kawał historii zdobywania "Góry gór" przez dwudziestowiecznych śmiałków.
Jest to książka trudna, przede wszystkim ze względu na sposób narracji, która dokonywana jest poprzez usta legendęy, człowieka na zawsze będącego związanym z Czomolungmą, George'a Mallory'ego. Autor dość wnikliwie analizuje historię góry, ukazuje wspinanie od strony filozoficznej, nie sportowej oraz ostatecznie rozprawia się z tezą o zdobyciu jej przez tytułowego bohatera.
Lektura skierowana bardziej do fanów historii himalaizmu, niż do sympatyków współczesnej wersji tego sportu.

kalico | 2013-10-30
Przeczytana: wrzesień 2013

Miałam co do tej książki inne oczekiwania. Nie podoba mi sie forma pisania .

Jola K-P | 2018-03-21
te-zet | 2017-12-26