Druga śmierć Mallory′ego: zagadka Mount Everestu i jej rozwiązanie

Okładka książki Druga śmierć Mallory′ego: zagadka Mount Everestu i jej rozwiązanie Reinhold Messner
Reinhold Messner Wydawnictwo: Muza reportaż
2000-01-01
83-7200-634-2
Anna Kryczyńska
alpinizm wspinaczka Himalaje

Temat pasjonujący.To,co Messner pisze o wyprawach i wspinaczce jest przedstawione klarownie i kompetentnie, ale nie rozumiem po co wymyślił sobie monologi wewnętrzne Mallory'ego - zagadka zdobycia Everestu i tak
wciąż zachowuje walor tajemniczej legendy.Przynajmniej do czasu,gdy skutki zmian klimatycznych pozwolą odnaleźć aparat fotograficzny wspinaczy.

"Druga śmierć Mallory'ego" to kawał historii zdobywania "Góry gór" przez dwudziestowiecznych śmiałków.
Jest to książka trudna, przede wszystkim ze względu na sposób narracji, która dokonywana jest poprzez usta legendęy, człowieka na zawsze będącego związanym z Czomolungmą, George'a Mallory'ego. Autor dość wnikliwie analizuje historię góry, ukazuje wspinanie od strony filozoficznej, nie sportowej oraz ostatecznie rozprawia się z tezą o zdobyciu jej przez tytułowego bohatera.
Lektura skierowana bardziej do fanów historii himalaizmu, niż do sympatyków współczesnej wersji tego sportu.

"Ponosząc klęskę my, ludzie, głębiej doświadczamy swego człowieczeństwa, niż odnosząc sukces”.

Pasjonująca książka opisująca losy pionierów himalaizmu, którzy próbowali zmierzyć się z Mount Everestem w latach 20. XX wieku. Autor stara się rozwiązać zagadkę śmierci George L. Mallory’ego, który dla wielu osób jest pierwszym zdobywcą Czomolungmy (w 1924 roku). Stawia i broni tezę, że trzecia próba Mallory’ego zakończyła się klęską i śmiercią podczas odwrotu. Przy okazji maluje obraz człowieka owładniętego pasją zdobycia Everestu, zatraconego bez reszty w tym celu. Mount Everest jest tu metaforą tego, co nieosiągalne, a Mallory uosabia dążenie do nieosiągalnego.

Miałam co do tej książki inne oczekiwania. Nie podoba mi sie forma pisania .

Miałam co do tej książki inne oczekiwania. Nie podoba mi sie forma pisania .

Super, czytałem bardzo dawno temu ale do dziś mam ja w pamięci.
Dla mnie ostateczny wyznacznik, że Mallory jednak Everestu nie zdobył,
nie miał najmniejszych szans na drodze, którą wybrał.

Super, czytałem bardzo dawno temu ale do dziś mam ja w pamięci.
Dla mnie ostateczny wyznacznik, że Mallory jednak Everestu nie zdobył,
nie miał najmniejszych szans na drodze, którą wybrał.

Zagadka, która nie jest zagadką i ogarniające ciary żenady podczas czytania "przemyśleń" Mallory'ego.

• Góry
  • Literatura górska
  • Przeczytane w 2018
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Przeczytane w 2019
  • Góry, wspinaczka, jaskinie

Dodaj cytat z książki Druga śmierć Mallory′ego: zagadka Mount Everestu i jej rozwiązanie