Irańska historia miłosna. Ocenzurowano

Censoring an Iranian Love Story
978-83-7414-819-1
miłość, Iran
Ag2S

Dara i Sara to bohaterowie irańskiego elementarza. Dara i Sara to bohaterowie Irańskiej historii miłosnej. Ale to nie jest prosta opowieść o miłości. Bo takiej w Iranie nie da się napisać. Bo Iran to kraj pełen zakazów, w którym każdy gest wydaje się podejrzany, a porządku strzegą patrole Kampanii Przeciwko Zepsuciu Społecznemu. Daremu nie wolno patrzeć Sarze w oczy, więc zza szafek bibliotecznego katalogu przygląda się jej butom. Zamiast wyznać swoje uczucie, szyfruje listy miłosne w zakazanych książkach. Zamiast pójść z nią na spacer, zabiera ją do szpitala, bo tam nikt ich nie zauważy.

Pisarz, który próbuje opowiedzieć historię Darego i Sary, próbuje wyprzedzić myśli cenzora. Pisze między skreślonymi wierszami. Mistrzowska, skrząca się dowcipem powieść, w której miłość i literatura wciąż muszą wymykać się cenzurze

ola | 2011-02-07
Przeczytana: 2011 rok

Jedna z najlepszych ksiązek przeczytanych w ciagu conajmniej roku.
Mozna by sie oczywiście czepiać. A to za wrzucanie nas do jednego worka z amerykańskim cytelnikiem mylącym Iran z Irakiem, a to za zbyt łopatologiczne wyjaśnienia zagadnień historycznych. Ale takie chyba było zalożenie wiec czepiać sie nie trzeba:-)
Bycie pisarzem w Iranie to zajęcie nie tylko niewyobrażalnie trudne ale i niebezpieczne. Zwykły zjadacz hamburgera nie wyobraża sobie nawet ile trzeba poświęcić by stworzyć powieść. Autor bawi sie hiostoria miłosną , którą nosił w sobie od dawna pokazując czytelnikowi co mogloby się z nią stać gdyby wydana miała zostać w jego ojczystym Iranie. Wciagająca historia, piekny język, genialny pomysł na powieść oddającą zmagania artysty w świecie, w którym dla artystów nie ma miejsca.Polecam.

Monika | 2012-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2012

Przedziwna książka. Bardzo oryginalna. Inna niż wszystkie.

Tak dziwna, że aż mi słów brak, żeby o niej coś więcej napisać ;)

takisobiejac | 2013-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2013

Na zakończonym niedawno Berlińskim Festiwalu Filmowym nagrodę za najlepszy scenariusz, a co za tym idzie Srebrnego Niedźwiedzia otrzymał irański reżyser, Jafar Panahi. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że trzy lata temu pana Panahiego skazano na 6 lat więzienia (tymczasowo zamienionego na areszt domowy) i dwudziestoletni zakaz tworzenia filmów. Oczywiście, jak wielu Irańczyków, Jafar Panahi rozpoczął trudne lawirowanie pomiędzy "islamską" literą prawa a swoim prawem do robienia tego, na czym zna się najlepiej. I nakręcił dwa filmy, w tym obraz, którego scenariusz nagrodzono w Berlinie.
Aby zrozumieć ten i inne irańskie paradoksy należy zdecydowanie sięgnąć po książkę Shahriara Mandanipoura. Idę o zakład, że polski czytelnik nie spotkał się z czymś takim. Jedna z moich z znajomych z Lubimy Czytać, Monika, napisała w swojej opinii tak: "Przedziwna książka. Bardzo oryginalna. Inna niż wszystkie" i ja jak najbardziej się z nią zgadzam. Dowiemy się tu wielu interesujących...

Siemomysła | 2014-06-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 czerwca 2014

Nużąca i ciekawa. Obca. Wzbudzająca i smutek, i współczucie, i lęk. Nie wiem czy ją komukolwiek polecam. Przyznam: były momenty, gdy bardzo się męczyłam, choć miałam bardzo dużą chęć doczytania do końca. Miałam odruch nieczytania przekreślonych autocenzurą fragmentów. Zawracałam. Nie potrafię nawet powiedzieć, czy mi się podobała, czy nie. Podobały mi się opisy męki twórczej: zderzeń z fabularną ścianą, o które chyba o wiele łatwiej jeśli pisaniu przyświeca myśl o konieczności "oszukania" cenzury, trudności ze zmianą imienia bohatera w trakcie pisania, świadomości momentów, gdy w tekście imperatyw fabularny wygrywa z logiką. To było swojskie. Przemycana jednocześnie irańska codzienność - nie. Nie mogę powiedzieć, bym po lekturze nauczyła się rozumieć Irańczyków. Nie. Za to przeraża mnie ich współczesny świat.

Shahriar Mandanipour, będący na indeksie we własnym kraju, na początku książki pisze o sobie w ten sposób:„… jestem irańskim pisarzem, zmęczonym pisaniem różnych mrocznych i gorzkich historii, pełnych duchów i narratorów w zaświatach, a także wszelkich utworów, które kończą się przewidywalnie – czyli śmiercią i zniszczeniem. Jestem pisarzem, zbliżającym się do pięćdziesiątki, który zrozumiał, że w rzekomo realnym świecie wokół nas jest już dosyć śmierci, zniszczenia oraz smutku i że nie mam prawa dorzucać do nich kolejnych porażek ani beznadziei, które wypełniają moje teksty. (…) z całego serca pragnę napisać powieść o miłości. Historię pewnej dziewczyny, co jeszcze nie widziała mężczyzny, który kocha się w niej już od roku, a którego ona też bardzo kocha.” Autor chce wskrzesić w swoich rodakach, zanikające coraz bardziej, poczucie wolności wyboru indywidualnej drogi życia, mając tu na myśli głównie miłość, której nie da się zamknąć w absurdalnej klatce systemu totalitarnego. Pisze...

saricibi | 2011-03-30
Przeczytana: 29 marca 2011

Co prawda spodziewałam się czegoś zupełnie innego, ale nie mogę narzekać. Byłam zaskoczona. Takiej książki jeszcze nigdy nie czytałam. Rewelacyjne dialogi, lekkie pióro no i ... nieprzewidywalność - coś co sobie najbardziej cenię :)

Dominik | 2012-08-09

Świetna książka, ciekawie skonstruowana historia. Jestem wielkim pasjonatem Iranu, dostałem książkę w prezencie. Na pewno nietypowa historia miłosna. POLECAM!

Natalia | 2010-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2010

Cudowna opowieść, mimo, że nie lubię książek wschodnich autorów. Zakochałam się w niej.

Joa | 2013-09-01
Przeczytana: sierpień 2012

Interesujący utwór, zwłaszcza dla osoby nie do końca rozumiejącej odmienną kulturę oraz zwyczaje panujące w Iranie. Studium co można, a także w jaki sposób należy przedstawiać relacje damsko-męskie w literaturze muzułmańskiej, tak aby nie zostały one ocenzurowane. Bardzo ciekawe są zwłaszcza fragmenty spotkań mężczyzny i kobiety, tego jak wyglądają kafejki internetowe, zakupy w sklepach z bielizną, tajemne schadzki na cmentarzach, które tylko pozornie gwarantują anonimowość, a także jakimi rarytasami są magazyny przywozone z Zachodu oraz dlaczego wycina sie w nich zdjęcia modelek...

Niestety, ksiązka pasjonuje tylko do połowy. Autor traci szybko impet, zaczyna z czytelnikiem się zastanawiać jakim torem powinna przebiegać dalsza akcja. Dużo tu metajęzyka, rozważań literackich o samej literaturze, momentami ilośc symboli zaczyna przytłaczać, aczkolwiek wykład jaki serwuje nam autor pozostaje na długie chwile w pamięci i pozwala zrozumieć dlaczego w Iranie można pisać tylko w...

Natalia | 2011-03-23
Przeczytana: 2011 rok

On, ona, Narrator, Powieść, historia, dialog, cenzura, codzienność.
Zdecydowanie warto sięgnąć po tę książkę, o ile lubi się rozwiązania niestandardowe. Uwaga - zdecydowanie nie na jeden wiczór :)