Dzieci Apokalipsy

Tłumaczenie: Ewa Horodyska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Animals people
978-83-7469-886-3

Prowokująca i pełna gorzkiego humoru podróż do mrocznego serca współczesnych Indii. Zwierzak właśnie skończył siedemnaście lat. Odkąd pamięta, chodzi na czworakach. Jego kości pokrzywiły się nieodwracalnie podczas tragicznych wydarzeń tamtej nocy , kiedy płonąca chmura toksycznego dymu ogarnęła miasto Khaufpur, a do jego slumsów zawitała Apokalipsa. Żyje dzięki własnemu sprytowi, zajmując się...

Zwierzak właśnie skończył siedemnaście lat. Odkąd pamięta, chodzi na czworakach. Jego kości pokrzywiły się nieodwracalnie podczas tragicznych wydarzeń tamtej nocy , kiedy płonąca chmura toksycznego dymu ogarnęła miasto Khaufpur, a do jego slumsów zawitała Apokalipsa. Żyje dzięki własnemu sprytowi, zajmując się szpiegowaniem lokalnych urzędników i opieką nad Ma Franci, szaloną zakonnicą, która go wychowała. Nocami fantazjuje o Nishy, dziewczynie z sąsiedztwa. Kiedy do miasta przybywa Elli Barber, młoda amerykańska lekarka, Zwierzak wikła się w sieć intryg, za wszelką cenę próbując osiągnąć własny cel. Bluźniercza, przeszywająco szczera i pełna zjadliwego humoru powieść o tym, co to znaczy być człowiekiem, o ranach, które nie zabliźnią się nigdy, i sile ducha, której nie da się zdławić.

betina360 | 2015-06-16
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 czerwca 2015

Kiedys byl czlowiekiem. Choc tego nie pamieta i gdy byl maly chodzil na dwoch nogach. Zwierzak skonczyl 17 lat i odkad pamieta chodzi na czworakach. Jego kosci zdeformowaly sie nieodwracalnie gdy plonaca chmura toksycznego dymu ogarnela miasto. Ksiazka jest szczera do bolu nie owija w bawelne i nie pokazuje za duzo kolorow. Jednym slowem warta przeczytania.

Monika | 2010-10-15
Przeczytana: 15 października 2010

Tak, prowokująca. Tak, pełna gorzkiego humoru. Ostra, momentami bluźniercza, wzruszająca, na swój sposób przepiękna.

Tamanna | 2014-03-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie
Przeczytana: 15 maja 2012

Już jakiś czas temu czytałam inną książkę Indry Singha – „Powrót do Indii” – wokół znanego w Indiach przypadku morderstwa na kochanku żony. Pewnie takich spraw było wiele, ale ta wzbudziła współczucie tłumów. Pokazano ją też w filmie „Achanak”. Czytałam tę książkę o Mr Love z dużą ciekawością robiąc notatki; ciesząc się, że tyle w tej książce Indii.

Historię Zwierzaka (narratora powieści) pewnie autor wymyślił, ale nie katastrofę, której tragicznych skutków doświadcza bohater. W nocy trzeciego grudnia tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego czwartego roku z amerykańskiej fabryki w Bhopalu – stolicy indyjskiego stanu Madhya Pradesh – wydostało się dwadzieścia siedem ton gazu trującego, osiem tysięcy ludzi zmarło od razu, pół miliona zachorowało, spośród nich dwadzieścia dwa tysiące zmarło, sto tysięcy jest nadal chronicznie chorych. Niezlikwidowana fabryka nadal zatruwa wody gruntowe miasta. Indra Sinha nie tylko przedstawił ten dramat uznawany za największą chemiczną katastrofę...

Słowianka | 2011-06-21
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 21 czerwca 2011

Pomimo olbrzymiego potencjału, jakim jest oparcie powieści na prawdziwych wydarzeniach związanych z wybuchem gazu w fabryce w Bhopalu w Indiach, w wyniku którego zginęło około 20 tys. osób a 120 tys. poniosło uszczerbek na zdrowiu, cierpiąc na zaburzenia oddychania, nowotwory, uszkodzenia płodów, oślepienie i inne, książka okazała się płytka i powierzchowna.
Duża część aktywności głównego bohatera związana jest z powstrzymywaniem erekcji i piciem herbaty, pozostałe wątki to płytka intryga i kiepski romans.
Wciągające jest tylko pierwsze 50 stron, po których nawet wulgarny język staje się nudny.

Kahl | 2014-11-12
Przeczytana: 08 listopada 2014

3 grudnia 1984 roku w mieście Bhopal, stolicy stanu Madhya Pradesh doszło do katastrofy chemicznej. W wyniku uwolnienia 40 ton gazów trujących z fabryki amerykańskiej firmy Union Carbide, nazywanej potocznie w książce przez bohaterów 'Kampani', na miejscu zmarło około 3 tysięcy osób, w wyniku powikłań po zetknięciu z trującymi gazami zmarło kolejnych 15 tysięcy, a reszta ludności Bhopal poniosła trwały uszczerbek na zdrowiu.

Książka opowiada losy chłopca, który sam o sobie mówi iż jest Zwierzęciem a nie człowiekiem. Każe do siebie mówić Zwierzak, w hindi: Janvaar. W nieszczęsną noc stracił rodziców a jego kręgosłup wygiął się tak mocno, że teraz porusza się na czterech łapach, z tyłkiem w górze i twarzą przy ziemi, jak zwierze. Żyje w skrajnych warunkach razem z obłąkaną francuską zakonnicą, która traktuje go jak syna, Ma Franci, oraz psiakiem Jarą. Losy chłopaka odmieniają się kiedy zakochuje się w Nishy, dostaje pracę u Zafara oraz poznaje doktor Elli Barber, Amrikankę jak to...

Natula | 2011-01-19

Ksiązka jest bardzo dobra, przerażająca, smutna, szczera, czasami ordynarna, ale i wesoła. Jest w niej prawdziwy świat, żadne kolorowe jarmarki, czysta, czasami bolesna prawda o życiu, gdzie pukt widzenia zależy do punktu siedzenia. Uwaga, ta ksiązka to majstersztyk, autorka uwodzi i wodzi czytelników za nos :-), dobra indyjska literatura.

nina1984 | 2013-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Sięgając po książkę liczyłam na wzruszającą i wstrząsającą opowieść. Na historię prowokującą do zastanowienia się nad sensem życia i człowieczeństwa. Książka tymczasem okazała się mizerna, mało spójna. Opowiada o losach bezdomnych i biedoty którzy prowadzą wysoko intelektualne dysputy. Niepotrzebnie duża uwaga poświęcona erekcji głównego bohatera. Brzydka bajka- wszystko mało realne. Wyszło zbyt idealistycznie jak na książkę która miała prowokować.Przez to jak dla mnie książka o niczym.Kilka ciekawych zdań,spostrzeżeń. Pozycja którą się czyta i zapomina.

CiekawskaFrotka | 2013-03-12
Przeczytana: 12 marca 2013

Znalazłam ją w domu na półce, nic wcześniej o niej nie słyszałam i.. naiwnie uwierzyłam, że to spisane nagrania niepełnosprawnego "Zwierzaka" ;) Zorientowałam się już po pierwszej stronie, gdyż język był zbyt barwny jak na zwykłego mężczyznę z biednej części miasta w Indiach. Aczkolwiek pozycja ciekawa, nie spotkałam się wcześniej z takim pomysłem. Historia (zależnie od nastroju) poruszająca, skłaniająca do docenienia swojego obecnego życia ale także momentami wywołująca na twarzy uśmiech. Dokładnie jak w opisie - pełna gorzkiego humoru i prowokująca.

Esperanca | 2014-03-02
Na półkach: Przeczytane, Dramat

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Bardzo podobał mi się pomysł z podzieleniem jej na taśmy i zwrot do czytelnika "Oczy" oraz ogólna fabuła. Zdążyłam się zgrać z główym bohaterem do tego stopnia, że przez pół książki niedorzecznie nurtowało mnie pytanie czy w końcu "zaliczy" czy jednak nie, a sięgając po nią nie spodziewałam się akurat takich przemyśleń

Hindustani | 2013-12-26

Ciekawa aczkolwiek ciężka książka traktująca o ogromnej ludzkiej tragedii i wyższych rangą ludziach, którzy nie zamierzają poddać się odpowiedzialności za całe wyrządzone zło. Zupełnie inny sposób narracji - za pomocą nagranych taśm, co może na początku zniechęcić.