Casanova
historia Casanovy, romans
dona

W 1763 roku niespełna czterdziestoletni Casanova przybywa do Londynu, szukając wytchnienia po licznych podróżach i podbojach. Czeka go jednak niezbyt miła niespodzianka. Otóż ten wyrachowany pogromca serc niewieścich, potrafiący dotąd zawsze zachować odpowiedni dystans, zakochuje się. W wypadku legendarnego amanta nie może to wróżyć niczego dobrego. Powieść Millera to rozrywka w najlepszym wydaniu, a zarazem niezrównana uczta estetyczna. Wspaniale odmalowane realia sprawiają, że przenosimy się w epokę, która jeśli wierzyć uwodzicielskiej wyobraźni autora była o wiele barwniejsza od naszej. Andrew Miller (ur. 1961), prozaik angielski, autor dwóch powieści. Za pierwszą, Przemyślny ból, otrzymał prestiżową nagrodę Impac Dublin Literary Award, ale już wcześniej książka zyskała dużą popularność. Druga to Casanova zakochany, najnowszy sukces pisarza.

AlicjaC | 2015-10-03

Ta książka to prawdziwa gratka dla miłośników osiemnastego wieku. Widać, że oparta jest na pamiętnikach słynnego Casanovy i, że autor porządnie się przyłożył do jej napisania Przeczytałam ją z prawdziwą przyjemnością.

buschka | 2011-01-12

Zachęcona pierwszą przeczytaną powieścią Andrew Millera, „Przemyślny ból”, sięgnęłam po jego kolejny utwór, „Casanova zakochany”. Byłam ogromnie ciekawa, co tym razem wymyślił pisarz i jak rozprawił się z największym uwodzicielem świata i jego legendą.

Książkę – znów – wydało wydawnictwo Prószyński i S-ka, w serii Biblioteczka Interesującej Prozy. Całkiem porządne wydanie, przyjemne dla oka i dotyku. Wszak i oko, i dotyk to podstawowy oręż głównego bohatera, który oba wymienione zmysły świetnie wykorzystuje przy uwodzeniu kobiet. A sztukę tę kawaler Casanova opanował perfekcyjnie. Jeśli poznał kobietę, której choć w minimalnym stopniu pożądał, uwodził ją bez względu na konsekwencje. Wszak zawsze można zmienić miejsce zamieszkania, ewentualnie nazwisko. A Casanova czynił to już tyle razy, i to nie tylko ze względu na niefortunne przygody miłosne, że w zasadzie oddając się sztuce uwodzenia, intrygowaniu, nie miał nic do stracenia. Zdawało się, że na świecie nie ma kobiety, która...

danuta | 2015-04-19
dear-mr-darcy | 2014-05-04