Przemyślny ból

Wydawnictwo: Znak
Ingenious Pain
literatura piękna
Ag2S

Intrygująca historia o genialnym lekarzu, który swoje zdolności zawdzięczał niemożności odczuwania bólu. Kto potrzebny jest światu bardziej – dobry, ale zwyczajny człowiek, czy geniusz bez serca? James Dyer urodził się z niezwykłą przypadłością: jego ciało nie odczuwa bólu. Przez to niezdolny jest też do empatii – cierpienie innych nie robi na nim żadnego wrażenia, tak samo jak jego własne. W...

W XVIII wieku współczesna medycyna dopiero się rodzi. James decyduje się na eksperymenty, na które nie poważyłby się nikt inny i wkrótce zostaje genialnym chirurgiem, wyprzedzającym swoją epokę. Jednak czy można być doskonałym lekarzem, nie widząc w pacjencie człowieka, a jedynie meandry kości, ścięgien i naczyń krwionośnych?
"Przemyślny ból" to intrygująca powieść-labirynt, za którą autor otrzymał prestiżową nagrodę International IMPAC Dublin Literary Award, James Tate Black Memorial Prize oraz Premio Grinzane Cavour we Włoszech. Książkę przetłumaczono na 37 języków.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

ogrodowa | 2019-04-03
Przeczytana: 2019 rok

Niespójna, ciężka, męcząca.

Ilonka | 2019-01-04

Książka jest naprawdę dobrze napisana. Nie można przyczepić się do stylu i warsztatu pisarskiego. Świetny pomysł na fabułę, bardzo oryginalny bohater- tak nieludzki, że aż ludzki do szpiku kości. Aleee....(a wszystko co przed "ale" jest podobno niewiele warte :)) czegoś mi tu zabrakło. Po przeczytaniu książki odczuwałam zdecydowany niedosyt. Mam wrażenie, że podstawowy pomysł na porządną historię był tylko jakby wykończenia zabrakło.

dróżniczka | 2018-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Bardzo plastyczna i niepokojąca opowieść. Zbójnicka niemal, z tajemnicą - świetny materiał na mini-serial na przykład ;). Czytało się świetnie i zostawiła mnie książka z refleksją na temat mojego własnego zimna i zimna jakie kryje się w każdym z nas.

figa1992 | 2017-05-18
Przeczytana: 17 maja 2017

Po opisie spodziewałam się czegoś mocniejszego, może nawet wpadającego w kryminał. Tymczasem książka jest bardziej nastawiona na temat przemiany głównego bohatera i związane z nią przemyślenia. W konsekwencji dostałam coś, czego nie potrafię określić, co mnie nie porwało, ale w jakiś sposób zaintrygowało, przez co summa summarum nie żałuję przeczytania tej powieści.

Kamila | 2017-03-19
Przeczytana: 18 marca 2017

Kolejna książka z wielkim niewykorzystanym potencjałem.
Historia świetna.Sposób przedstawiania wydarzeń i wciągające opisy realiów epoki są dobrym materiałem na obiecującą książkę, która niestety została potraktowana jak encyklopedia. Jest dużo o wszystkim w minimalnym wymiarze.
Wszelkie ważne dla bohatera życiowe zdarzenia są traktowane skrótowo, bez zagłębiania się w cokolwiek.
Uczuć i emocji czytelnik musi domyśleć się sam.
A szkoda

monika | 2017-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2017

Czy człowiek może nie odczuwać bólu? Przypalanie, przebijanie rąk, cięcia nożem? James Dyer zaczyna od cyrku, gdzie jest wystawiany jako dziwoląg, kończy jako genialny chirurg. Jednak nie odczuwając bólu, czy może odczuwać empatię wobec swoich pacjentów? Raczej nie, jest prawie maszyną wykonującą pewne działania, machinalnie, bez czucia, bez skrupułów. Do czasu...

Marta | 2016-12-30
Przeczytana: 22 grudnia 2016

Całkiem nie mój styl nie doczytałam do końca. Niektóre opisy mocne

Ruda | 2016-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2016

Po opisie z tyłu książki spodziewałam się pasjonującej historii. Nie rozumiem fenomenu. Brak efektu "wow". Nie skłania do głębszych przemyśleń. Nie pozostawia niedosytu. Co w niej takiego fascynującego?

Ssskorpionica | 2016-10-22
Przeczytana: 18 lipca 2016

Według informacji na okładce "Przemyślny ból" to powieść, za którą jej autor otrzymał nagrodę International IMPAC Dublin Literary Award, James Tate Black Memorial Prize oraz Premio Grinzane Cavour we Włoszech. Już same te informacje powinny powiedzieć nam bardzo dużo o kunszcie Adrew Millera.

"Przemyślny ból" to historia genialnego lekarza, człowieka poważanego w swoim środowisku, którego jednocześnie bano się i obmawiano. Wszystko to miało miejsce przez jego niezwykły dar-przekleństwo, bowiem James Dyer od urodzenia nie czuł bólu. Ta ułomność sprawiła, że potrafił on również odczuwać żadnych emocji, nie bał się o swoich pacjentów, na których niejednokrotnie eksperymentował, próbując dowieść swoich teorii.

Jest to książka niezwykła, opowiadająca zarówno o dzieciństwie młodego Jamesa, jak i rozterkach powodujących dorosłym człowiekiem. Fascynującą postacią jest tu Mary, podejrzewana o czarnoksięstwo kobieta, która nigdy nie odezwała się słowem. Kobieta ta, wdzięczna za ratunek,...

sarablack | 2016-07-05
Przeczytana: lipiec 2016

Skusiła mnie świetna recenzja z tyłu książki. I tylko to było dobre... W zasadzie książka o niczym...