Przemyślny ból

Znak
2015-03-16
1999-11-16
Michał Kłobukowski

Zaczyna się interesująco, opisy, klimat epoki nieco podobny do Pachnidła. Ostatnie strony książki - jakby pisane na sile. Końcówka mnie znudziła zamiast urzec. Wiele wątków zupełnie niezrozumiałych. Sam pomysł na fabule znakomity, dobry warsztat językowy, konstrukcja i wątki w opowieści - trochę słabo.

Książki, które poznałem, o których pisałem, które również w ten lub inny sposób promowałem. Projekt w aplikacji Instagram odnajduje swoje odbicie również w tym miejscu. W kolejności niezobowiązującej, wśród tekstów pisanych i napisanych na przestrzeni dwóch dekad, a czasem znacznie dalej.

Niespójna, ciężka, męcząca.

Niespójna, ciężka, męcząca.

Książka jest naprawdę dobrze napisana. Nie można przyczepić się do stylu i warsztatu pisarskiego. Świetny pomysł na fabułę, bardzo oryginalny bohater- tak nieludzki, że aż ludzki do szpiku kości. Aleee....(a wszystko co przed "ale" jest podobno niewiele warte :)) czegoś mi tu zabrakło. Po przeczytaniu książki odczuwałam zdecydowany niedosyt. Mam wrażenie, że podstawowy pomysł na porządną historię był tylko jakby wykończenia zabrakło.

Bardzo plastyczna i niepokojąca opowieść. Zbójnicka niemal, z tajemnicą - świetny materiał na mini-serial na przykład ;). Czytało się świetnie i zostawiła mnie książka z refleksją na temat mojego własnego zimna i zimna jakie kryje się w każdym z nas.

Kolejna książka z wielkim niewykorzystanym potencjałem.
Historia świetna.Sposób przedstawiania wydarzeń i wciągające opisy realiów epoki są dobrym materiałem na obiecującą książkę, która niestety została potraktowana jak encyklopedia. Jest dużo o wszystkim w minimalnym wymiarze.
Wszelkie ważne dla bohatera życiowe zdarzenia są traktowane skrótowo, bez zagłębiania się w cokolwiek.
Uczuć i emocji czytelnik musi domyśleć się sam.
A szkoda

Kolejna książka z wielkim niewykorzystanym potencjałem.

Czy człowiek może nie odczuwać bólu? Przypalanie, przebijanie rąk, cięcia nożem? James Dyer zaczyna od cyrku, gdzie jest wystawiany jako dziwoląg, kończy jako genialny chirurg. Jednak nie odczuwając bólu, czy może odczuwać empatię wobec swoich pacjentów? Raczej nie, jest prawie maszyną wykonującą pewne działania, machinalnie, bez czucia, bez skrupułów. Do czasu...

Całkiem nie mój styl nie doczytałam do końca. Niektóre opisy mocne

Całkiem nie mój styl nie doczytałam do końca. Niektóre opisy mocne

Po opisie z tyłu książki spodziewałam się pasjonującej historii. Nie rozumiem fenomenu. Brak efektu "wow". Nie skłania do głębszych przemyśleń. Nie pozostawia niedosytu. Co w niej takiego fascynującego?

Według informacji na okładce "Przemyślny ból" to powieść, za którą jej autor otrzymał nagrodę International IMPAC Dublin Literary Award, James Tate Black Memorial Prize oraz Premio Grinzane Cavour we Włoszech. Już same te informacje powinny powiedzieć nam bardzo dużo o kunszcie Adrew Millera.

"Przemyślny ból" to historia genialnego lekarza, człowieka poważanego w swoim środowisku, którego jednocześnie bano się i obmawiano. Wszystko to miało miejsce przez jego niezwykły dar-przekleństwo, bowiem James Dyer od urodzenia nie czuł bólu. Ta ułomność sprawiła, że potrafił on również odczuwać żadnych emocji, nie bał się o swoich pacjentów, na których niejednokrotnie eksperymentował, próbując dowieść swoich teorii.

Jest to książka niezwykła, opowiadająca zarówno o dzieciństwie młodego Jamesa, jak i rozterkach powodujących dorosłym człowiekiem. Fascynującą postacią jest tu Mary, podejrzewana o czarnoksięstwo kobieta, która nigdy nie odezwała się słowem. Kobieta ta, wdzięczna za ratunek, postanowiła pomóc naszemu doktorowi i stać się jego opiekunką. Z perspektywy czytelnika możemy mieć wątpliwości czy to, co Mary określała mianem "pomocy", my postrzegalibyśmy podobnie.

"Przemyśly ból" jest historią niezwykłą i wciągającą, zmuszającą do refleksji na temat granic poświęcenia, a także lekarskiego sumienia, które powinno stanowić pierwszy, i najważniejszy po wykształceniu, czynnik definiujący dobrego lekarza. Czy gdyby James Dyer istniał naprawdę i mógł operować kogoś z naszych bliskiej, pozwolilibyśmy mu na to, wiedząc, że nie umie martwić się o swych pacjentów? Cóż, pozostawiam to pytanie do rozważenia podczas lektury. Zdecyfowanie warto!

• 2015
  • E-booki