Kolebka nawigatorów

Okładka książki Kolebka nawigatorów Karol Olgierd Borchardt
Okładka książki Kolebka nawigatorów
Karol Olgierd Borchardt Wydawnictwo: Bernardinum powieść przygodowa
powieść przygodowa
Bernardinum
2010-10-01
2010-10-01
borchardt marynistyka znaczy kapitan

Chyba najbardziej autobiograficzna ze wszystkich innych książek autora, które czytałem. To już czwarta moja książka Borchardta i może dlatego czasami miałem wrażenie, że o niektórych historiach jakbym już i gdzieś słyszał....
Dlatego tylko 7 *, a nie 8 *.

Znaczy... Borchardt - i wszystko jasne. Trzyma poziom i klimat wszystkich jego innych opowiadań. Oprócz opowieści , ciekawych historii i anegdot o postaciach związanych ze Szkołą Morską w Tczewie - można również dowiedzieć się o ówczesnych sposobach nawigacji , ustalania pozycji statków na morzu, bardzo ciekawy i zrozumiały nawet dla mnie (!) "wykład" o astronawigacji....

Dla znawców tematu, wszystkie pozycje Karola Olgierda Borcharda do klasyka nie mająca sobie równych

Mam wrażenie, że większość książek Bothardta jest do siebie bardzo podobna. Co dziwne, to bardzo dobrze, że tak jest. Styl, tematyka, słownictwo niczym w "Znaczy Kapitan". Wszystko napisane bardzo ładnie, ze szlachetnością w słowie. Autor ma bardzo dużo zainteresowań, więc książka nie nudzi.
Po tytule można się spodziewać, że będzie to opis dziejów szkoły w Tczewie. Nic bardziej mylnego, pojawia się ona od czasu do czasu, ale głownie jesteśmy na morzu.
Takie książki powinny być lekturami w szkołach. Docenia się tu honor, pracowitość i uczciwość
Już biorę się za następną książkę Borhardta.

Kto zna "Znaczy Kapitana", wie czego się spodziewać!
Klasa!
Natomiast naszła mnie taka refleksja - ileż jednak zniszczyli Hitler ze Stalinem, czego nawet sobie nie uzmysławiamy?
I druga - może ta przedwojenna Polska nie była idealna, ale mieszkali w niej wspaniali ludzie. Gdzie bylibyśmy dziś, gdyby wszyscy przeżyli i nie musieli się tułać po świecie?
Żal!!!

Kto zna "Znaczy Kapitana", wie czego się spodziewać!
Klasa!
Żal!!!

Znaczy ... jak raz posmakowałeś Borchardta, to wciągniesz wszystko :)
Znaczy ... nie może być inaczej :)

Znaczy ... jak raz posmakowałeś Borchardta, to wciągniesz wszystko :)
Znaczy ... nie może być inaczej :)

trochę przyciężkawo się czyta, w sumie połowa to powtórka z "Pod Czerwona latarnią" ale polecam dla miłośników Borchardta!

Ta książka, w mojej opinii, zasługuje na komplet gwiazdek. Biorąc jednak po uwagę język jakim jest napisana i fabułę (w zasadzie jej brak),nie chciałabym zmylić zbyt wysoką oceną potencjalnych młodych czytelników - stąd tylko siedem gwiazdek.
Ale czytało się wybornie. Autor fantastycznie przenosi w odległe czasy i miejsca. Gorąco polecam.

Kapitalny przegląd polskiej żeglugi z niesamowitymi historiami w tle, których bohaterami są barwne postacie. Warto przeczytać, także audiobook jest świetnie odtworzony.

To zdecydowanie najsłabsza pozycja Borchardta. 'Krążownik spod Somosierry' czy 'Znaczy Kapitan' wprost powalają na kolana. 'Szamana morskiego' da się jeszcze poczytać - choc odbiega od dwóch pozostałych. 'Kolebkę nawigatorów' przeczytałem dla nazwiska i dlatego, że akurat kocham 'te klimaty'.
Ale byłem srodze zawiedziony.

Ale byłem srodze zawiedziony.

Trochę historii z początków tworzenia marynarki RP, trochę opowieści z wypraw marynarskich -raczej zwykłych nudnawych, trochę słabych anegdot i to wszystko okraszone fachowymi nazwami i żargonem marynarskim. Książka dla prawdziwych pasjonatów.

• Marynistyka
  • Morskie