Dowódca "Sophie"

Tłumaczenie: Bernard Stępień
Cykl: Przygody kapitana Jacka Aubreya i Stephena Maturina (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Master and Commander
837150280X
historyczna

Akcja powieści rozgrywa się na początku dziewiętnastego wieku. Główny bohater, Jack Aubrey, awansuje na dowódcę brygu Sophie i na pokładzie tego dwumasztowego żaglowca przeżywa wiele przygód podczas starć z flotą francuską.

Kaduk | 2014-06-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 1998 rok

Część pierwsza najlepszej serii powieści marynistycznych z jakimi dane mi było się zetknąć. Święty Graal poszukujących zaginionego w młodości ducha przygody; kwintesencja doskonałego stylu i wciągającej akcji, okraszona realistycznymi opisami służby na okrętach brytyjskiej Royal Navy w czasach wojen napoleońskich.
Jeżeli dacie Jackowi Aubrey'emu szansę to ukradnie wam kawał życia.

A wszystko to spod pióra autora, który w życiu nie postawił nogi na jakiejkolwiek łajbie.

Kryanka | 2016-07-21
Przeczytana: 19 lipca 2016

Nie rzuciło mnie na kolana, ale czytało się przyjemnie. Książka mnie wciągnęła, mimo że klimaty marinistyczne są mi zupełnie obce. Główni bohaterowie zostali opisani w sposób niezwykły, jedyny w swoim rodzaju. Tytułowi Aubrey i Maturin to odpowiednio doskonały kapitan, który zupełnie nie radzi sobie na lądzie, oraz wrażliwy naukowiec w roli okrętowego felczera. W książce znajdziemy dużo akcji, sporo poezji i humoru, ale i co najmniej parę błędów merytorycznych. O ile orientuję się w absolutnych podstawach współczesnej medycyny, nie da się przywrócić akcji serca dymem ani nie powinno się kroić mięsa nożem wyjętym z badanych zwłok, nawet po wytarciu w prześcieradło.

Siemomysła | 2014-10-11
Przeczytana: styczeń 2014

Do powieści Patricka O'Briana Dowódca "Sophie" podchodziłam nad wyraz entuzjastycznie. Powody? Bo to książka o okrętach i o marynarzach. Wystarczy. No i jeszcze bo to książka, którą najwyraźniej musiał zauważyć twórca filmu "Pan i władca: Na krańcu świata". No i jeszcze, bo mi ją polecał ktoś, komu ufam, zaznaczając od razu, że film jedynie lekko się na powieści opierał.

W miarę czytania entuzjazm bynajmniej nie opadał. Mamy rok 1800. Kapitan Jack Aubrey obejmuje swe pierwsze dowództwo. Nie jest jeszcze kapitanem pełnoprawnym, a jedynie nominalnym. Ma prawo do jednego epoletu, noszonego na lewym ramieniu - sporo czasu musi upłynąć, aby ktoś taki mógł najpierw przełożyć epolet na prawe ramię, a potem dołożyć do niego drugi, tak by wreszcie wyglądać symetrycznie. To tylko jeden z faktów, którego do tej pory nie znałam, mimo sporej fascynacji marynarką w ogóle, a marynarką dziewiętnastowieczną w szczególności.

Dla chętnych mamy szczegółowy wykład na temat takielunku, uzbrojenia,...

Zbyszek | 2011-08-18

Świetna powieść przygodowa o tematyce żeglarskiej. Smaczku dodają fachowe, zgodne z rzeczywistością nazewnictwo ożaglowania i takielunku, w którym autor porusza się z wielką zręcznością.

Klaus von Protzner | 2015-01-16
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 stycznia 2015

Jako fan literatury marynistycznej miałem spore oczekiwania w stosunku do tej książki. I co się okazało? Bohater bezbarwny i płytki. Książka nudzi, ciągnie się jak flaki z olejem. Na jedną przygodę przypada sto stron opisów żagli, masztów i innych takich. Wiele stron zapisanych "wykładami" o budowie ówczesnych okrętów, miejscu i przeznaczeniu każdego najmniejszego żagielka. Masy opisów technicznych, nieciekawych i nieprzydatnych dla konstrukcji fabuły. Tylko dla hardkorów. We wstępie wspomniano, że autor jest po lekturze archiwów, dzienników okrętowych i tym podobnych oryginalnych zapisków. Taka podstawa jest bezwzględnie potrzebna, ale w tym wypadku książka jest przykładem na zebranie i skopiowanie materiałów źródłowych i nieudolnym skleceniem z tego powieści.

Dominik Socha | 2013-05-30
Przeczytana: 30 maja 2013

Niezła seria, chociaż mimo entuzjastycznej recenzji A. Pereza-Reverte - zdecydowanie wolę serię przygód Hornblowera autorstwa C.S.Forestera. Dużo ciekawych wątków, ale morski jak na razie trochę mnie rozczarował, tym bardziej że duża ilość błędów terminologicznych - i nie wiem czy zawinionych bardziej przez autora, czy tłumacza.

FelipMarc | 2015-06-18

Trochę za długie opisy, przez które czasem ciężko przebrnąć, za którymś razem miałem już po prostu dosyć, ale książka ogólnie jest dobra, można poczuć się uczestnikiem wyprawy, choć jakoś brakuje mi motywacji na kolejne tomy..może kiedyś

| 2012-12-28
Przeczytana: 06 sierpnia 2012

Książka dokładnie pokazuje zajęcia żeglarzy na okręcie, przebieg bitwy, rozmowy przyjaciół, stosunki żeglarzy na okręcie i zawiera dokładne opisy okrętów, nadmorskich krajobrazów, portów wypełnionych okrętami. Książka na wysokim poziomie, wymaga zrozumienia ze względu na określenia przedmiotów na okręcie i ich zastosowanie. Lektura książki jest bardzo przyjemna i ciekawa, wartkie zwroty akcji nadają jej szczególny charakter. Według mnie warto przeczytać i gorąco do tego zachęcam.

Marcin Badtke | 2011-12-05

Świetnia napisana książka i w ogóle cała seria. Fragment opisujący takielunek na tytułowym brygu zabija.

rothi | 2016-11-22