Ja, inkwizytor. Dotyk zła

Cykl: Cykl Inkwizytorski (tom 3)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
1 154
Mordimer, inkwizycja

Inne wydania

Oto on, inkwizytor i Sługa Boży, człowiek głębokiej wiary. Oto dwie minipowieści, których bohaterem jest Mordimer Madderdin, pełen wiary i zapału młody inkwizytor. Dlaczego bogaty kupiec pragnie utopić we wrzącej smole ubóstwianego synka? Dlaczego zacny patrycjusz w okrutny sposób zabija ukochaną żonę? Mordimer Madderdin musi wyjaśnić jaka siła popycha ludzi do czynienia bezrozumnego zła....

Oto on, inkwizytor i Sługa Boży, człowiek głębokiej wiary.

Mordimer wpada w miłosne sidła zastawione przez śliczną i uroczą góralkę. Jak długo wytrzyma inkwizytor którego nazywa się „miodowym placuszkiem“ i „szafranową babeczką“? I jak długo wytrzyma, by kierowany świętym obowiązkiem, nie zajrzeć do szafy pełnej trupów?

źródło opisu: Wydawnictwo Fabryka Słów, 2010

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/ksiazki/ja-inkwizytor-dotyk-zla

Pablos | 2010-12-21
Przeczytana: 19 grudnia 2010

Druga część przygód młodego inkwizytora, zawierająca tak, jak poprzednia, dwie mikropowieści, niestety nie jest ostatnią odsłoną tego „prequela” to głównej opowieści. Autor w zanadrzu ma jeszcze jedną, o ile mnie pamięć nie myli, tym razem będzie to powieść. Oczywiście w przypadku TEGO autora, podobnie jak TEGO wydawnictwa, nie możemy być pewni niczego, mimo zapowiedzi ogłoszonych praktycznie w każdym zakamarku internetu.

Już „Wieże do nieba” pokazywały system, na bazie którego cykl „Ja, inkwizytor” powstał: rzecz praktycznie tylko dla fanatycznych wielbicieli Mordimera Madderdina, dla których ważniejszy jest sam fakt nowej przygody do poczytania, niż jej jakość. O ile jednakże w „Wieżach...” bywało ciekawie, mieliśmy bowiem do czynienia z naprawdę młodym i – uwaga, rzecz niesamowita – głupim Madderdinem, tutaj tego elementu zabrakło. Mordimer jest przekonany o własnej słuszności, i wbrew temu, co sam o sobie co chwilę mówi, nie wie co to pokora. Czyli mamy inkwizytora takiego,...

cykuta | 2011-02-16
Przeczytana: 14 lutego 2011

Katolicki światopogląd - przynajmniej w założeniu - opiera się na miłości do bliźniego, pokojowej z nim koegzystencji, a nawet poświęceniu. Przykład pochodzi z góry [dosłownie] - Jezus Chrystus, Syn Boży, oddał swoje życie za niedoskonały świat, który eony wcześniej stworzył jego ojciec. Tak, wiem, wszyscy znamy tę historię. Co jednak by się stało, gdyby Jezus wcale nie chciał skonać na krzyżu, a zamiast tego zszedł by z miejsca kaźni, rozprawił się z tymi, którzy go tam wysłali i stworzył nowy Kościół, twór imperialistyczny, który od tej pory sprawowałby władzę nad światem [albo przynajmniej sporą jego częścią]? I to za sprawą specjalnie do tego celu powołanej Świętej Inkwizycji...

Żeby tak było w istocie, musielibyśmy zamieszkać w uniwersum stworzonym przez Jacka Piekarę w cyklu o Mordimerze Madderdinie - inkwizytorze Świętego Officjum, którego ostatni tom, zatytułowany "Ja inkwizytor. Dotyk zła" zamierzam właśnie zrecenzować. A więc do dzieła! ;)

Chociaż "Dotyk zła" wyszedł...

Canis | 2014-07-03
Przeczytana: 02 lipca 2014

Przyznam, że to moje pierwsze spotkanie z 'Inkwizytorem' jak i Jackiem Piekarą, który zdobył taką rzeszę fanów. Nie powiem, postawiłam sobie od razu bardzo wysokie wymagania i trochę się zawiodłam.
Nie wątpliwie Mordimer Madderdin jest postacią bardzo ciekawą, chociaż powtarzane przez niego w kółko tezy na temat Kościoła, Św. Officjum oraz siebie nieco mnie denerwowały. Mimo wszystko zdołałam go całkiem polubić, a jego kpiny i przemyślenia podczas rozmowy dodają książce charakteru. Tak, jak to zwykle bywa, albo mamy dobrze zbudowanego bohatera, albo ciekawą fabułę, tutaj zdecydowanie schylam się ku temu pierwszemu...
Co do samych opowiadań: 'Dotyk zła' uważam za lepsze z nich, chociaż według mnie spokojnie można było zamknąć je w 50 stronach, niż w 200. Przez długi czas nic się nie dzieje, a gdy akcja ruszyła miałam już pewne wyobrażenie o zakończeniu. Co do drugiego z nich, o nazwie 'Mleko i miód' - nie mogłam go przebrnąć. W tym opowiadaniu nie działo się już nic, ale...

Koronczarka | 2013-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2013

Dwie minipowieści, których akcja toczy się w fantastycznym świecie. Świat ukazuje Piekara w sposób powiedziałabym swojski i niewiele tu tak charakterystycznych dla powieści fantasy smoków, elfów i innych dziwacznych postaci. dlatego czyta się te książki jak powieści historyczne, tyle, że miejsce i czas jest nieokreślony. Można się też doszukać w tej książce klucza. Bo przecież doskonale znane mi są postacie, które w imię Boga zawsze mają rację, które wszędzie doszukują się zła i tylko oni mogą je tępić. Dobrze znamy też takich, którzy w młodości rozrabiali, a potem zrobili majątki i gnębią współobywateli.

Omnikoron | 2011-02-03
Na półkach: Przeczytane, Moje książki
Przeczytana: 02 lutego 2011

Mogło być lepiej. Pan Piekara zaczyna się rozmieniać na drobne coś czuję. Nie jest źle, ale powoli nuży to całe babranie się w przeszłości. Panie Piekara, zmierzasz Pan do czegoś, czy robimy telenowelę o inkwizytorze?

Z pozdrowieniami od nieukrywanego sympatyka Mordimera Medderdina.

Krzysztof | 2015-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2015

Dotyk zła to zdecydowanie najgorsza część cyklu, gdzie szwankuje prawie wszystko, fabuła, klimat i styl Piekary, pełen indoktrynacji. Ten tom jak i poprzedni to powtórka z rozrywki. Jedno dłuższe opowiadanie i drugie krótsze, wyraźnie gorsze. Dotyk zła niczym nie zaskakuje, jest tu kilka dobrych momentów, ale to wszystko. Śledztwo nudne i przewidywalne do bólu, pozbawione jakichkolwiek emocji czy napięcia, a rozdęte do granic możliwości, na czym książka bardzo cierpi. Nudą wieje z zbyt wielu stron. Jeszcze gorzej wypada Miód i mleko, czyli spotkanie Mordimera z uroczą góralką. Tam dopiero wieje nudą. Irytują łzawe happy endy przy niby smutnych z założenia zakończeniach. Brak konkretnych śledztw, zagrożenia i wciąż głupiutki Mordimer. Miłe są tylko pewne smaczki dla fanów cyklu, ale i one nie rekompensują zwyczajnie przeciętnej książki.

chiara | 2013-07-30
Przeczytana: 29 lipca 2013

Mało ambitna, ale napisana ze swadą opowieść dla miłośników władzy, przemocy i tortur doprawiona sosem parapsychologicznym. Audiobook na szczęście nie zawiera drugiej opowieści Mleko i miód.

Magdalena | 2016-01-03
Na półkach: Audiobooki :), Przeczytane
Przeczytana: 03 stycznia 2016

Jest to moje pierwsze spotkanie z cyklem "Ja inkwizytor". Zanim dostałam tą płytę, nie interesowałam się fabułą książki ani bohaterem. Lubię mieć niespodzianki. I miałam...

Świat książki przedstawia równoległą rzeczywistość, w której Chrystus nie umarł i nie zmartwychwstał, tylko zstąpił z krzyża. Dlatego też świat ten przypomina z opisów średniowiecze i jest pełen inkwizytorów. My poznajemy jednego z nich: Mordimera Madderdina i powiem szczerze, że bardziej irytującej postaci jeszcze nie poznałam (i to obojętne, czy ograniczę się do świata fikcji i fantazji czy do rzeczywistości).

Więcej: http://msmagi18.blogspot.com/2016/01/audiobook-ja-inkwizytor-dotyk-za.html

Cezar Kolcz | 2016-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2016

Część pierwsza książki zatytułowana "Dotyk zła", była powieścią kryminalną z małą nutką fantasy. Część druga "Mleko i miód" była trudno określić nawet czym, ale na uwagę zasługuje fakt, że chociaż trochę mocy nadprzyrodzonych się pojawiło. Po części drugiej, Mordimer stracił w moich oczach wszystkie atuty pod względem bycia prawym i oddanym służbie Bogu. Na uwagę zasługuje fakt, iż jest to książka lepsza od "Wież do nieba" pod względem obecności sił nadprzyrodzonych (jednak tom zatytułowany "Płomień i krzyż" był w tym cyklu najlepszy).

Anvariel | 2013-08-21
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

Recenzję tę możesz przeczytać Drogi Czytelniku również na moim blogu pod adresem: http://byl-sobie-mol.blogspot.com/2013/08/jacek-piekara-ja-inkwizytor-dotyk-za.html

Wspomniałam już kiedyś, że chyba się starzeję. Dotyczy to szczególnie kwestii mojej, wieloletniej już właściwie, miłości do Mordimera Madderdina. Kiedy zaczynałam swoją przygodę z Inkwizytorem miałam może jakieś 17 lat i bardzo mi się wtedy wydany jako pierwszy „Sługa Boży” spodobał. Książkę tę oraz kolejne trzy tomy zaliczyłabym pewnie bez mrugnięcia okiem do moich ulubionych wydawnictw. Problem pojawił się natomiast przy podserii „Ja, Inkwizytor”, przy której mój entuzjazm zaczął powoli słabnąć i słabnie nadal.

„Ja, inkwizytor. Dotyk zła” podobnie jak wcześniejsza „Ja, inkwizytor. Wieże do nieba.” zawiera dwie mini-powieści tudzież bardziej obszerne opowiadania, opisujące początki inkwizytorskiej kariery Mordimera. Jacek Piekara konsekwentnie trzyma się narracji w pierwszej osobie. Osobiście uważam, że...